Genndy Tartakovsky's Primal (2019) (seriál)

Ja si teda rozhodne na Genndyho animáciu zvykať nemusím, vyrastal som na nej (v časoch, keď mať v telke CartoonNetwork - v tej dobe niečo ako MTV pre rozprávky - neznamenalo len to, že ste buržo, ale aj odlišný mentálny vývoj:D). Okrem toho Primal dokazuje, že je Tartakovsky stále jeden z top žijúcich tvorcov a želám mu veľa zdravia, pretože takéto autorské projekty nerobí už nikto na planéte.

Predátor: Kořist (2022)

Najlepšia disneyovka široko ďaleko. A jedno z najpríjemnejších prekvapení tohto roku. Trachtenberg je frajer a toto si neskutočne postrážil - predovšetkým v suverenite, s akou FUNKČNE namiešal mix zdanlivo prúserom zaváňajúcich žánrov. Takúto priamočiaru sekanicu s inteligentne napísaným scenárom už súčasná sračkoverse potrebovala. Výborná technická stránka (vrátane hudby!), neustále žmurkanie na deda Spielberga a najmä netradičný, perfektne analógový Predátor ako z mokrého sna každého fanúšika. O veľmi solídnej dobovej atmosfére ani nehovoriac (všimnite si najmä prácu so svetlom). ALE! Aj keď je ženská hrdinka - najmä na u.s. produkciu poslednej dekády - naozaj úžasná (žiadna maskulinizácia sa nekoná - hlavnou zbraňou tu je intuícia, prešibanosť a pozorovateľský talent) a držíte jej všetky palce, plnú paľbu nedávam. Tá občasná prekvapivá korektnosť (francúzski zablatení hrdlorezi vs. nádherná indiánka, Yautja vs. vlk) a zopár logických lapsusov (najmä záverečný hand-to-hand si pýtal viac nápaditosti) pri takto kvalitnom snímku nepustia. Inak veľká spokojnosť a po jednotke najlepší príspevok frenčízy s tonou guilty pleasure, ktorý posiela všetkých Nimródov a Shaneov do večných lovísk. A rozhodne si zaslúži aj veľké plátno, do kina by som na to s fotrom šiel aj za posledné.

The Gray Man (2022)

V rámci Netflixu by som voči Graymanovi AŽ taký kritický nebol - skúste si to napríklad porovnať s komerčným botoxovým gýčom Red Notice, ku ktorému má Gosling a spol. koncepčne najbližšie. Iste, všetko je podané skratkovite a na úkor ubíjajúcej schematickej akcie, ale šlape to ako hodiny, s relatívne funkčne vystavanou zápletkou a charizmatickými postavami (ktorým keby sa venovalo viac priestoru (Gosling), mohlo to mať až accountantský potenciál. Žiaľ, je tam pachuť russovsko-marvelovských trademarkov a viac by mi tam v Evansovej úlohe sedel trebárs Marton Csokas, no vo výsledku áno, jednorázovo pobavilo. PS: Ana super, ale Julia Butters si ju dáva v 13stich na raňajky s cornflakesami do mlieka.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Meh...Lobotomická woke rozprávka s unaveným Hemsworthom, ktorú síce čoraz menej vtipný Waititi drží pevne v rukách, ale ako celok svojou disneyovskou šablónkou nudí. A to dosť. Neprekvapí žiaľ ani Christian Pale, a ani príjemný, na marvelovské pomery originálny záver s Carpenterovou škôlkou (vlastne jediné veľké plus filmu). Fáza 4 žiaľ dokazuje, že MCU po štrnástich obdivuhodných rokoch začína citeľne dochádzať dych (nehovoriac o uvedení ďalšieho fialového záporáka). Ziiiv

Morbius (2022) odpad!

Toto muselo zavánať extrémnym prúserom už na papieri. Plus, Jared Leto na staré kolená zrejme skončí  ako karikatúra samého seba. Čudujem sa, že do toho Espinosa po skvelej jednohubke Life šiel.

Terminátor: Temný osud (2019)

Obstojné oprášenie klasiky, ktorá ničím nenadchne, ale rozhodne (zdôrazňujem) ani neurazí. Plus, Miller už v Deadpoolovi ukázal, že má perfektný cit pre akciu a sype mu to jedna radosť. Nevadili mi ani tie prehnane strong-female characters, no napriek tejto koncepcii si to aj tak celé kradne pre seba Arnie a Luna. Výživné 3

Obi-Wan Kenobi - Část III (2022) (epizoda) odpad!

Disney, šibe vám? Kúpiť za 4 miliardy takúto monumentálnu značku a nechať ju dlhodobo prasiť, to chce naozaj odvahu hraničiacu s podozrením, že je to cielené a niekto v exekutíve StarWars neznáša. Dajte to už prosím niekomu, kto má elementárnu úctu k látke a fanúšikom (starý dobrý Edwards) a rozumie sa sci fi a popkultúrnemu odkazu tejto ságy. Takto to totiž pôsobí ako woke-wanna be bullshit. Pre mňa za mňa nech to režíruje aj Conchita Wurst, ale aby vysokorozpočtový seriál pôsobil ako haluz od Tommyho Wiseaua, to chce poriadnu dávku mimózy. Veď už len fanmades vyzerajú oproti týmto toporným koninám ako z iného sveta. Končím.

Duna (2021)

Každú filmovú recenziu píšem, že mi na Villeneuveovom prístupe vadí práve ten zvláštny chlad, rezervovaná odťažitosť ustupujúca brilantnej filmárčine -  istá neschopnosť dostať sa "spielbergovsky" emocionálne k divákovi. A potom na nás Denis vytasí túto oplzlosť a ja si zrazu uvedomím, že práve tá chladná odťažitosť dodáva tej aristokraticko-politickej osudovosti práve potrebný punc uveriteľnosti (predstavte si, že by Dunu nakrúcali Wachowski). Sadlo mi to celé ako Harkonnen na 8 metrový dubový stôl. Audiovizuálne spektakulárny film s dokonalou réžiou, ktorý pri takto nastavenej latke kostýmov, dizajnu a efektov mohol trvať pokojne aj o hodinu dlhšie, vôbec by mi to nevadilo. Priznám sa, Zimmerovi som už neveril, že popri svojich trademarkoch vytasí niečo zaujímavé, ale stalo sa. Navyše ma na tom celom baví práve ta láska k predlohe a nehollywoodska nekompromisnosť. Film roka a jeden z najkrajších sci-fi filmov vôbec. Najlepšie je, že je isté, že si Villeneuve postráži aj kvalitu druhej časti, takže už teraz viem, že do kina na Dunu pôjdem, aj keby sa k zemi rútila Dibiaski.

Rozhněvaný muž (2021)

Špičková heistovina, rozhodne jeden z najlepších filmov v žánri a defacto aj Stathamovej kariéry. Škoda toho finále, ktoré si pri tejto ultradrsnej žánrovke zaslúžilo väčšiu katarziu. Na druhej strane, takto nejako by to asi vyzeralo v skutočnosti. Pomalá sicariovská réžia Ritchieho (a nech mi nikto nehovorí, že sa Villeneueovom neinšpiroval) nezvyk, ale rozhodne tomu všetkému nesmierne prospieva.

K zemi hleď! (2021)

Brilantný scenár, ktorý mohol byť udalosť roku (aj vďaka kastingu), nebyť absencie potrebnej šťavy v konkrétnych pasážach filmu, ktoré by garantovane smerovali do kultu. Takto to ostáva iba v rovine špičkovej satiry a bez debaty jedného z naj filmov 2021 (zrejme oscar za scenár), ale tá stopáž je hodne disproporčná - špeciálne v momentoch, kde sa zdanlivo nič nedeje a čakáte aspoň podobný prístup, aký vytasí režisér pri poslednej večeri. Herci samozrejme do radu dokonalí, ale Rylance a jeho Muskojobs ťažko vládne (tiež očakávam nomináciu)