Obchodníci s bolestí (2023)

Keby nebolo takého Vlka z WS, určite by si tento kúsok odniesol vyššie hodnotenia, všetko to stojí na výbornej Emily, pri ktorej ostatok crew dosť znateľne zaostáva, aj keď nechtiac a nie vlastnou vinou, príbeh je zaujímavý, otázne je, aký stupeň úprimnosti by mala skutočná Liza Drake, keby naozaj existovala a či by sa po rokoch bezohľadnosti a ziskuchtivosti naozaj premenila na mrnčiacu kajúcničku, za umelecký dojem by dostala tri zo šesť, ale ja by som jej to aj tak neveril, takže 65%.

Služka (2023)

Mierny nadpriemer, ktorý sa zaradí do konečne solídnej úrovne novodobej slovenskej kinematografie, určite ide o zaujímavý námet, ktorý by si možno zaslúžil širšie spracovanie, napríklad v seriáli, lebo toto bolo dosť skratkovité a plytké, život komunity slúžok nielen na začiatku minulého storočia bol určite košatejší, tragickejší a pozoruhodnejší, takže 60%.

Zabiják (2023)

Výrazne nadpriemerné dielo zo škatule Zo života nájomného vraha, vôbec nevadí, že tu asi niet čo nového priniesť a obohatiť tak zákonite klišéovitý charakter žánru, predsa len Fincherov rukopis a prítomnosť Fassbendera aj bez odpozerania dávajú filmu istú záruku kvality, trochu to kazia detaily nelogického správania mordoša vo viacerých scénach, predsa len profík v odbore by sa v nich určite správal inak, ale staja tak za strhnutie jednej hviezdy, takže 70%.

Den díkůvzdání (2023)

Keby tam nebolo pár pekných detailov vhodných do Príručky začínajúcich mordošov, bolo by o hviezdu menej, ono nestačí obsadiť pár vyhasínajúcich hviezd, treba sa pohrať aj s výberom ostatných nešťastníkov, a tí sú dosť céčkoví, a tiež upraviť dialógy, aby sa tam až tak otrepane nefakovalo, predpokladám, že Eli zamiesil na Dvojku, preto ak by som mu mohol poradiť, menej drevenákov a slov, takže 40%.

Influencer (2022)

Nie je to zlé, príbeh kvôrky živiacej sa mne nepochopiteľnou novodobou činnosťou v pútavej prírode a s obstojnou zápletkou síce zaujme, ale len na čas projekcie, nie je to zas až také originálne a šokantné, aby si to človek zapamätal na dlhší čas, pekné dievky a ešte krajšie interiéry a najsamkrajšia krajina, takže 35%.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Vynikajúci z reality vychádzajúci kúsok, ktorý len utvrdí môjho dobrého priateľa v tom, že z Ameriky nemôže byť nič dobré, lebo jej základy budovali vrahovia a kurvy, a teda gény ani po stáročiach nepustia, našťastie sa týmto debatám včas a úspešne vždy vyhnem, tieto reálie z nie celkom vzdialenej doby asi pre väčšinu z nás zostali neznáme a je dobré, že sa ich chopil direktor takého rangu, je to ohromne vystavaný príbeh, ktorý ani po triapolhodine neunavuje, naopak vo finále som mal v sebe stále dosť sily na rozhorčenie sa nad výškami trestov nepodarených chamtivcov, takže 85%.

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Obrovská vďaka za zrod legendy, lenže v dnešných časoch pôsobí legendárny kúsok trochu smiešne, je nepopierateľné, že chlapi sa celkom vyhrali s vizuálom, teda na tie časy a rozpočet, ale postavy sú poňaté dosť teatrálnym spôsobom a hendikepom je tiež neatraktívnosť a neherecký prejav aktérov, napriek tomu vďaka, takže 40%.

Něžný bar (2021)

Je zaujímavé, ako sa, nnno povedzme dvojrozmerní, herci dokážu zmeniť na mnohorozmerných režisérov, stretli sa tu dvaja, jeden ako čistý herec, a treba povedať, že mu to tu ide veľmi dobre, druhý ako direktor, je to úžasne citlivý a jemný chlapský príbeh o dospievaní, výchove, vzoroch, obrovských srdciach a ceste ako neskĺznuť, takže 80%.

Všechny staré nože (2022)

Podľa tohto je špiónčina ohromne nudný džob, pri ktorom hrozí tak maximálne zlomenie mozgového závitu, taký Džejms Spojka by sa aj schuti zasmial, keby mal na také zdržiavacie malichernosti čas, takéto spracovanie mi nereže, behačky a strieľačky majú predsa len svoje čaro, takže 25%.

Piargy (2022)

S opatrnou úľavou rád konštatujem, že konečne nemusím hovoriť o nadpriemernom filme v našich končinách, pretože naša kinematografia produkuje dostatočné množstvo výborných kúskov, mohli by sme hovoriť o úžasnej a nadčasovej knihe Františka Švantnera, lenže skutočnosť je tristnejšia, to, čo kvárilo slovenskú pospolitosť v prvej tretine minulého storočia, pretrvalo dodnes, a to je tragické zistenie, laznícki chrapúni a násilníci sa rozšírili aj do miest, tuposť, nevšímavosť a trpiteľstvo sa vďaka našej väčšej zakuklenosti rozliezla ako rakovina do všetkých zákutí spoločnosti, skúsme si predstaviť tento príbeh v dnešných časoch, kone a vozy vymeňte za autá, kroje za rifle s polokošeľami Gant, hnoj za asfalt a ostatné ani netreba meniť, výborné a zároveň strašné, takže 80%.