Atlas mraků (2012)

Je za tím vidět obdivuhodný kus práce! Film nenudí a pěkně plyne. Netuším kolik tam těch dějových linií je... 5-7? Jenže některé baví, některé jsou fajn a další nic moc. První hodina a půl filmu je moc fajn, dál už to taková sláva není. Natočeno výborně, masky se mi líbily a nastříháno je místy výborně a místy pro mne nesmyslně (prostřihy z napínavé pronásledující scény a nějakého komicky blbnoucího důchodce...). Jestli tu byla snaha o sdělení nějakého poselství tak jsem kromě asi tří vět, co už drsně zněly v traileru, nic nezaznamenal a už vůbec mě to nějak neoslovilo. Znovu si to úmyslně nepustím, ale jestli to někdy náhodou chytnu v telce rád u toho třeba povečeřím. A za 20 minut zase s klidem vypnu.

Dredd (2012)

Stylová přímočará žánrovka s krásně špinavým vizálem. Potěší kamera, neustále se šklebící Urban i Headey a Thirlby. Každé dva roky by mohl být další díl, velká škoda, že to asi nedopadne.

Street Kings (2008)

Znáte takový ten divný pocit, když se na něco díváte pod vlivem... tak to jsem měl za střízliva během tohoto filmu.

The Punisher: Dirty Laundry (2012)

Má to náboj, má to styl, atmosféru, Thomas Jane je parádní a cameo Rona Perlmana není nikdy k zahození. Kraťasů s Punisherem by mohla vzniknout celá řada, to bych opravdu ocenil.

DC Showcase: Jonah Hex (2010)

Atmosférické, stylové, fajn. Pořád zvažuju 4*, ale nějak mě to nevzalo za koule.

Batman vs. Red Hood (2010)

Tohle je o ligu výš, než ostatní DC animáky co jsem viděl (tzn. cca 6 kousků). Snímek je ukázka faktu, že animované filmy nejsou jen pro děti a u tohoto obzvlášť. S násilím si lamu neláme a o krvi ani nemluvě. Místy překvapivě dost brutální temný film s těžce komiksovou atmosférou. Palec nahoru!

Život Briana (1979)

Pythony si pamatuju už od mala z televize, navíc spolužáci pravidelně vykládali, co se jim na každém díle vysílaném v pátek večer na ČT2 líbilo. Taky jsem to párkrát zkusil, ale přiznám se, že ministerstvo divné chůze, ani nikým nikdy nečekaná španělská inkvizice mne za srdce nezvali. Podobné to bylo s filmem Život Briana. S tím, co se odehrává na plátně, nemám vážnější problém a film ubíhá celkem svižným tempem a až na pár míst mě nezačal vyloženě nudit. Nepochybuju o tom, že za filmem je obrovský kus práce, co se týče všemožných drobností a vtípků, to je ostatně na plátně vidět. Ale jak se zpívá na samém závěru filmu „Always look on the bright side of life!“ A já při této písničce myslel jen na to, až si večer pustím nějaký jiný film, který mne snad bude bavit více, než tohle.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Stanley Kubrick je pro mne bůh. Jeho Doktora Divnolásku řadím mezy své nejoblíbenější filmy a i Olověná vesta, či Mechanický pomeranč jsou moje srdcovky. Ale s Vesmírnou odyseou je to horší. Nevím jak tento dnes již kultovní film správně uchopit. Ve filmu jsou nejen na tu dobu dokonalé triky, ale hlavně krásná hudba. Tento počin však vypadá jako slepenec panoramatických záběrů na vesmírná plavidla a lodě v doprovodu orchestrální hudby. Úvodní část nazvaná Úsvit lidstva je nejlepší část filmu a to hlavně proto, že se na plátně něco děje. To je ostatně největší problém filmu. Čekání. K čemu je, že vidíme překrásný pohled na planetu, jak okolo ní letí vesmírný koráb, když v další scéně je to stejné jen s jinou planetou a lodí. Když už si ve filmu postavy povídají, nebo se "jen" pohybují je krása na to pohledět. Na vyznění filmu názor nemám, než se totiž loď Discoveri 1 přesune o pár světelných let dál, ztratil jsem zájem o její osud a zbytek filmu jsem sváděl souboj sám se sebou o to, abych udržel víčka nahoře. Ve filmu je několik přímo geniálních scén a jak jsem zmínil, hned úvodní pasáž o tom, jak se prapředci člověka naučili používat ruce k něčemu jinému, než jen vybírání blech z kožichu, nebo když skupina vědců jde prozkoumat tajemný monolit a hlavně scéna s vypínáním HALa - tu píseň už asi nikdy nedostanu z hlavy.

Žebrácká opera (1991)

Neměl jsem tušení, do čeho jdu a jména v titulcích jako Menzel, Havel a Abrhám (o Ironsovi ani nemluvě) ve mě vyvolala nemalá očekávání. Tak nějak to i začalo, úvodních dvacet pět minut, kdy Abrhám vypráví svým komplicům spoustu všemožných mouder o ženách a při tom loupí. Tohle je zdaleka nejlepší část filmu, ale od okamžiku, kdy se postava Abrháma dostane do vězení, film jde hrozně dolů a děsně nudí. Větší prostor dostávají jiní herci zvučných jmen jako Labuda, Šafránková a Hrušinský. Poslednímu jmenovanému stačí se jen objevit v záběru a má divácký respekt. Na filmu je hodně vidět, že se jedná o adaptaci divadelní hry, ale vesměs mu to neškodí. Ve filmu se nám představí celkem dost postav, které jsou povětšinou i zajímavé, ale všechny jsou nám jen tak naťuknuty, nebo jen proplouvají dějem a je hrozná škoda, že jich není využito více. To je případ jak charakteru již zmíněného Hrušinského, ale i postava Jiřího Zahájského a další. Film jsem dokoukal asi před půl hodinou a přiznám se, že už teď si z něj nic moc nepamatuju. A tohle je asi největší problém filmu, on prostě prošumí a už v jeho polovině je vám jedno jak dopadne a jediné co si od filmu přejete, je brzký konec, což při stopáži 93 minut není tak dlouhé, ale kdyby byla stopáž o patnáct, dvacet minut méně, filmu by to jen prospělo.

Mazací hlava (1977)

Sebe za zbabělce nepovažuju, ale asi nikdy nenajdu odvahu si tenhle film pustit znovu. Tento snímek má tolik pozitiv a přesto se mi nelíbil. Film má nádherný vizuál, práce se světlem je úžasná, zvuky se divákovi zaryjí pod kůži, herci jsou dokonalí a už jenom ty maličkosti všeho druhu. Hrůzu nahání vše od účesu hlavního hrdiny až po vzhled každé místnosti a to nemluvě o tom malém "dítěti". Celé je to zároveň hrozně nechutné, zvrácené a strašidelné. Kdyby to dnes pustili americkým teenagerům odkojeným na současné hollywoodské "hororové" tvorbě, pravděpodobně by se zvýšil počet sebevražd.