Deadpool 2 (2018)

Čaro a akciu jednotky to už samozrejme nemá (Leitch žiaľ nie je Stahelski a Millerova hravosť mu je cudzia), no i tak je to veľká porcia zábavy - najmä kvôli zápletke a udržaniu si vysokej latky humoru. Reynolds tradične dobrý, Zazie Beetz rozkošná, Brolin tomu dodáva punc rozpočtu. Scéna pristávania vo vetre vojde do dejín rovnako, ako Jaggernaut (chcem prequel o tom, ako ho chytili).

Bitevní loď (2012)

Dementný film s nesympatickými postavami a hyperbolizovanými dávkami klišé, ktorý sa snaží až do záverečnej dvadsaťminútovky nastoliť seriózny tón a budovať napätie z investigatívy a hrozivých emzákov s čudným arzenálom (ozubené jojo, nemecké granáty letiace vzduchom 15 minún na cieľ). Potom ale začne hrať Angus Young a veteráni flekujú s Missouri na kotve... A mne sa na tvári roztiahol široký úsmev. Škoda - ak by si to zachovalo spomínaný overt-the top celý čas (v podstate celý film mohol byť vystavaný na geriatria vs. súčasná armáda vs. mimozemšťania), Battleship mohol byť nezabudnuteľný.

Tiché místo (2018)

Perfektná režisérska a scenáristická práca, ktorá jedným drobným, no zato kvalitným dramaturgickým twistom zlepila to najlepšie zo žánru a spoločne so skvelými hercami vytvorila špičkovú jednohubku. S exaktným timingom, výbornými emzákmi a dnes už nevídanou atmosférou. Aj keď si dá logika občas pauzu (najmä v kontexte objavenia slabín nepriateľa), funguje to až šalamanajovsky dobre.

Avengers: Infinity War (2018)

Definitívne najlepší Avengers (Russovci sú oproti Whedonovi holt iní páni) s dokonalým záporákom. Stále je to ale MARVEL - so všetkými plusmi aj mínusmi, no tento krát mám pocit, že aj tvorcovia k filmu pristupovali maximálne zodpovedne a s veľkou láskou k fanúšikom, čo je cítiť z každej minúty našlapaného tempa. Veľká komerčná spokojnosť.

Anihilace (2018)

Ďalší Garlandov priemerný pokus o žánrový príspevok, ktorý sa svojim promom s Portmankou na postri snaží presvedčiť masy, že je niečím viac, než ako prázdnou exhibíciou autorovho ega kričiaceho "ja som sci-fi". Na špičkový žánrový príspevok holt musíte byť trošku iný vizionár, trošku iný scenárista a žiaľ aj trošku iný režisér. Atmosferické pecky tu predsa nakrúcali Rusi v 70-tych rokoch. Neverím, že nadšencov tieto banálne, dvojdimenzionálne cvičeníčka vyvedú z miery. Veľké plus ale za scénu s medveďom, tá mala šťavu. Záverečné stretnutie skvelé, ak by tam prišiel finálny strih a nechal to Garland na diváka, mohol to byť úplne iný film. Takto to opäť spadlo do doslovného pvoplánu (rovnako ako Ex Machina), čo mi zapácha autorovým cieleným podceňovaním fajnšmekrov ktorý to celé prečítali zhruba niekde v polovici filmu. Ziiiiv...

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Roztomilo starosvetská, modernými trademarkmi opradená jednohubka, ktorá zúžitkovala svoj potenciál na tritisíc percent. A vďaka šikovnému kastingu mi nevadil nikto zo zúčastnených.

Black Panther (2018)

Pán prsteňov to zrejme vzal naspäť do stredozeme cez Wakandu (Serkis ťažko vládne). Veľmi nevyvážený film - pre blockbustery treba mať cit, čo evidentne Coogler nemá. Navyše ho Marvel donútil šróbovať na solídny vzťahový fences svoje trademarky, ktoré pôsobia vo filme ako päsť na oko, no paradoxne v tejto polohe pre mňa konečne Black Panther šlapal tak, ako som si predstavoval. Pozerať sa na komixovú hi-tech Afriku za zvukov clivého krvavého diamantu mi prišlo v dnešnej dobe príliš...mimo. Byť to štýlová, over the top akcia prifarbená zmysluplnými postavami s trailerovým soundtrackom, umrel by som v kine blahom. Coogler akciu nevie - ani strihať, ani nakrúcať.

Blade Runner 2049 (2017)

Vynikajúci film a špičkové sci-fi (darmo, Dick bol génius) - reči o rozťahanosti sú pri takto skvelej réžii a obludnej práci dizajnérov a architektov nemiestne - mám rád, ak film ponúka možnosť výdatne sa ponoriť do všetkých tých krásnych interiérov a exteriérov, ktoré neslúžia len na farbenie plátna, ale vytvárajú reálne prostredie, v ktorom sa postavy pohybujú. A teraz niekoľko výhrad: film napriek svojmu rozmachu nedokáže efektívne pracovať s nalinkovaním sa na emócie diváka (s čím má Villeneuve dlhodobo veľký problém, a preto mu viac verím agresívne Sicario, než existenicálne drámy robotov či mimozemských chobotníc). Navyše, Leto si mohol streliť najbombastickejšieho záporáka kariéry, ak by jeho postava dostala viac priestoru. Ridley definitívne do sanatória!

Nejtemnější hodina (2017)

Bez chuti(a farby). Oscarový kalkul, ktorý síce formálne disponuje istou kvalitou a hereckými výkonmi, ale chýba mu invenčnosť v servírovaní látky, strhujúce momenty, úderné dialógy, čokoľvek. Churchillove CV ich pri tom ponúka až až (a dosť pochybujem, že táto jednopólová rozprávočka nešušťala prúserom už na papieri) Oldmana mám veľmi rád, no hoc sa maestro a maskéri snažili, na Lightowa sa žiaľ nechytá ani náhodou.