Studené denní světlo (1996)

Dosť bizarný príbeh, napriek tomu, že je situovaný do nejakého čerstvo postkomunistického Slamákova, vyznievajú postupy tamojších policajných zložiek značne detinsky, aj celková atmosféra je vykreslená tak, akoby sme sa ocitli niekedy tesne po druhej svetovej, samozrejme až na to parádne pécéčko, celé mi to pripadalo nejaké povrchné a nezáživné, takže 40%.

Obvyklí podezřelí (1995)

Prachom zabudnutia zapadnutý drahokam kriminálneho žánru, perfektne vymyslené, napísané a poskladané, zámerne ťažkopádny úvod sa zrazu rozrastie do meandrovitého veľtoku akcie a mystifikácie, jeden z mála filmov, ktoré sa oplatí zhliadnuť viac ako raz v relatívne krátkom čase po sebe, takže 95%.

Moon (2009)

Očakával som temne klaustrofobický kúsok, ale spracovanie je dosť mäkké, a je na zváženie a diskusiu, či je to pre film prínosom alebo naopak, v tomto prípade sa radím k tej druhej skupine, Sam sa síce snaží ostodesať, ale scenár mu veľa možností na adrenalínovejšie scény nedáva, takže 65%.

Jonah Hex (2010)

Zaujímavý námet nedostal šancu na jeho príťažlivejšie dotvorenie scenárom a réžiou, celkove to pripadalo akosi uviaznuté na polceste, aj akcia, aj triky, aj humor, aj bitky, velikánska škoda, mohol to byť celom originálny kúsok, takže 55%.

Alexandr: Něvská bitva (2008)

Nepoznám zámery a ambície tvorcov, ale na mňa to zapôsobilo ako televízny film s jasne inscenačným charakterom s jedným exteriérovým pokusom, ktorý dopadol značne nepodarene, keď k tomu pridám amatérske kulisy, nepresvedčivých hercov a chabučké dialógy, výsledkom je ťažko stráviteľné pozeranie na inak zaujímavú časť dejín východných susedov, takže 25%.

Chrysalis (2007)

Nemastný-neslaný pokus o ľahší žáner zaťažený prílišnou zádumčivosťou a psychoponormi, chce sa to tváriť ako príliš inteligentná scifi krimoška, ale nášupy tetrálnosti, rozvláčnosti a prehnanej lyriky z toho robia takmer nepozerateľnú zmes bez chuti a zápachu, takže 40%.

96 hodin (2008)

Výborná akcia, nič sa tu zbytoče nerieši, nikto dlho nešpekuluje a mäkšie presvedčovacie a donucovacie prostriedky zostali niekde v tolerantnom a humánnom Bruseli, pre rezký sled výbušných sekvencií sa dá prehliadnuť aj pár nedomyslených a nedotiahnutých detailov, ale v takýchto kúskoch idú logika a poriadok do prdele, teda do Bruselu, takže 85%.

Gattaca (1997)

Vynikajúci film, ktorý má síce scifiovskú nálepku, ale to podstatné v ňom je v inej sfére ako vo fantastickej, originalita námetu je majstrovsky citlivo rozpracovaná do neopakovateľného opusu, takže 95%.

Still Crazy - Pořád naplno (1998)

Príjemná nostalgia, na rozdiel od tématicky podobných kúskov je tu zvýraznená citová stránka zapavučinovaných búrlivákov chytajúcich druhý dych, ich nová cesta pôsobí oveľa dôveryhodnejšie, keď je vykreslená v značne problematických a neružových farbách, aj humor je taký realistickejší, rozvážnejší a odrážajúci des z pochmúrnosti jesene života, ohromne mi pasoval výber hercov ako reanimovaných rockerov a ich manažérky, takže 75%.

Muži, co zírají na kozy (2009)

V niekoľkých málo momentoch mi to pripomnelo geniálnu a neprekonateľnú vojnovú satiru Hlava XXII zasadenú do novodobých reálií, bohužiaľ boli to len také blízke stretnutia neviemkoľkého druhu, celkový dojem je rozpačitý a neurčitý zároveň, potenciál bol ohromný, ale roztrieštenosť príbehu, nejasný balans medzi realitou a imaginárnosťou, podviživenosť a nedostatok humoru a trestuhodné nevyužitie výnimočných hereckých kapacít stiahlo tento kúsok hlboko pod očakávania, takže 60%.