Avatar (2009)

Jak dát do kupy něco tak nového a překvapujícího jako je Avatar? Smícháme ty nejpodstatější prvky a hodnoty z filmů jako jsou Statečné srdce, Tarzan, Pán prstenů, Hvězdné pěchoty a Matrixu, dále se vypůjčíme arzenál zbraní z C&C Tiberian Sun (Orca Fighter - přesto když jsem zavřel oči, viděl jsem před sebou typický zvuk rotoru vrtulníku Huey s vystrčenou M60; Titan, vojáci, mimo spadá snad jen APU), podtrhneme soundtrackem od Enyy a možná lehce doladíme melodií z Nepřítele před branami.Toto všechno kompozičně sladěného však určitě nedávám na účet toho špatného. Lehce jsem s tím počítal, už díky tomu, co jsem -bohužel- zaslechl před prvním shlédnutím. Celkově je to nádherné zpracování cizího morálního, nezkaženého světa s originálním námětem. Za obzvlášť úchvatné považuji znázornění kultury a duševna obyvatel Pandory, vkreslené do neuvěřitelně působivé přírody (skutečně nezvykle pojaté, na míle vzdálené lidskému světu, cizí planeta je zde skutečně cizí). Je možné, že jsem však ovlivněn první zkušeností s 3D projekcí. Další z velmi potěšujících věcí je, že nejde o splývání "reality" s nadpřirozenem (ikdyž na tenké hranici) - všecko, co člověk na plátně vidí, jde svým způsobem vědecky ospravedlnit. Asi bych se v tom neměl tak pitvat, ale je to něco, na čem dbám. Pocaď by byl dojem za pět hvězdiček. Prvním lehkým záporem z mé strany je, že by neškodilo trochu víc nastínit situaci, která Avataru předcházela, úvodní slovo či podobně. Druhý zápor, který spatřuji, je obrovská dávka klišé - ne jednolité, ale mnoho menších, jež se slévají a utvářejí ve mně nutkání pouze za takovouhle věc srazit na čtyři hvězdy. Nejsem si jist, jestli na to mám vzhledem k výše uvedenému a svému vnitřnímu pocitu právo. Třetí věc - dabing. Dobu neutrální (ve smyslu dobrý), ale místy hrozný - víc ho však vystihuje slovo směšný. Jsem zvyklý na původní znění a kdybych mohl volit, jistě bych nešel na českou verzi. To bych ale do hodnocení tvůrce filmu a filmu jako takového nezahrnoval Co se týče hereckého obsazení - nemám výtku. Snad jen od Sigourney jsem čekal pořádnej plamenomet, protože si ji už jinak než jako talentovanou poručici Ripleyouvou nedokážu představit. Teoreticky bych našel vroubek na roli pana Ribisiho - přišla mi moc přehnaná (ikdyž zpětně to možná zas umocnil ten debilní dabing). Nakonec se tak rozhoduji - avšak s tím, že jde o těsnou hranici mezi nejlepším (4*) a úplně nejlepším(5*), co jsem za posledních pár let viděl. 90% Z tohodle mi bude běhat mráz po zádech hodně dlouho. A jedno vím zatraceně jistě - všechny komenty nikdy nepřečtu."Jaký to je, zradit vlastní rasu??"

Moje válka (2001)

Dost drsné a řekl bych i smutné.

Šílený rande (2003)

Tak na tohle se musí dívat člověk z nadhledu. Akdyž tak udělá, má slušnou zábavu na téměř 90 minut. Minimálně já se bavil dobře. Komedie v lepším průměru. Ale proboha jaká romantika?

Sám v temnotě (2005)

Zamícháme trochu symbiontů (ale žádní Goauldi) a trochu Hvězdné pěchoty (ale bez efektních létajících končetin) a vyjde nám tenhle pokus. Sice je to dost nedovysvětlené (nebo nevim, nehrál jsem hru) a celkově takové nedovařené, zas takovej kolosální průser to však není. Hlavně ty přestřelky vypadaj přijatelně - sice počítačově vytvořené,ale přijatelné. 40%

Svatý (1997)

Nejdřív jsem čekal stabilní film, ale po prvních 20 minutách se z toho stala děsná ptákovina, což je fakt škoda, protože Val je jinak dobrej borec. 40%

Taxi (1998)

Taková víc srandovní Kobra 11 ...60%

Invaze žraloků (2008) (TV film)

Až na ten masakr lidí, kterej se jen tak nevidí, to nenabídne nic navíc. Takový béčko, ale zas to úplně neurazí. 40%

Baba na zabití (2003)

Tak ten konec byl docela dobře překvapivej, ale i celkově to nebylo rozhodně špatné. V rámci komedie 70%

Pevnost (1983)

Obdivuju ty, kteří v tomto filmu našli větší smysl. Očekával jsem kvalitní naháněčku typu první tři mise v Return To Castle Wolfenstein, ale dostalo se mi něčeho děsivě nevýrazného. Kupa postav, ale žádná z nich nemá roli. Vždyť by se to stačilo odehrávat mezi oběma odkudsi-bytostma, o kterých se vlastně ani nic nedozvíme. Nejvíc ubíjející je ale zřejmě hudební doprovod, který se tam vůbec nehodí a atmosféru strachu tedy v žádném případě nenavozuje. Skutečně jsem čekal mnohem víc. 35% za sympatického humanitního fašouna. Plně se ztotožňuji s komentem flanker.27

Rychlejší než smrt (1995)

Ač obsazení je vynikajcí, prakticky v tom filmu o moc nejde. Neříkám že vyřazovák s rychlýma koltama je nudnej, ale pod westernem si představuji něco jiného. 60%