Malcolm a Marie (2021)

Bravúrne štylizovaný, napisaný a aj zrežírovaný autorský film - Levinson by mal rozhodne dostať Oscara za scenár.

Americká elegie (2020)

Veľká americká melodráma z čias American beauty, ľúbivá Albertiovej kamerou, Zimmerovými sláčikmi a perfektnými hereckými výkonmi (bezchybný, najmä ženský casting). Problémom filmu ale je, že aj napriek veľmi silnej téme nereže do hĺbky a teda dotkne sa vás iba v špecifických prípadoch (najmä, ak ste niečo podobné zažili na vlastnej koži). Je to škoda, pretože tieto ženy (vrátane Haley Bennet) by bez problémov utiahli aj oveľa väčší hardcore.

Gentlemani (2019)

Stále je to obrovská porcia zábavy, kreativity, zvratov, fuckovačiek (i-fuckin-Phone ma dostal), hudby a režisérových trademarkov, na ktorých sme mnohí vyrastali, ale niečo sa zmenilo. Postavy dospeli spolu s tvorcom a jeho divákmi. Prehliadka besných karikatúr anglického podsvetia naháňajúcich sa za prachmi sa tu nekoná - vypracovali sa, dospeli, stali sa gentlemanmi. V oblekoch, so zásadami, vkusom a prachmi na účte - takže na riešenie problémov s kamošom púštnym orlom nemajú čas a ani chuť. Pokiaľ sa, samozrejme, nezačne útočiť na ich manželky. Je to naozaj super film, ale subjektivne mi chýba práve tá kultová absurdita, kvôli ktorej by som mal chuť pozerať to sústavne (defacto jedinou reminiscenciou na staré časy je skvelá Grantova kreatúra a prasiatka...). Pritom námetov je tu minimálne na tri pokračovania. 4 a pol - o desať rokov možno opravím na 5 :)

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Najlepší Spiderman široko ďaleko. Až sa mi nechce veriť, že ho na plátna prinieslo štúdio, ktoré s pavúčim mužom narobilo toľko prúserov. Bomba - a to nielen čo do nádhernej animácie, ale najmä príbehu, ktorý baví celú (prekvapivo dlhú) stopáž. Hollywoodsky Myazaki. Tu enormnú prácu a feel good celého kreatívneho tímu za tým vidieť v každej sekunde.

Aquaman (2018)

Perfektne zrežírovaná farebná LED reťaž do výkladu WarnerBros. Triky a osviežujúca karibská Wakanda bavia, ale tá tupota z toho strieka na všetky strany a ešte aj kráľ monsterfaceov Dafoe v tom vyzerá smiešne (o jeho mladom CGI ani nehovoriac). Plus, aj keď to Amber pristane, medzi ňou a Arthurom je NULOVÁ chémia, takže to celé pôsobí ako nevydarené rande adolescentov. Naštastie sa každých 5 minút dialógov prekladá výživnou akciou a Wan je vo forme, ako nikdy. 2,5 zaokrúhlených vďaka réžií a chlapcom z digitálneho nahor.

John Wick 3 (2019)

Ubíjajúci sled akčných scén s výbornou choreografiou, ale absentujúcou motiváciou a už aj logikou. Škoda - vybudované univerzum má prekvapivo stále čo ponúknuť. Z Johnatana sa ale v trojke stáva rovnako tupé hovädo, ako z jeho protivníkov (čo je zrejme dôsledok snahy prežiť) a vy sa pristihnete, že po sľubnom rozjazde s koňmi ste sa aj tak začali nudiť a nebyť Vivaldiho na konci, neviem, či by to bolo aj na tie tri. Potenciál na pokojnejšiu a kratšiu dramaturgiu so zaujímavo rozohranými motiváciami a postavami (trestuhodne nevyužitý Jerome Flynn) tu pri tom stále je. Oproti prvým dvom dielom je teda Parabellum o triedu horší film, ktorý by pokojne zniesol úplné vystrihnutie celej odbočky s Halle Berry (a jej bandou dunčov vycvičených na hryzenie chlapov do rozkroku) vrátane mysteriózneho zakončenia v marockej púšti, kde sa dozvieme, že šéfom predstavenstva najvyších bossov na planéte je sympatický majiteľ shisha baru. To si môže dovoliť Bruckheimer v Pirátoch z Karibiku, a nie prísny neo-noir, ktorý redefinoval žáner. Nostalgické 3 a bojím sa štvorky.

1917 (2019)

Technicky brilantný vojnový dokument (Deakins ak teraz nedostane oscara, tak už nikdy), ktorý ale obsahovou nudou patrí na poličku k Nolanovmu Dunkirku. Na druhej strane, ak ste fanúšikom témy a máte radi technické možnosti dnešnej produkcie v puristickej forme, budete 1917 milovať. Na oscara za najlepší film to ale nevidím.

Král psanec (2018)

Hudba a príbeh v tomto filme zodpovedajú očakávaniam, ktoré máte pri pohľade na plagát. Tam ale skepsa končí, pretože to Mackenzie s Netflixom rozbehne vo veľkom štýle a servíruje huggies hodené do blata, kde sa všetci podrezávajú, vešajú, nabodávajú na koly, vykosťujú a to všetko v luxusne vyšperkovanom (a vernom!) historickom háve. Spokojnosť

Zaklínač (2019) (seriál)

Snaživá adaptácia, ktorej v posledných dieloch dojdú nápady a černosi:D Teraz ale vážne - ako celok to prekvapivo slušne funguje - najmä vizuál je veľmi obstojný (výprava, kostýmy, triky, komparz, prosto všetko), hudba parádna, kasting otvára dvere mnohým newcomerom (ani jedna postava nie je vyslovene otravná alebo odfláknutá - navyše, zaujímavými ženami sa to tam priam hemží) - veľká spokojnosť. V závere sa ma dokonca zmocnil pocit, že Witcherovi viac pristanú skôr komorné rúbanice a poctivé triky (úvodné porcovanie v Blavikene a diel so Strigou u mňa vládnu), než wannabe GoT prístup. Napriek zopár kŕčovitým momentom ale prevládajú pozitívne dojmy a ešte aj ten Cavill, ktorého som sa úprimne bál, to ustál so cťou. Teším sa na druhú sériu.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Fuuu...Trápenie ako hrom. Sto krát ohraný recyklát, ktorý budgetové možnosti a príjemnú akčnú výstavbu prebíja až trápnou neinvečnosťou a lenivosťou, otrasnými dialógmi a nulovou osudovosťou. Tie dva čajové filmy, ktoré tomu predchádzali, a ktoré nepriniesli absolútne nič nové, je cítiť na každom kroku. V závere to začne páchnuť až twilightovskými absurditami, ktoré určite vygenerujú zopár famóznych memečiek (naozaj sa smialo celé kino). V akom-takom nadpriemere to drží iba McDiarmid, ktorý hádam nikdy nebol strašidelnejší a keby ho film zúžitkoval naplno, veru neviem, či by Vader kraľoval rebríčkom zloduchov. Verím, že Feige to naštartuje tak, ako si to zaslúži - veď už len herné trailery majú v sebe viac emócií a osudovosti, ako celý tento paškvil.