• Thriller

Warrior (2011)

Napíšu asi jen to, co ostatní. Nedá se mnoho vymyslet na filmu o válečnících či boxerech. Ale tady motivace obou bratrů dává filmu přeci jen jiný rozměr. Jeden bojuje proti své rodině či spíš proti svým démonům, dtuhý za holé přežití. Výtečný Tom Hardy.

50/50 (2011)

Krásný film o rakovině. Vypadá to jako protimluv, ale je to pravda. Komedie na vážné téma. Bez chyby.

2 dny v New Yorku (2012)

Takové lepší tři hvězdy. Filmy Julie Delpy jsou určeny především milovníkům Paříže a tento i New Yorku. Protože se mezi ně řadím a film byl většinou vtipný, nikoli však nablblým či fekálním humorem, byla jsem spokojena. Ostatně střet americké a francouzské kultury je vděčné téma a málokdy se dá pokazit.

Blikající světla (2000)

Hodně drsná komedie, kdy si člověk mnohdy říká, zda to již není thriller, vzhledem k množstí vypálených kulek a mrtvol. Příběh čtyř outseiderů, kteří se na útěku před gangsterem, kterého okradli, zastaví v lesích a rozhodnou se tu vybudovat hospodu. Takovou Hospodu na mýtince.

O' Horten (2007)

Milý malý film o strojvedoucím, který odchází do penze a tento odchod je lemován podivuhodnými zážitky, lidmi i zvířaty, místy surrealistickými, vesměs úsměvnými.

Báječný hotel Marigold (2011)

Jak osvěžující, vidět takový film. Optimistický film o starých lidech, o nových začátcích, o nových láskách. My takové věci natočit naumíme. Český optimistický film o starých lidech dopadne jako Líbáš jako bůh (ďábel), z něhož se mi chce plakat. Z pohledu Hotelu Marigold stáří nevypadá tak bezútěšně. Ale uznávám, že film asi víc ocení starší ročníky.

Děkujeme, že kouříte (2005)

Podle mne to není film o kouření, ale o lidské svobodě a o manipulaci s informacemi, daty a lidským myšlením. Vychovávala jsem své dítě podobně. Aby přemýšlela o věcech, které jsou jí předkládány a nepřejímala názory automaticky. Připadá mi ostatně paradoxní, že kampaň proti kouření začala v Americe, kde je nejvíc obézních jedlíků hamburgerů a tudíž nejvíc kadriovaskulárních onemocnění, a ty jistě zkosí mnohem víc lidí, nežli rakovina plic. Dosud jsem neviděla kampaň proti uhlohydrátům, na nichž by byl nápis, že zabíjejí.

Musíme si promluvit o Kevinovi (2011)

Působivý film a výtečné herecké výkony. Jen si u podobných filmů kladu otázku, jaký význam má točit něco tak brutálně bezvýchodného. Jaký význam má všechno to utrpení, které prožívá Eva a které nikdy neskončí? Jaký význam má svět, kde utrpení žádný význam nemá?

Hlídač č. 47 (2008) odpad!

Nevadí mi, že se u nás točí blbé filmy, ale to, že dostávají ceny. Neviděla jsem originál, ale remake je strašný. Místy jak parodie na Švejka, dialogy absolutně neživotné a pronášené hlasy snad neherců, záběry jsou jeden obrovský kýč a klišé, o hudbě nemluvě. Ta připomíná hudební podkreslení socialistické kinematografie. To, že je Douša traumatizován válkou, pochopí i slabomyslný divák, Není nutné, aby každých deset minut padali na kameru postřelení vojáci a Roden do toho kulil oči. Závěr opravdu stojí za to, Anička dramaticky zachycena pod křížem v lese....hanba.

Železná lady (2011)

Asi se svým názorem zařadím k většině. Výborný výkon Meryl Streep, ne tak úplně zdařilý film, který se zbytečně zdržuje u stárnoucí expremiérky a na můj vkus se málo soustředí na její život a politickou kariéru. To, že se žena dokázala prosadit nejen do parlamentu, ale i na čelní místo státu, je v konzervativní Britanii stále (pro mne) nepochopitelné a nevadilo by mi poučit se, jak se to dělá.