Útěk z vězení (2005) (seriál)

Už první série mě ke konci moc nebavila, co teprv druhá.. Já asi nejsem na tyhle vězeňské příběhy stavěný. Zpočátku jsem byl okouzlen a z neustálých zvratů se mi točila hlava, ale pak to přešlo do stereotypních kolejí ve stylu: ,,Hurá, všechno jde podle plánu. Ale ne! Co se to děje? Problém! Michaele, vymysli něco! Fajn, můžem pokračovat, všechno jde podle plánu." a tak dále. Nejdřív jsem na Útěk koukal s otevřenou pusou, pak jsem si při něm luštil křížovky a nakonec jsem se v půlce druhé série přestal dívat úplně. Musel bych hodnocení ještě snížit. Navíc W. Miller mě v roli Michaela Scofielda vážně neoslnil. Jeho herectví založené na jednom pohledu (přimhouřené oči) mi po několika prvních dílech lezlo krkem.

Noc oživlých mrtvol (1968)

Podle obalu na DVD tento film šokuje i ty nejotrlejší diváky. Tak to jsem asi hyperultraotrlý divák. Koukal jsem na něj o půlnoci, sám, při zhasnutém světle a nijak extrémně jsem se nebál. Oceňuju atmosféru, černobílou groteskní kameru (připomíná Spalovače mrtvol), herecké výkony, závěrečnou pointu, ale přesto nemůžu dát maximum, protože jsem se těch mátožných postav prostě nebál. Poprvé jsem u projekce dokonce usnul. Při druhé mi tep zvýšilo až posledních patnáct minut, zato pořádně. Zkrátka když se na scéně objeví zahnívající vrahouni, je všechno v nejlepším pořádku. Ale běda když z plátna slezou.

Pokání (2007)

Zakomplexovaná, malá puberťačka udělá ze žárlivosti k sestře jistou hloupost. Jenže ono se to jen tak nesmete ze stolu, jak to většinou bývá, ale má to pro všechny postavy osudový dopad. Jak se s tím puberťačka vyrovná, když vyroste? Může se pokusit omluvit se, ale třeba už to nejde... Pak je jediná možnost přijmout odpovědnost a začít se kát. Myšlenkově hluboký snímek (na čemž má zásluhu hlavně Ian McEwan, jeden z nejlepších autorů současnosti), který ukojí pláčechtivé milovnice romantických filmů, stejně jako nekompromisní intelektuály. Taky mi to na konci připomínalo Titanic, ale Pokání se narozdíl od Titanicu nestydím dát plné hodnocení.

Válka Roseových (1989)

Dobrý film, skvěle morbidní, ale tak nějak bez pointy. Skončil přesně tak, jak jsem si myslel, že skončí. Hodně jsem o něm slyšel a moc jsme se těšil, ale očekávání bylo větší. Čekal jsem větší masakr; Douglas alias Oliver Rose byl poměrně klidný. Výpovědní hodnotu film určitě má, ale podle mě se dal natočit lépe, na pilu se mohlo ještě trochu přitlačit.

Touha, opatrnost (2007)

První polovinu prostříhat! Konec je ale famózní. Dá se říci, že od první erotické scény (nechápu, co s tím všichni tak nadělají, prostě tam souloží, no..) až do konce jsem byl napnutný a atmosféra na mě silně působila. Škoda že někteří diváci nevydrželi první část a po hodině a půl odešli. Ale popravdě řečeno, nedivím se jim. Stejně jako se nedivím lidem, co tu hodnotí průměrně. Dá říci, že Touha, opatrnost poskytne přesně takový zážitek, jaký očekáváte od tříhodinového špionážního válečného čínského dramatu. Občas nudí, je zdlouhavá, nepřehledná, Evropanem nepochopitelná, občas ale zajímavá, originální. "Uteč" na konci mě dostalo.

Zrůdy (1932)

,,Když urazíte jednoho z nich, urazíte všechny." Zajímavé je, že různě postižení lidé ve filmu šokovali celý svět a různě postižení lidé v cirkusu přitom objížděli města a nikdo se proti tomu nebouřil, nikdo to nezakazoval... Je pravda že díky angažování skutečných "zrůd" je film zajímavý i pro dnešního diváka. Příběh je na jednu stranu dost ohraný, ale na druhou - kdy se vám poštěstí vidět love story vysoké krásné akrobatky a trpaslíka? Na svou dobu hodně odvážné, zajímavé a originální. Dnes "jen" sugestivní.

Monstrum (2008)

Film jako adrenalinový zážitek? Proč ne. Jistě, když se nad tím zamyslíte, je to o ničem. Prostě jakési monstrum hodinu a čtvrt ničí Manhattan a lidi tam pobíhají a vřískají. Jenomže já si nemůžu pomoct, pro mě to bylo jako superzábavná hodinová jízda na tobogánu. Užil jsem si to nehorázně a po dojezdu bych jel klidně znova.

Sólokapr (2006)

Těžko říct, proč génius Woodyho kalibru točí takové oddychovky. Svůj talent by neměl takhle plácat, kór když díky Match Pointu víme, že mu ještě všechna míza zdaleka nevyprchala. Vskutku, Sólokapr není zlomem v dějinách kinematografie, ale v rámci žánru je to podle mě nadprůměr. Zpočátku jsem se bál, že mě tímhle W.A. poprvé opravdu zklame - trailer se mi nelíbil, příběh mi přišel obyčejný, na čsfd má modrou barvu. Ale nezklamal. Uznávám, že je to trochu slabší a mistra bych tímhle filmem kamarádům nepředstavil, ale přesto se mi na to pěkně koukalo a ta hodina a půl uběhla jako voda. Allenovy hlášky jsou jako vždy bezchybné. (,,Chci ho představit rodičům." ,,Jsou docela ortodoxní, myslíš že překousnou sériového vraha?")

Taková zvláštní rodinka (2001)

Teda zasmál jsem se podstatně víc než třikrát, ale přesto mě tohle dílko nijak zvlášť neoslnilo. Zpočátku se mi líbila rozpustilost příběhu, ale pak mi to celé tak nějak zevšednělo. O to víc mě to mrzí, že tam hrají mí oblíbenci Stiller, Wilson a Murray. Vím, co chtěl Anderson filmem říci (rozpad rodiny, pokřivené vztahy mezi nejbližšími, odpouštění..), ale přesto se mnou konec nehnul. Na to je to příliš povrchní.

Braindead - Živí mrtví (1992)

Takový milý malý snímek. Vhodný obzvlášť když si chce rodinka s dětmi vyjít do kina nebo když se chcete na něco podívat s babičkou. Moc mě zaujala kultivovanost a pokora tohoto snímku. Ví, kde jsou hranice vkusu, a netlačí na ně. Ne, teď vážně... Opravdu skvělá zábava pro milovníky slizu, hnisu, krve, usekaných končetin a rozmačkaných hlav! Obzvlášť to famozní krvavé finále se sekačkou mě dostalo. Stylové béčko, kterému k dokonalosti chybí jen obnažená ženská ňadra.