Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Krásné a nezklamalo, to v první řadě. Nadchlo vizuálně a herectvím, Martina Freemana, jehož Bilbo je snad ještě rozkošněji pojatý než Woodův Frodo. Nevadilo mi rovněž nic, snad bych jen maličko vytkla přílišnou akčnost ve scénách, které už navíc akci nepotřebovaly (a už vůbec ne viditelně digitální ) jako cesta trpaslíků na svobodu, v sudech po řece. Přidaná postava nejen nevadila, ale spíš mohla pomoci těm, kteří se symbolikou Tolkienovských postav teprve začnou zaobírat (např. proto, že neznají tento svět z knížek a neviděli LOTRa), Tauriel je vlastně, z pohledu Bilba a jeho družiny, temná a ne elfsky okouzlující a přívětivá - na první pohled. Ale je v ní i dobro, empatie, je nadějí pro zachování míru a světla ve Středozemi, kde je právě obojí v ohrožení největším. A dál, Dol Guldur skvělý, bylo mi nefalšovaně ouzko, zrovna tak Temný hvozd nezklamal, se vším co se v něm ukrývalo. A Beorn a Jezerní město, úžasný...a Smaug neměl neměl neměl chybu. Jak hlasem, to teda byla trefa obsadit tak Cumberbatche (stejně vynikající jako Serkise do role Gluma), tak přesně-jeho-vystihující výtvarnou stránku-Shoreho hudba je jako vždy součást celku, a je krásná. Vtipná postava s mrkví v úvodu filmu pohladí a vtáhne do vzpomínek na časy na začátky roků 2001. 2002 a 2003. Tam to pro mne, mimo knihu, začalo a doteď nepustilo. Takže jupíí za rok., Pak už to bude jen poušť....

Deník Dity P. (2013) (pořad)

Ditu P miluju! Od časů prvních čísel Apetitu (úplně něco jiného než teď) mi padla do oka a díky ní a její bezpostřednosti a lásce k jídlu a vaření jsem se i já naučila vařit a baví mě to. Takže žádná trefa vedle, ale konečně příjemná a bezprostřední osoba.

Nejvyšší nabídka (2013)

Nejen kvůli konci mne to totálně dostalo! Přitom komorní, téměř One-Man-Show, protože Rush z plátna nesleze a je naprosto dokonalý a famózní). Viděno včera, v hlavě neustále a pořád se sama sebe ptám zda viděné jsem pochopila, když jsem přijala viděné jako rozuzlení nebo bylo-li to přeci ještě trochu jinak. Nechci tu nic prozrazovat, takže....každá byť banální věta (Praha jako místo jistoty a štěstí a konkrétní místo vzpomínané jako pevný bod ve vesmíru či poznámky "dům se pronajímá filmařům", "pamatuj, že ať se stane cokoli, miluju tě", aj) může příběh posunout do další úvahy zda když filmaři, kdo byla Claire? Najatá herečka nebo opravdu součást té zrady, pak ale proč opakovaný odkaz na Prahu? Když tam pak Oldnman je, má šanci se dočkat nebo se stále nemůže od iluze prožitého odpoutat? Geniální zkrátka. Pak ta kamera, prostředí a Morriconeho (v Praze natočená) hudba...vše do sebe zapadlo jako ta zubatá kolečka co hrají tak podstatnou roli vedoucí k rozuzlení.

Líbánky (2013)

Hřebejkovské dospělácké téma potřetí. Vždy o krutosti a vině jednoho vůči ostatním, resp. druhému, jehož osud se naší vinou změní, v nejčistší osobní tragédii. O studu obětí, o neschopnosti vyrovnat se s onou syrovou a surovou (a neomluvitelnou) nespravedlností. Témata, o kterých se mluví (Kawasakiho růže porevoluční témata, donášení, spolupráce s STB ap., Nevinnost zneužívání dětí rodiči, resp. ctihodnými spoluobčany a teď Líbánky řešící dopady šikany a krutosti jedinců nejen v dospívání). Dá se s tímhle v sobě žít, spát, radovat se, milovat? Za mne velmi silné 4*. Za téma, za hudnu, kameru, za až dokumentárnost zpracování. A za Aňu, která zraje jako víno.

Revival (2013)

Skvěle jsem se bavila! Však taky všichni - hlavně Krobot - měli perfektní hlášky, jejich příběh zapadl do všech kontextů jakoby-pouze-chlapského-story, které nakonec bavilo ženský ještě víc než ty chlapy :-) Kromě herců, skvělé hudby a něžně lidských vztahů (nejen mezi) stárnoucími členy režimem v 70. letech zakázané rockové kapely, jako možná nechtěný bonus film tzv. "nastavuje zrcadlo" naší upocené hudební scéně. Takhle to, bohužel, v tom našem malém hudebním rybíčku se stojatými vodami dost často funguje, nebo fungovalo. Ale to sem teď nepatří. Dobrý film nejen na léto, který se dá vidět i víckrát (ty skvělý kecy si jinak zapamatovat nelze) :-)

Ve stínu (2012)

5 hvězd, 100% zážitek. . Atmosféra, zpracování, minimalistická a zároveň dokonalá filmařina, skvělý nejen Ivan Trojan (ale hlavně), lidskost samotného aktéra v nelidském světě 50. let, kdy pravda a skutečnost neznamenaly vůbec nic. Nejvíc mne na filmu fascinují dvě věci - že se vlastně dívám a dívám na kriminálku a najednou zjistím, že to žádná kriminálka vlastně není, že je to nebombastické tiché svědectví člověka, který se rozhodl nekolaborovat s režimem a zůstat čestný i za cenu ztráty vlastního života. A druhá věc-že film natočil člověk roč. 1969, který by mohl "mít úplně jiná témata" na natáčení. Dobře tě, Davide, vychovali.

Na ostří nože (1997)

Opravdový zážitek, od kterého jsem nic moc dopředu nečekala. Výkony dvou hlavních představitelů, Aleca Baldwina a zejména mého oblíbence Anthony Hopkinse podtržené vynikajícím neotřepaným dramatem o záludnostech lidských charakterů, o odvaze a totální srabárnosti v nádherné, byť kruté, aljašské divočině se mi líbil opravdo hodně, ještě že se v té telce v noci taky na něco dá koukat!

Hašišbába (2012)

Francouzi tohle prostě umějí ! Nadsázka, ironie bez násilí, bez pachuti trapnosti, bez otázek. Jak si užít život i když se skoro začíná zdát, že lepší je už nežít? Paulette přišla o vše co milovala - o cukrárnu, o manžela, o pocit, že žije v báječné Francii bez přistěhovalců. Má mizerný důchod, žádnou radost, exekuci na krku, dcera má za manžela čenocha a s ním mouřenína, jak nazývá svého vnuka. O nikoho z nich nestojí. Je mrzutá a protivná i sobě, leč nemá co ztratit, tak má i kuráž. A skvělé kamarádky, které na tom, ani s pamětí, nejsou o moc lépe. A rozjedou kšeft s výdělky o jakém nesnila/y ani v nejdivočejších snech... A protože život jí zas začně těšit, vč. vnuka a rodiny, opravdu skvěle se baviti můžeme i my! P.S. jako bonus pro mne, babča vypadá naprosto jako moje teta :-)

Bolero (2004)

Jako detektivka chabé a nedynamické, jako skica společnosti a jejích hodnot zdrcující. P.S. Barboře Seidlové za její roli vysekávám poklonu.

Propuštění (1994) (TV film)

3 hvězdičky za to, že to NEBYL tuctový doják. Proč by mělo vždycky všechno dopadnout dobře že? Amerika, která zas jednou nebyla vůbec zemí splněných snů. Když se blbě narodíš, nemáš šanci, jedno zda jsi bílá nebo černá. A Rebecca de Mornay hrála roli ztracené dzše Arlene, která nedostala šanci už od dětství navíc velmi dobře. Mně film zaujal.