Smrt čeká všude (2008)

šlap - šlap - ticho - BUM - šlap - šlap - ticho - BUM. A takhle pořád, od začátku, skoro až do konce. S tímto filmem mám stejný problém, jako s českým Tobrukem. Je to natočené vcelku hezky (i když je tu celá řada válečných klišé jako například zpomalená nábojnice padající na zem) a herci jsou dobří, ale co naplat, když to nemá žádný děj a žádné postavy, kterým by člověk mohl fandit. Už po hodině promítání jsem prosil, abych buď dokázal posouvat ručičiky na hodinkách očima a nebo aby se tam sakra už konečně něco stalo! Aby se příběh nějak zapletl, abych byl napjatý, co se stane dál. Bohužel, nestalo se a já tak musím Smrt čeká všude označit za nejhorší oscarový film, co jsem doposud viděl. Když už měla akademie chuť na válečné drama, měli vyhrát originální, svižní a úžasně napsaní Hanební pancharti a ne tato ohraná a ničím nepřínosná "televizní inscenace".

All That Jazz (1979)

"It´s showtime, folks!" Hlavně se na to nekoukejte s tím, že půjde o optimistický muzikál, kde mladí bezstarostní lidé bezmyšlenkovitě tančí. Podobně jako Kabaret, i All That Jazz je mnohem spíš tanec, kterým se lidé z posledních sil snaží uniknout smrti a zkáze. Silný příběh s dokonalou choreografií, při němž vás nejednou zamrazí. Poslední muzikálový výstup ve stříbrném televizním studiu je jedním z nejlepších a nejmrazivějších vůbec.

M*A*S*H (1970)

Když už to tu píšou všichni, tak já taky: seriál jsem ještě neviděl, protože mi vždycky utekl první díl a rád sleduju seriály od začátku. Film se mi líbil spíš na tři a půl. Trochu mi vadilo, že nebyl kompaktní, že byl složen z trochu nesourodých scének, z nichž některé mě bavily (rozhlas, sprcha), některé ne (Japonsko, americký fotbal). Obsazení mi přišlo dobré, ale jak říkám - seriál jsem neviděl, tak se k tomu asi nemůžu moc vyjadřovat. Vyloženě libové jsou závěrečné "titulky".

Smyslná touha (2003) odpad!

Hrozná, strašná, odporná. Žádné z těchto slov nepopisuje ani zdaleka, jak špatná Smyslná touha je. Nepovedlo se nic. Film je špatný po stránce scénáře, režie, hereckých výkonů, střihu, hudby, prostě absolutně všeho. K vrcholům patří scény, kdy se žertuje o zabíjení pár minut poté, co jedné z postav zabili bratra a je to myšleno vážně! Vydatné je také hledání matky jiného chlapce pomocí čtení budoucnosti z mušliček. Hezká je akorát příroda, ale za to nikdo z tvůrců nemůže. Paskvil.

Bezstarostná jízda (1969)

Film, který vyčpěl. Nemůžu se divit, že na konci 60. let způsobil senzaci. I dnes zaujme atmosférou naprosté svobody, kterou se tvůrcům výborně podařilo přenést na plátno (co může být svobodnějšího, než muž jedoucí opuštěnou americkou přírodou na motorce?), a také velmi věrným (a v té době originálním) převedením drogového tripu do filmového jazyka. Příběh mě ale přesto nechytil za srdce tak, jak měl. Jako příklad mohu uvést úplný konec, který rozhodně není špatně natočený, ale je tak jednoduchý a nenápaditý, že mi přijde skoro až špatný. A tak nějak to mám s celým filmem. Je dobrý, ale mohlo v něm být něco víc, než jen dva chlapi na motorce.

Fish Tank (2009)

Chtěl jsem vytýkat, že takhle špatně se to ve skutečnosti neděje, ale moje kamarádka, která na filmu byla se mnou a pracuje v dětském domově, se na konci rozbrečela a řekla, že přesně takhle to chodí. Leckdy i hůř. Že vážně existují takoví rodiče. V tom případě film má své opodstatnění, protože poukazuje na důležitý problém. Ale, upřímně řečeno, mě to až tak moc za srdce nechytlo. Tyhle sociální filmy ze života mě příliš neberou, navíc toto bylo až mox dlouhé. Špatný film to ale rozhodně není, pokud máte rádi "drsné příběhy ze života", určitě si přijdete na své.

Červený drak (1986)

Jako bych koukal na jiný film, než většina hodnotících. To, co tady víceméně všichni odsuzují, se mi právě líbilo. Namátkou: hudba, Coxův Hannibal (i když Hopkinsův je bezesporu lepší), napětí, atmosféra, slizký hlavní záporák. Vadil mi jenom příliš předvídatelný konec. I když na druhou stranu jsem to tomu poldovi docela přál...

Katka (2009)

Film nepřináší nějaké strhující myšlenky o tom, jak docílit vymizení drog nebo drogově závislých. Vlastně nepřináší žádné nové myšlenky. Je to "jen" portrét dívky, která fetovala, fetuje a bude fetovat, dokud nezemře. Portrét je to ale sugestivní a věřím, že mladého člověka může od drog jednou provždy odradit. Proměna Katky z hezké mladé slečny v obludnou nesvéprávnou trosku bere dech.

Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994)

Na tomto filmu mi vadí jediná věc- jeho konec. Ano, dopadne to, jak správná romantická komedie má, včetně deště. To předtím je ale milé, vtipné a na zamilovaný film skvěle koukatelné.

Alenka v říši divů (2010)

Já o žádném zklamání rozhodně mluvit nemůžu. Je sice pravda, že od Burtona jsem zvyklý na poněkud morbidnější poezii (a tady se snad kromě vypíchnutého oka nic podobného nekoná), ale nemůžeme čekat, že bude film prosáklý krví a budou v něm létat končetiny, když byl natočen podle knihy pro děti. Myslím, že příběh Alenky byl konečně filmově ztvárněn důstojně, s odpovídající fantazií a spoustou skvělých nápadů. A taky si myslím, že kdyby v titulkách nestálo "režie - Tim Burton", tenhle film by tu měl hned o několik procent víc. Fantastická pohádka, ale na Tima holt průměr.