2001: Vesmírná odysea (1968)

Před x lety jsem četl knižní předlohu, kterou jsem chápal až do předposledních stránek - jestli si to dobře pamatuju. Film jsem tedy nyní (přestože jsem ho tuším už jednou viděl) bral jako příležitost znovu pochopit finální myšlenku - když ne ze psaného slova, tak vizuálně. Bohužel však je ten film natolik geniální (nebo spíš jsem tak omezený?), že mi posledních deset minut přišlo stejně nepochopitelných, jako tehdy polsedních deset stránek knihy. Jedná se skutečně o prvotřídní - jak já říkám - těžkou, navíc snad filosofickou scifi pro skutečné znalce a labužníky. Takže v mém případě nezbývá než hodnotit spíše umělecký zážitek, hudební podkreslení a velice povedené kulisy. Původně jsem dal plný počet z tohoto hlediska, snad i za monumentálnost a průkopnictví...ale nějak se mi to rozleželo v hlavě. Tu pátou dodám, až to nějak poberu bo mi to někdo přijatelně vysvětlí - teprve tehdy to jiste plně docením. 8,5/10

Bitva v Ardenách (2009)

Spíš o lidských osudech než o bitvě v Ardenách - ta mi tam přijde spíš jako nehlavní záležitost. 4,5/10

Nebezpečný cíl (2008)

Celkově docela slátanej příběh. Nějak se mi to nechtělo Cageovi věřit, na kvalitního zloducha z Face/Off byl slabota. 4/10

Agora (2009)

Dokonalé pojednání o tom, nakolik je člověk oproti zbylým bytostem geniální (ve smyslu toho, co mu umožní ta měkká tkáň v lebce)...a o tom, jak je kvůli několika fanatikům a jejich pohádkám schopen podlehnout barbarství, šílenství a tuposti - a to skrze celé své dějiny. A nemluvím jen o náboženství...Jednomu by to skoro hnalo slzy do očí. 9/10

Jednej správně (1989)

Jako kdyby se Vesnička středisková (zde komunita Brooklynu, každej zná každýho, propletené vztahy, vtipnost) střetla s Volným pádem (vedro, stoupající adrenalin a nervozita, destruktivní finále)...velice zajímavé a zamyšleníhodné. 8/10

Poslední pevnost (2001)

Jistý autor píšen ěco na zpsůob, že "každý plán se hroutí s prvním výstřelem" a tenhle film mu dvakrát za pravdu nedává - všechno to až moc podezřele vyjde na jedničku. A přestože hraje na standardně americké vlastenecké cítění, což jde většinou na nervy, tady se to dá mi a film se mi líbil, včetně RR. 7,5/10

Velcí bratři (2008)

Sice jsou tam některé věci docela vtipné (LARP), bohužel zbytek je spíš dost pokleslej (zbytečně sprosté, pohlavní humor -zde překvapivě ani ne zcela v gesci Stifflera- se už taky moc nevede). 4/10

Ponorka X-1 (1969)

Hvězda navíc za obranu základy proti paragánům. Skoro jako za starých časů v CoD UO. 7/10

Bitevní loď (2012)

Mimozemšťani disponující technologii mezihvězdných letů (a dalšíma udělátkama) by se určitě nechali rozmlátit primitivním dělostřelectvem (navíc - čekal bych mnohem vyspělejší mimozemské zbraně). A následuje dost dalších nelogičností v chování jak návštěvníků (proč preventivně nezničí flotilu vně a uvnitř štítu?), tak v jednání lidiček (na loď jak barák určitě pomůže pálit z kulometu...ještě víc mě ale zuřilo, jak střílej po alienech opakovaně přímo do pancíře, i debila by napadlo mířit na hlavu, nemluvě o pěstním souboji s energozbrojí) a nelogičností obecně (jak věděli, kam máj barretama střílet?, výzbroj na muzejní lodi?, fyzika brždění bitevní lodi? to jsem málem hodil bobka do tepláků). Je zbyteční mluvit o popkornových hrdinech a Barbie. Škoda že Neeson nedostal víc prostoru. Tolik obecně k mínusům. Velkým kladem je designové zpracování mimozemských plavidel, a co víc - velice sympatické zpracování vlastních mimozemšťanů. Takhle nějak bych si představoval inteligentní život na planetě podobné Zemi. Jenom asi ne tak inteligentní, že by "letěl přes půl galaxie si zaválčit" (ano, mám Independence Day velice rád), protože mi nějak schází motiv. Ale to asi nemá význam řešit. 6/10, ani ne tak za ty nelogičnosti, jako za děsnou patetickost v některejch scénách.