Dům z písku a mlhy (2003)

Chtělo se mi napsat, že je to pěkný příběh, ale ono by to vyznělo celkem hloupě, když vše končí totální tragédií..na celým filmu se mi líbilo, že má spojí specifickou náladu a hlavně ten nápad. Jak jeden jediný dům dokáže zamávat s životy tolika lidí a udělat z nich guláš. Taky je tu hezky nastíněna problematika manželských vztahů s islámským založením, ta mužská hrdost... Postava Kathy byla taky originální a řekla bych, že docela dobře odráží smutnou realitu, jak se na člověka, co nikomu nic neudělal, sesype smůla. Jedna špatná situace za druhou a mladá, sympatická žena se ocitá v samotě, na pokraji zoufalství. Filmeček na zamyšlení..a to já můžu:-)

Antikrist (2009)

Teda..právě jsem dokoukala a pořád to vydýchávám. Čekala jsem jako vždycky od Triera šílenost, ale tak nějak jsem si zrovna Antikrista po přečtení, o čem to má být, představovala jinak. Zapomněla jsem na tak typickej nádech ujetosti, kterýho se vždycky od tohoto režiséra dočkáme. Myšlenku to má hodně zajímavou, herci byli super, ale co bych vyzdvihla úplně nejvíc, je úžasnej styl natočení. Hlavně začátek, potom výjevy z přírody, celkově ten naturalismus..to jen tak člověk nevidí. Žádný cukrbliky okolo, ale surově naservíráno zoufalství, žal, bolest, bezmocnost... Ještě ale asi nejsem natolik magor, aby se mi líbila většina scén druhé poloviny filmu. Zůstala mi jen pusa dokořán a myšlenka "Co to má sakra bejt?" Asi to na mě bylo moc..ani mi tolik nevadily ty detailní záběry, ale vůbec nápad někomu proděravět nohu a nasadit mu na to závaží, zohavit si tělo...uuuuh, doufám jenom, že se mi o tom nebude zdát :-D Oceňuju opravdu originální nápad a geniální kameru, ale abych pravdu řekla, podruhé bych už Antikrista vidět nechtěla...pan von Trier je na mě asi moc velkej šílenec :-D

Tim, opravdová láska (1979)

Skrytý klenot, který jsem měla možnost shlédnout a vychutnala si ho. Mel Gibson exceluje - zahrál Tima naprosto přesvědčivě, což pro mě jakožto člověka pracující s lidmi trpícími lehkou až střední mentální retardací bylo opravdu potěšující. Bála jsem se toho, že to bude předmrštěný jako obvykle..a to tak, že si divák řekne buď jakej je to chudáček anebo debil. To se ale nestalo - Mel dovedl ukázat Timův život přesně takový, jaký ho většina lidí s postižením má. O mnohem jednodušší, emočně plnější, bezstarostný, stačí jim ke štěstí "málo". Spousta scén mě dojímala a připomínala mi i okamžiky, co prožívám v práci. V podstatě jsem si postavu Tima taky zamilovala a hlavní hrdince se nedivim (a to se ani nemusim vyjadřovat k jeho postavě, heh :-P), taky to pro mě bylo příjemný zamyšlení z profesionálního hlediska. Hodně se řeší vztahy, sexualita - dalo by se říct, že je to takové všeobecné tabu, ale nikdy jsem ještě neuvažovala nad možností vztahu mezi zdravým a handicapovaným člověkem... vůbec mi nevadilo, že film neměl nijak složitý děj. Sdělil to podstatné, obyčejným a jednoduchým způsobem, což nebylo vůbec na škodu - v jednoduchosti je krása a tady to platí naprosto. Mel Gibson rozhodně zahájil svojí hereckou kariéru moc pěkně a jsem ráda, že jsem se o tom mohla přesvědčit..bylo to moc příjemný pokoukání:-)

Terminátor (1984)

Tak jako se stane, že shlédnete film, který vám sedne úplně vším, říkáte si, jaká je to dokonalost a nic tomu nechybí, tak se někdy může stát, že zažjete přesně to samé, akorát v protichůdných pocitech. A Terminátor je dokonalou souhrou toho, co mě na filmech absolutně nebere, spolu s Arniem v čele dokonce odpuzuje. Celá scenérie je pro mě jednou velkou nudou předvedenou v žánru, co mi absolutně nic neříká. Je to kult, je to velký film, většina na něj nedá dopustit. Pro mě ztráta času, kdy si říkám, na co to proboha koukám, jako za trest...už nikdy více:-)

Moon (2009)

Tenhle filmeček mi byl doporučen kamarádkou s tim, že i když je to sci-fi, které moc nemusím, mohlo by se mi líbit, jelikož to má hloubku a příběh, co by mě mohl zaujmout. Nutno uznat, že správně pochopila můj vkus, protože bych začátek komentáře napsala přesně podle slov jejího dopouručení. Nijak mi nevadilo prostředí, ve kterým se to celé odehrávalo - nepřipadá mi ani nijak nemožné, že bychom do tohoto stadia došli.. Moon je dost psychologická záležitost a co mě samozřejmě vzalo nejvíc, byla lidská vychcanost a nelidskost, kterou divák pochopil až později.. v podstatě se nad tím můžeme zamyslet s tím, že by asi nikoho bez růžových brýlí nepřekvapilo, kdybychom si něco podobného přečetli v novinách, že se odehrálo, peníze přece hrají tak podstatnou roli u všeho... Nejvíc mě braly scény, kdy hlavní hrdina vzpomíná na rodinu, touží po setkání, je to jeho jediná naděje a hnací motor, což se po vystřízlivění a zjištění, jak se situace má, stává naprosto nesnesitelnou a bolestnou myšlenkou..

Orphan (2009)

Mrazivý film, který mi utkvěl v hlavě víc než na jeden večer..a už jen to svědčí o kvalitě a v tomto případě hlavně originalitě. Perfektní šokující závěr udělal thriller o pravym a nefalšovaným zlu v člověku ještě lepším, až uvažuji o pěti hvězdách..v celém snímku naprosto exceluje Isabelle Fuhrman, které to zkrátka věříte se vším všudy. Její psychické deptání a chladnokrevnost, upřené pohledy s vedlejším úmyslem - dokonalost! Štěk Karla Rodena je taky pěknej a i když většinou film vypínám při závěrečných titulkách, tak Sirota byla výjimkou. Jsou tam úžasné záběry, které jsou skvělým zakončením, tak doporučuju nevypínat a nechat vše dojít až do konce;-) Už jsem dlouho neviděla thriller, co by mě tak vzal..:-)

Avatar (2009)

Těžko popsat, co se ve mně teď odehrává... právě jsem dorazila z provedení 3D a koluje mi tělem tolik emocí..původně jsem vůbec neměla zájem na Avatar jít, většinou na sci-fi nechodim a už vůbec jsem po předchozí špatný zkušenosti nechtěla jít na 3D. Přeci jenom mě ale zviklalo tolik kladných ohlasů, komentáře, takže jsem se nakonec do kina vypravila a nelituju. Jsem ohromena, nadšena, dojata, ještě jsem částečně v příběhu a vrací se mi ty nádherný záběry zářícího pralesa, žnoucích očí domorodců, odpornej ksicht nesmrtelnýho bast*rda Langa...nechala jsem se tak vtáhnout do děje, že jsem nevnímala čas, při bojích mezi nebešťany a domorodci jsem zatínala svaly, snad celou druhou polovinu jsem měla průběžně vlhký oči a ta muzika, která vše doprovázela, byla dokonalá. Celý provedení nemělo jedinou chybičku - příběh se odvíejl ideálním tempem, nebylo místa, kdy bych se nudila, a i když jsem si musela docela zvykat na vzhled domorodců, zvláštní zvěř a krajinu, nechala jsem se postupem času okouzlit. A přála bych si procházet se v takovým lese, proletět se vzduchem a cítit harmonii se vší energií. Myšlenka tohohle filmu je nádherná a když se tak zamýšlím nad celkovým provedením, pocitem, který ve mně zanechal, tak si říkám, že už se snad nikdy nemůže nic podobnýho natočit. Jedinečná podívaná, kdy člověk občas zapomene dýchat, křiví obličej anebo vzdychá nad krásou, která odezní se závěrečným pronikavým pohledem Jakea-domorodce. Úžasné..nějak mi už došla slova, takže se moje myšlenky stáčejí už směrem, kdy se na Avatar podívám znovu:-)

Jesus Christ Superstar (1973)

No, tak tohle bude docela těžký popsat...objektivně mám totiž chuť dát 4 až 5 hvězdiček a subjektivně tak jednu, z čehož nakonec vznikly ony tři. Hned vysvětlím - objektivním úhlem pohledu mám na mysli styl natočení, převleky, muziku, nápad, celkový ztvárnění, herce. Co se ale týče mýho osobního prožívání muzikálu - obecně mi muzikály zas až moc neříkají a otázky okolo víry taky ne. Samozřejmě že zamyšlení tady je - zrada přátel, převaha sobectví nad přátelstvím, atd., ale nějak se mě to nedotklo. Herci se mi opravdu líbili - hippie pojetí Kristova příběhu je úžasnej nápad, to oblečení, muzika je omnohem živější než kdyby někdo natočil suše příběh "jak se to tehdy stalo". Našly se momenty, kdy jsem se nechala vtáhnout do děje (krásný záběry s krajinou, zpovědi, bičování), ale většinou mě to moc nebavilo. Napadlo mě srovnání s Hair - sice je myšlenka filmu úplně někde jinde, ale způsob zpracování podobnej...v tom, jak mě Zaujaly Vlasy a Jesus Christ Superstar je neskutečný rozdíl..takže příště budu radši volit Formanovy hippies:-)

G-FORCE (2009)

Kravinka, kterou bych podruhé už nemusela vidět, ale vzhledem k tomu, že jsem na to viděla na plátně v kině v pracovní době s lidma, kteří z toho byli nadšení, tak dojem nebyl tak hrozný, jako kdybych se na to dívala v klidu domova, možná bych se ani nedodívala, není to můj šálek kávy;-) Nicméně chvílema se zábava našla...

Horší než smrt (2007)

Dávka skvělýho humoru, začátek se zdál trošku slabší, ale postupem času to gradovalo a gradovalo..no a ke konci jsem zadržovala smích, aby mi neutekla další pikantní scénka...Každá postava měla svoje specifický kouzlo, strýček Alfie neměl chybu:-D Skvěle jsem se bavila, je fajn čas od času skouknout takovou odlehčenou věc, úsměv potom přetrvává i nějakou dobu po filmu..:-)