Šmejdi (2013)

Je dobře, že tento dokument vznikl a že se o tomto tématu více hovoří, ale to nic nemění na faktu, že tento dokument není dobrý... Představte si reportáž na toto téma na televizi nova a na čt1. Obě televize k tomuto témata přistupují lehce odlišně a filmový dokument právě připomíná slepenec takových televizních reportáží od obou televizí. Přirovnání k nově ani k čt nemyslím nijak zle! Jedna televize se zaměřuje spíše na radikálnější a šokující případy a druhá preferuje spíše dokumentární styl. V dokumentu dál vystupuje právník a psychiatrička. Jejich "postřehy" jsou sice věcné a zajímavé, ale zůstanou jen u postřehů a tezí. Navíc je všechno neustále opakováno a opakováno. Prostě bych čekal víc, čekal jsem, že dokument začne tak, kde ve skutečnosti skončil.

12 opic (1995)

Byl jsem tehdy mladej kluk a objevoval jsem taje filmu a televize. Tam hraje ten drsnej borec ze Smrtonosné pasti - Brůs Vilys, minulý týden dávali Merkjůry, tak teď mrknu na tohle... Ani nelze říci, jestli jsem byl v šoku, ale určitě jsem 12 opicím navždy propadl. Špinavý film, s děsivě jednoduchou a zapamatovatelnou troubící melodií... Jeden z nejlepších filmů jaké znám! Ano, dalo by se tu psát o úchvatné režii a hereckých výkonech (hlavně Pitt a samozřejmě Bruce), ale proč to všechno znovu zmiňovat.

DC Showcase: The Spectre (2010)

Noirová retro kriminálka, ta pátá hvězda utekla jen o vlásek. Přiznám se, že o Spectrovi jsem do teď netušil a to byla chyba.

DC Showcase: Green Arrow (2010)

Čistá akce a když už se něco řeší, je to za pochodu, ale velmi stylově, kdyby vznikl takovýto animovaný seriál, byla by to pecka!

Superman/Shazam!: Návrat černého Adama (2010)

Není to nic, co byste neznali odjinud. Hlavně souboje nejsou nijak originální, ale přesto.. Jako představovačka zrodu Captaina Marvela to funguje výborně! Bitky mají kinetiku a celý kraťas má příjemný spád a uteče velmi rychle až si budete pohrávat s myšlenkou... nenajdu někde o Shazamovi celý film :) Ve ýsledku sice mírně dětská, ale pořád velmi sympatická záležitost. PS: konečně znám nějakou Supermanovu slabinu - jinou než kryptonit.

V roce hip hopu (2010)

Zajímavé mapování historie až skoro současnosti slovinského hip-hopu. Hip-hop není zrovna můj oblíbený žánr i když pár písniček mám moc rád, ale i jako naprosto nezasvěcenou osobu mě dokument zaujal. Ovšem mohl by být více "dokumentární", film zobrazuje ukázky z žánru od prvních "pokusů" až dál a rozhovory s hudebníky, ale nějaké obecnější informace, které by pomohli nezasvěcenému člověku, se lépe orientovat ve změti jmen a nějaká časové určení by určitě pomohly. Dovedl bych si představit takovou půl hodinovou přednášku před filmem, kde by všechno blíž a obecně představili. Film má 72 minut a určitě nepotřebuje ani o minutu víc, takhle jen tak tak nezačne nudit. Hudba je zajímavá a její proměny v čase byli patrné i mně. Celkem by mě zajímal názor na film nějakého českého rappera nebo člověka, v tomto odvětí vzdělanějšího. Ta třetí hvězda utekla těsně..

Le Mans (1971)

Já vim, zase mě někdo označí za mainstreamového požírače popcornu... Když mě to nestrhlo. Dokumentární styl a minimalistický příběh byli super, ale celková utahanost filmu je znatelná hned při startu závodu. Chápu, že v roce 1971 točit něco takového nebylo zrovna lehký, ale závod vypadá často hrozně zmateně a pro mne jako pro laika, který o Le Mans ví jen 2 věci: jede se ve Francii a jede se 24 hodin, byl sakra problém se z počátku v závodě orientovat. Jezdci i auta strašně zaměnitelný a pak... ono je tam těch Ferrari a Porsche víc?! Tohle mne opravdu mrzí, protože ten dokumentárně-minimalistický styl mne skoro vzal za srdce... skoro.

Nevědomí (2013)

Cruise je fajn a je celkem jedno jestli je mu 25 nebo 45, pořád běhá jako Forrest a má odhodlání McClanea. V tomhle filmu to znovu potvrzuje a nemám problém mu uvěřit ani ty akční věci, ani ty pasáže "jsem jenom normální chlap, co se chce vrátit na Zemi, protože je tady přece tak krásně". U Kosinskiho jsem měl podobný problém jako u Trona, ono Oblivion mi Trona občas připomínalo, jsou tu pasáže, které jsou sakra povedené a naopak chvíle plné nudy a to nemluvím jen o scénáři. Režie i kamera jsou výborný, ale místy jsem měl pocit, že si chlapi odskočili na pivo a zaskočil za ně náhodný kolemjdoucí... A co teprve hudba, vykradačka na co si vzpomenete - a to byl ten lepší případ! Vizuální stránka, jak se v trailerech tvářila nic moc utopená do šedé, celkově filmu přináší plusové body a svou jemnou, designovou, a jednoduše nepřehnanou stylizací se mi velmi líbila. Takže nám film (možná jako klasicky) stojí a padá se scénářem. Příběh je nastřelen výborně (krom snad 1 ukázky jsem z filmu neznal nic) a rozjíždí se příjemně pomalu a pozvolna. A právě tahle část mě bavila nejvíce (do příchodu Olgy). Čert vem, že je děj předvídatelný a působí jako slepenec několika starších sci-fi filmů, ale některé kiksy, zbytečnosti, nelogičnosti a dialogy mi vadily hodně. Z filmu mám doslova rozpolcený dojem a připadá mi, jako by ho dělali dva různé týmy lidí (režie, scénář, kamera, hudba). Jak mne film někdy velmi bavil, vzápětí mě srazil na kolena...

Čtyřlístek ve službách krále (2013)

Nejsem fanda komiksu - nikdy jsem nečetl ani stránku, holt jsem vyrůstal na jiné literatuře. Film má osobitou a krásnou animaci - hodně mi připomínala rotoskoping, ale asi je to jen osobní pocit. Příběh je přímočarý, jednoduchý a vcelku příjemně odplyne až do konce. Ještě mne velmi potěšily ty "komiksové vizuální efekty" - myšleno vizuálně zpracované zvuky (dopad, rána, atd.). Pro děti výborná volba! Jen o fous utekla třetí hvězda a věřím, že kdybych byl ctitel předlohy, budu velmi spokojen. Rozhodně to dopadlo kupodivu dobře! PS: Ta hudba je geniální, hlavně celá instrumentální část na začátku, takový hravější motiv z 12 opic.