Vražda v Orient expresu (2017)

S chuťou zahrané, s chuťou zrežírované. Plnotučné štyri hviezdy - lebo päť dávam iba filmom, ktoré môžem z nejakého dôvodu pozerať dookola. A to sa mi pri tomto snímku chce výhradne iba kvôli Branaghovmu poňatiu Poirota a tej čarovnej filmovosti. Čo je škoda, pretože scenár, a najmä pointa filmu umožňovala takmer tarantinovský prístup k jednotlivým členom osadenstva vlaku. Byť tam viacej charakternejších hercov a vypečených replík, chrochtal by som blahom. Skvelá práca, Branagh je pán. Teším sa na Níl.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Objektívne si tento film zaslúži štyri, ale tak brilantne napísané postavy a dialógy som v Hollywoodskom nezávisláku nevidel snáď od čias There Will Be Blood. Nikto tu nie je kladná, ani záporná postava - všetci smrdia človečinou, všetci majú na jazyku horkosladkú pachuť života a všetci občas vybuchnú, pretože im na malý moment z toho všetkého (a celkom opodstatnene) prepne. Brilantná prvá polovica filmu vzbudí v divákovi očakávania orgastického rozmeru, ktoré sa ale žiaľ nepodarí McDonaghovi naplniť - najmä pre prvoplánové finty, ktoré vybalí v druhej tretine (jednoznačná polarizácia postáv a ich zrazu objavené konflikty a motivácie). Ak by sa režisérovi podarilo udržať nastolené pravidlá hry a pridať fintu na záver, bol by to bezkonkurenčne film roku. Sošky mu ale prajem, najmä pre výkony McDormand a Rockwella, ktorí su evidentne v životnej forme.

Dunkerk (2017)

Epicky umiernený Nolan, tvrdo atakujúci Hollywoodske precedensy čistou, technicky brilantnou (v každom ohľade) formou, ktorá zobrazuje menej sprofanovaný výstrižok dejín. No viacnásobná projekcia pre číru radosť pri tomto dokumente nehrozí, pretože v ňom absentuje čokoľvek, čo chytí diváka za srdce. Vážny, osobný a sofistikovaný prírastok do Nolanovho komerčného portfólia. Revenant vojnových filmov s dušou vyúdenou v ropnej škvrne na mori.

Liga spravedlnosti (2017)

To naozaj, ale naozaj nikto vo Warner Bros nepochopil, čo sa deje? Je až šialené, ako Superman so svojou citlivo vystavanou aurou (a CGI bradou) obludne vyniká. Keď sa objaví na scéne Kryptonská loď, s hrôzou si uvedomíte, aký bol MoS vlastne perfektný štart tohto blata. JL je sračka za 300 miliónov s horším CGI ako Ghost Rider 2, bez štipky snahy priniesť divákom jasnú a akceptovateľnú víziu. Ak chce WB ľuďom servírovať tupé eye-candy big budgety, mal by to prevziať Bay, a nie utrápený Snyder.

Thor: Ragnarok (2017)

Dlho som váhal, ale nakoniec predsa len plnotučné štyri. Waititi sa s ťažiskovým blockbusterom popasoval ako pán a v podstate nudnú, nabubralými kecmi opradenú, nezáživnú marvelovku posunul presne tam, kde treba. Škoda len, že prepínanie medzi skvelým humorom a vážnymi scénami až tak dobre nefunguje a zbytočne ich niekoľko nešikovne vyznieva do poloprázdna (najmä trestuhodne nevyužitá supermilf Blanchet). Inak ale veľká spokonosť, jednoznačne najlepší Thor a Marvelovka (spolu s Winter Soldierom) vôbec s perfektnými cameami, hudbou a najmä funkčne vystavaným príbehom. Plus si tu Thor struhol možno najlepší nástup od čias Hulkovho pravého háku Thanosovej veľerybe. PS: Waititi smer Pixar!

Black Mass: Špinavá hra (2015)

Prapodivne zle vystavaný, mdlý film s obrovským potenciálom, ktorý ťažko nestači s dychom na geniálneho Deppa. Chcel by som vidieť reakcie celého hereckého ansámblu (ktorý tu hrá ako o dušu), keď to vyliezlo zo strižne. Byť to našlapaná noirová kriminálka s nolanovským prístupom, mohla to byť filmová udalosť a Johnny by si možno konečne odniesol aj sošku.

Blok 99 (2017)

Päť hviezdičiek si nechávam, až keď sa to Zahler naozaj naučí (a pri jeho talente a nápadoch to už dlho trvať nebude) a rozbalí to na nás v áčkovej produkcii. Mať teraz v Hollywoode nejaké to mega navyše, stanoval by som ako producent pred jeho dverami. BICB99 je o triedu dynamickejší a brutálnejší, než Bone Tomahawk, s delikátne natočenými fajtmi, aké na plátne ešte neboli. Vrátane perfektnej realistickosti a pod nechty zaliezajúceho, kreatívneho násilia, vrcholiaceho, ako inak, v závere. Vaughn to ustál, ale pýtalo si to D'Onorfia alebo Ólaffsona.

Toni Erdmann (2016)

Príjemná filmová groteska plná absurdných, ale perfektne civilných obrazov s geniálnymi hercami a mnohými silnými témami podanými...európsky. Veľká spokojnosť, som zvedavý, či to čaro zvládne zo seba vydolovať aj nevyhnutný Hollywoodsky remake. PS: dĺžka sa niekomu môže zdať problém, mne sa ale na ten európsky, civilný, nedostrihaný vizuál s perfektnou kamerou pozeralo dobre celých 162 minút

To (2017)

Širokomäsá, hollywoodsky bezpečná hororová rozprávka. Páčilo sa mi to, najmä ako človeku, ktorý sa psychologickým extrémom (Wan a spol.) vyhýba, a predsa ocení zdravú mieru napätia či nejakú tú ručičku mimo tela. Hororový fanúšik asi bude sklamaný mierou solidarity, ktorú film napriek avizovanej strašidelnosti ponúka, tržby ale budú určite hovoriť jasnou rečou. Filmu ich ale prajem, pretože ctí predlohu, nehanbí sa R-ka (ktoré slúži výhradne pre lepšie vyznenie pár konkrétnych scén a fuckov) a navyše ostáva najmä pri príbehu. Muschietti má našliapnuté do prvej ligy a ak si udrží zdravý rozum, už teraz sa teším na druhý diel. Škoda len trestuhodne nevyužitého Skarskarda, ktorý je paradoxne najstrašidelnejší v komorne pedofilnej rovine, než v jej zubatých digiboostoch.

Wonder Woman (2017)

Po všetkých sračkách, čo do nás nové DC unverzum od čias Man of Steel naládovalo, tento film vyzerá ako z celkom iného produkčného plánu. Solídna retro oddychovka, ktorá mi pre jej srdce a rozkošný portrét hlavnej ženskej hrdinky sadla oveľa viac, ako trebárs podobne ladený CA. Vlastne mi WW sadla úplne. Dokonca som ochotný oželieť tatka Thewlisa v roli antického boha vojny. Byť ja Diana, tak ho v tom smetnom koši s dierami na oči súcitne obijmem, a nie udlávim tankom. Okrem tejto nepochopenej kastingovej blbinky ( neviem, či chlapci z Warnerov videli Hustonovu kreáciu v 30 dní noci ) ale veľká spokojnosť. PS: Gadot sa s rolou popasovala rovnako šikovne, ako Cavill so Supermanom.