Noční můra v Elm Street (2010)

Treba si uvedomiť jednu zásadnú vec, remaky nie sú pre pamätníkov, ktorí budú do smrti s nostalgiou spomínať na poctivé originály, obzvlášť pri hororoch, kedy dokonalé záložné disky v hlave vydajú zo seba prúd desivých spomienok z mladosti a niet tej sily, ktorá by dokázala tie pôvodné desy premazať väčšími, najlepšie by o tom vedeli hodiny vykladať psychoši, remaky sú pre nezaťažené nové generácie po vzrušujúcej hrôze bažiacich tínedžerov, ktorí sa s nadhľadom zriekajú porovnávacích analýz, lebo ich staré filmy z rôznych dôvodov jednoducho nebavia, tento pokus je vo veľa scénach doslovnou kópiou svojho predchodcu, čo ja osobne nepokladám za trapas, ale vzdanie holdu pôvodnej partii tvorcov, zoberme si, koľko ľudí má stene vykvačkané viac-menej nepodarené kópie slávnych originálnych malieb a serú na to, že ten pravý je len jeden, a predsa sa z neho dokážu potešiť, ergo tu prítomné reči o odpade beriem ako bláboly mimo misu, skôr by som sa zameral na to, že chlapi mohli pridať viac efektov, veď sme v digitálnom storočí a tiež mali viac pritlačiť na pílu v bubákovaní a mordovaní, predsa len dnešná mládež je neporovnateľne otrlejšia a nenaľaká ich len tak hocičo, takže 65%.

Jméno růže (1986)

Autori si z knižnej predlohy vytiahli esenciu toho napínavejšieho a pre diváka pútavejšieho, čo knihomoľom kole oči, ale filmový biznis nepustí a úspešnosť tohoto diela tomu dáva plne za pravdu, mňa však oveľa viac ohúrilo nenormálne hodnoverné zobrazenie starovekého prostredia, chýbal tomu už len rozmer čuchových vnemov, ale to by asi v kine napriek skvelému pozeraniu nikto nevydržal viac ako pár minút, takže 90%.

Sin City - město hříchu (2005)

Nepoznám kvalitnejšie filmové spracovanie komiksu ako je Sin City, počnúc vizuálom, cez scenár, dialógy, strih až po réžiu, predpokladám, že zarytí prívrženci papierovej formy len opovržlivo odfrknú a fanúšikovia fantastických pohyblivých obrázkov mávnu rukou a obrátia sa k svojim xmenom, transformerom, spidermanom a im podobným preefektovaným fešákom, nič to však nemení na výnimočnosti tejto kultovky, takže 95%.

Světlo ve tmě (2006)

Najväčším problémom tohoto filmu nie je opozeranosť témy, onakvejší autori vyprodukovali aj väčšie kraviny, ja vidím problém v polovičatosti a nevyhranenosti, trochu mystiky, trochu krimošky, trochu thrileru, trochu hororovej atmošky, a výsledkom je ani neviem čo, ale zasa úplný šit to nie je, to by sme všetkým zúčastneným dosť ukrivdili, je to pozerateľné, len to rýchlo vyprchá, takže 65%.

Dějiny násilí (2005)

Keby tam nebolo pár surovejších scén, tak by to bolo vcelku komorné dielko, väčšinou sa slová uznania točia okolo Vigga a Eda, ale mne sa pozdávali všetky postavy z početne nezvyčajne skromného hereckého ansámbla, ktorému scenár veľmi nedoprial ísť do hĺbky charakterov, v podstate sme sa o nikom takmer nič nedozvedeli, čo bolo pre mňa najinteresantnejším momentom, ktorý som si vlastne uvedomil len po opakovanom zhliadnutí, takže 80%.

Noc patří nám (2007)

Mám rád gangsterky, kde je jasne vyhranené dobro a zlo, kde nie je viac či menej glorifikovaný darebák a spochybňovaný ochranca spravodlivosti, jasné, nič nie je celkom čierne ani celkom biele, ale niekedy takéto plošné zjednodušenia treba, aby sme nezabudli, kde je sever, tento kúsok nám to ukazuje celkom jednoznačne a pridáva ešte bonus o zmene smeru jazdy hlavného hrdinu, je to taká rozvážna a pomalá jazda, možno by niekto povedal, že sa k takémuto žánru ani nehodí, ale je to lahodná chuťovka s množstvom čerešničiek v podobe skvelých hercov, takže 85%

Catwoman (2004)

Príliš zdigitalizované, scenáristicky odfláknuté a réžijne afektovane patetické, celé to pôsobí tak nejako zvláštne synteticky, miestami sa mi zdalo, že aspoň tá Halle to zachraňuje z podpriemeru, ale bohužiaľ len miestami, a to nestačilo, predsa len výnimočná príťažlivosť jednej krásky nemôže zaručiť prijateľnú kvalitu filmového produktu, takže 40%.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Nedokázal som si predstaviť, ako sa zhostí Jake úlohy najšťastnejšieho z princov, ktorý uloví tú najkrajšiu samičku vo veselo dobrodružnej rozprávke, predsa len ten jeho prazvláštny kukuč pripomínajúci jednu hrozne smutne vyzerajúcu havkovskú rasu sa mi do toho raz nehodil, ale musím povedať, že patril k tomu vydarenejšiemu, čo nám tu všetci predviedli, nie je to zlé, ale po viacerých stránkach je to také nedotiahnuté, málo výrazné a ľahko zabudnuteľné, takže 65%.

Alpha Dog (2006)

Dosť naturalistické vykreslenie komunity vymletých treťotriednych dílerov, vcelku slušné herecké výkony, ale príbeh mi nejako nesedel, veľa vecí tam nemá logiku, takže 65%.

Spojenec (2006)

Zopár drobností, ktoré mohli byť dobrúsené, neuberá skoro nič na lesku tohoto drahokamu medzi filmovými banklúpačkami, ktorý sa smelo môže zrovnávať s tými najlepšími v žánri, takže 90%.