Hříšné noci (1997)

To máte tak: Když se na něco abnormálně těšíte, většinou zjistíte, že to nebylo až tak dobré, jak jste čekali, a to se mi bohužel stalo u Hříšných nocí. Shodou náhod jsem v ten samý den viděl i Zjizvenou tvář, která je taky o takovém "rise and fall" jednoho člověka a musím říct, že Tony Montana v tomhle souboji vyhrál, i když Dirk Diggler byl obstojný soupeř. U Zjizvené tváře mě bavila výborná gradace, tady jako by příběh trochu přešlapoval na jednom místě. Určitě to není nudné, dialogy jsou cynicky zábavné, navíc ta známá Andersonova taktika, při které kamera projíždí všemi možnými místnostmi, občas se u někoho zastaví a pak jede dál.. Jo, určitě to něco do sebe má, ale já prostě (a řeknu to naplno!) od režiséra bezchybné Magnolie čekal víc. Navíc mě naštvalo, že hlavní hrdina se objevil až v posledním záběru filmu...

Zjizvená tvář (1983)

Nejprve - a docela dlouho - to pro mě byla jen trochu lépe natočená kriminálka s hudbou jako z porna 80. let, nějak mě to ne a ne vtáhnout, projekci jsem dokonce přerušil a dokoukal to další den. Pak ale i mě dostala především jedna věc - perfektní gradace. Na začátku bezvýznamný zlodějíček se stává největším mafiánským bossem a já na konci nestačím zírat, jak dobře je to zahrané a vůbec celkově zvládnuté. I ta hudba mi na konci nevadí. A závěrečná scéna je úplným vrcholem. Ta naprostá apokalypsa na konci, ačkoliv ji divák čeká, úplně bere dech a určitě se vyplatí si na ni ty dvě a půl hodiny počkat.

Nádherný život Sačiko Hanai (2003)

Myslím, že tvůrci filmu o něm vědí, že je to strašná blbost a to se mi právě líbí. Je to takový surrealistický eroťák o hloupé prostitutce citující Descarta a Bushově naklonovaném prstu, jakkoliv hrozně to zní. Občas slušná zábava, občas naprostý výmaz, při kterém si člověk říká, že ti Japonci jsou fakt blázni... Každopádně něco, na co se jen tak nezapomíná.

Čínská čtvrť (1974)

Tento film je jako diamant. Vybroušený, dokonalý, nic se nedá přidat, nic ubrat.. Divák může prostě jenom dvě hodiny zírat. Zírat na ty nádherně zaranžované scény, perfektní herecké výkony a nasávat tu brilantní noirovou atmosféru. Čínská čtvrť je můj nejoblíbenější noir, nejoblíbenější Polanski, nejoblíbenější Nicholson.. Zkrátka bomba. U jednoho zhlédnutí nezůstane.

Oko nad Prahou (2010)

Je úžasné, že právě otázka architektury rozděluje do takové míry českou společnost, že se o tom natáčejí dokumentární filmy. Jen kdyby to mělo lepší konec... ,,Podívejte se, mam tady maketu! Vidíte jak je ta stavba vysoká?!" Tak je vysoká.. A co jako?

Máj (2008)

Nebyl jsem tak zklamaný, jako ostatní, výtvarná stránka se mi líbila a instrumentální (!) hudba taky. Problémem je v mých očích hlavně podivná scéna na popravišti poté co Vilém zavraždí svého otce (předpokládám, že nespoiluju) - ten rockový tanec duchů nebo co... A pak také to, že předloha zkrátka není vhodná na zfilmování, protože její děj se dá převyprávět několika větami a film má být hlavně o ději. Takže jsem moc nečekal, a tak ani nebyl moc zklamaný, vlastně spíš naopak. Jen ještě jedna negativní věc - přijde mi divné, že by měl strašný lesů pán, loupežník z Máchovy éry, důkladně vyholené podpáždí:)

Něco z Alenky (1988)

Možná ne nejlepší (neodvažuji se tvrdit, viděl jsem jen asi čtyři), ale rozhodně nejosobitější a nejoriginálnější verze klasického Carrollova příběhu. Nedávno jsem viděl Burtonovu Alenku a aťsi ho mám rád sebevíc, v tomhle boji prostě vyhráli Češi. A jsem na to patřičně hrdý. Zajímalo by mě, jestli Burton Švankmajerovu verzi viděl a případně co na ni říkal. Jediné, co mě trochu zamrzelo, byla absence kočky Šklíby, Želvy, Tidliduma a Tidlitita a dalších skvělých postav. Na jejich podání jsem se těšil. Tak snad příště.

Pošta pro tebe (2005) (pořad)

,,Proč jsou lidi tak zlý, Esterko?"

Tristana (1970)

Zejména po psychologické stránce skvělý snímek, dobře vygradovaný, takže obrat životních rolí hlavních postav působí přirozeně. Jen mi prostě nesedí Buñuelův režijní styl, jinak by to bylo na plný počet.

Total Recall (1990)

V podstatě jde jen o to, že Arnie hodinu a půl utíká před partou pošuků a střílí na ně a oni na něj. Naštěstí je tu ale spousta zajímavých nápadů, vychytávek, prostředí... a tak to ani nepůsobí nudně. Mít rád sci-fi a akční filmy, asi bych byl vyloženě nadšen.