• Thriller

Angličan v New Yorku (2009)

Velké nadšení. Nejen, že všichni hrají úžasně a jako o život, ale film nastiňuje problematiku pro každého aktuální. Protože ne každý se setkal s diskriminovaným černochem nebo dětským psychopatickým vrahem, zato každý známe nějakého homosexuála. Nemyslím problematiku homosexuální menšiny v heterosexuálním světě, ale to, jak se homosexuálové dívají sami na sebe, což je prostor, kam heterosexuálové nevidí. Podobně jako kniha Líbeznice ukazuje svět 4% menšiny se svými módními úlety, s averzí homosexuála vůči neortodoxním homosexuálům, s problematikou homosexuality jako takové, neboť je zaměřena jen vůči heterosexuálním macho typům, kteří jsou ale právě pro homosexuály nedostupní. Quentin Crisp je (a byl) velmi vtipný a moudrý člověk a dokázal povzbudit svými názory každého. Protože všichni rádi slyšíme, že za své odlišnosti se nemáme stydět, ale být na ně pyšni, a že když žádnou nemáme, tak si nějakou musíme vytvořit.

Hra se smrtí (1995)

Film o tom, jak je těžké vyrůstat jako černoch v New Yorku, a že černoši mají k zahálce, zločinu, zlatým řetězům a podivným teplákovitým oděvům stejně blízko jako k rapu.

Charing Cross Road č. 84 (1987)

Nemůžu si pomoct, ale já za tím vidím pro nás nepochopitelná američany, kteří jsou na větvi ze staré knižní vazby a odporného vyšívaného ubrusu, jakoby to byly Státy, nad nimiž se přehnala válka a všechny staré věci odnesla, a ne Evropa. Ale díky krásné britské angličtině kontinentální části filmu, jsem dokoukala do konce. Anne Bancroft mne ale šíleně iritovala.

500 dní se Summer (2009)

Milý romantický snímek, který nejdřív naznačuje, že osud a pravá láska neexistují, pak se pohled změní a nakonec to vlastně vypadá, že možná ano, možná ne, jak pro koho. Což se zdá být pravdou.

Poslední pokušení Krista (1988)

Skvělý film, i když dnes už trochu přestárlý. Myšlenkově samozřejmě ne. Nevěděla jsem, že je podle předlohy, musím přečíst.

Jezero smrti (2008)

Velmi brutální horror. I když se zdá, že má nějaké morální poselství, nikdo mne nepřesvědčí, že je správné, takové věci točit. Svět je takový, jaký jej vidíme a zobrazujeme.

Požáry (2010)

!Spoiler! Těžký kalibr. Drana o složitých rodinných vztazích na pozadí válečných konfliktů na blízkém východě, kde bratr nezná bratra, syn matku. Kdyby to nebylo tak smutné, připomínalo by to Cimrmanovy hry, kdy postavy tvrdí: já nejsem Tvá manželka, jsem Tvá matka, nebo -nejsem Tvůj bratr, jsem Tvůj otec.

Dámy v letech (2004)

Dobový romantický snímek, který neurazí, ale ani nezanechá žádnou stopu. Trochu schematický pohled na idilycký britský venkov, vždy výborné výkony Judi Dench a Maggie Smth.

Už tady nežijeme (2004)

Film jsem chtěla vidět po shlédnutí režisérova snímku Stone, ale nesplnil mé očekávání. Milostný čtyřúhelník je vždycky trochu smutný a málokdy uvěřitelný. Pro nás starší ročníky je výměna parnerů jen úsměvní a zcela zbytečně vynaložená energie s nulovými pozitivními výsledky. Herecké výkony nic moc.

Past (2010)

Příběh dvou manželských páru, jejichž osudy se střetnou a do jejichž životů nám reřisér poskytuje jen velmi sporý náhled, ponechávající velký prostor pro otázky a dohady. Film nechává opravdu hodně na divákovi, jak se s ním popere, kam jednotlivé postavy zařadí. Ale ani v realitě nemáme návod na vhled do cizích životů, mnohdy ani do svého. Téma víry to celé rámuje, obrazy postav křiví a deformuje. První dojem byl-ti američani jsou ale blázni. Druhý dojem-nejsme snad všichni blázni? Není to zrovna divácky vděčný snímek, snad režiséra potěší, že v našich vodách našel (doslova) pár nadšených diváků.