Krátký film o lásce (1988)

Osudová láska se nemusí odehrávat jenom na sluncem zalitých plážích. Může se zjevit i na jednom zaprášeném socialistickém sídláku. Film, který si žádné velké emoce prvoplánově nevynucuje, ale o to větší má dopad. Kieslowski měl na takové příběhy talent. Je to tak akorát na hranici mezi mistrovskou nenuceností a nudou, přičemž většinu filmu platí to první. Doporučuju pustit si Krátké filmy v pořadí 1. o zabíjení, 2. o lásce, protože film o zabíjení končí pláčem, kdežto o lásce úsměvem.

Pat a Mat - Vrata (1992) (epizoda)

Spíš průměrný díl, ale kvůli té závěrečné pointě nemůžu jinak!

Krátký film o zabíjení (1987)

Po Kubrickově Mechanickém pomeranči asi druhý nejlepší snímek o násilí, co jsem viděl. Takhle nějak si představuju opravdu hluboký film - můžete o něm debatovat třeba měsíc a stejně neřeknete úplně všechno. Já blbec jsem si ho pustil v noci a pak jsem nemohl spát, musel jsem o tom pořád přemýšlet. Jak už tu někteří komentátoři poznamenali, nejlepší na tom je, že Kieslowski vám nenutí žádný svůj názor. Neříká kdo je zlý a kdo je dobrý, kdo má pravdu a kdo se mýlí; to si musí ujasnit divák sám. Proto mám radši nezávislou kinematografii než všeobecně uznávané trháky typu Forrest Gump nebo Zelená míle, kde vám tvůrci jasně nalinkují, komu máte držet palce a koho máte nesnášet.

Once (2007)

Film to není špatný, ale na zadek mě neposadil. Jsem rád, že skončil tak jak skončil, to bylo milé překvapení. Ale to před tím. Co se tam vlastně stalo? Dva lidi se potkali, občas si spolu zahráli nějaký ten oscarový hit, pak se zase rozešli... Žádné filosofování jako v Annie Hall, žádné poznávání cizích kultur jako ve Ztraceno v překladu. Prostě jenom obyčejný příběh obyčejných lidí. Pro někoho možná geniálně jednoduché, pro mě obyčejné.

Z archivu Sherlocka Holmese - Modrá karbunkule (1984) (epizoda)

Na to, jak pošetile zní obsah (Holmes pátrá kudy všude putovala mrtvá husa, eh?), je i tenhle díl je napínavý a zajímavý. Z trochu slabšího příběhu bylo vytřískáno maximum. Jeremy Brett je jako Holmes přesný, ty jeho nepochopitelné výbuchy vzteku, gestikulace, grimasy... Akorát by si nemusel do vlasů patlat tolik brilantiny. Víc mu to sluší, když se po ránu vzbudí (v tomto dílu můžete sami posoudit).

Fun in a Bakery Shop (1902)

Věřte nevěřte, ale je to vážně zábavné! Někdo by už konečně měl tyhle minutové filmečky sebrat a vydat je na DVD. Představa, že bych měl DVD se 120 filmy je úžasná.

Z archivu Sherlocka Holmese - Mrzák (1984) (epizoda)

Velmi dobré zprácování (zvlášť J.Brett je v roli Holmese dost přesný), ale mám jednu námitku. Schvalně jsem si Mrzáka pustil v noci, abych se aspoň trochu bál, protože v Doylově povídce je tato postava vylíčena jako odporná děsivá scvrklá obluda. Tady vypadá spíš jako milý stařík s hrbem. Škoda. Ale jinak je to fajn...

Scary Movie 3 (2003)

Je fakt, že ty rány do hlavy a podobně už mi docela lezou krkem. Ale jinak se tam najdou i perly (,,Podívejte se na tyhle fotky Cindy." ,,Ach můj bože, nic na nich není!" ,,Musíte to otočit..."). Samotný film bez extra dlouhých titulků má asi 70 minut, takže se to dá zvládnout a neurazí to. Asi je hloupost kupovat si to na DVD, ale podívat se na to v telce nikomu neuškodí.

King Kong (1933)

King Kong aneb Johne, utíkej, nebo nás ta obří loutka sežere! Krása! Nenápadný začátek, ale jakmile se otevře brána na ostrově, nabere to grády. Následují úchvatné scény, třeba boj Konga s obří ještěrkou. Nedá se to úplně popsat, ale je v tom něco magicky roztomilého. Nejúžasnější paradoxně je, jak jsou ty triky nedokonalé. Dneska se všichni snaží, aby jejich (h)různé obludy vypadaly co nejopravdověji a přitom to o tom vůbec není... Je to o tom, že i obluda má duši!

Kvaska (2007)

Ačkoliv je to o velké lásce, je to nuda. Landu nemám rád, ale to nehraje roli. Já vlastně ani nemůžu říct, že to je špatný film, ale... Muzikálová čísla nemají šťávu, i opěvovaná Touha mi přijde docela divná (,,Je to jak letící drak, naprosto přesnej prak. Je to hukot moře, je to pramen v hoře." - eh?) Herci jsou nijací, hudba je nijaká, příběh i s pointou (silné slovo) jsou nijaké. Kvaska skončí a nic se neděje. Nic se neděje ani během ní. Nevím, proč něco takového točit. Tomsa s Vondráčkovou jsou fajn (třeba scéna kdy jí hladí nohou pod stolem), ale je mi líto, že museli ztvárnit milenecký pár zrovna v tomhle "ničem".