1917 (2019)

Skvěle natočeno, skvěle zahráno. Dean Charles Chapman (princ Tommen) má v budoucnu ještě co ukázat. Po dlouhé době pro mě osobně hodně silný zážitek v kině a film, který mi dokázal, že ještě nejsem úplná cynická zrůda a mám nějaké citečky. Doporučuji v kině. Obávám se, že na malých obrazovkách to nebude takový zážitek.

Wallander (2008) (seriál)

Projekt vynikající svou jedinečnou atmosférou, kdy se kameramanovi podařilo přenést na diváka ultimátní melancholii severského prostředí beze zbytku. Drama obstarává hlavně osobní linka komisaře Wallandera, kterého perfektně zahrál Kenneth Brannagh. Pravda, detektivní linky nejsou ničím výjimečné, nicméně mé napětí udržely. Ale nejnosnější motiv (a podle mě to byl záměr tvůrců) byl vývoj charakteru smutného komisaře Wallandera se všemi jeho silnými i slabými stránkami, kterého člověk prostě musí mít rád a zároveň mu je ho líto, protože je to dobrý člověk, co se snaží dělat svou práci tak dobře, jak jen umí a kterému štěstí v životě moc nepřeje. Seriál jsem viděl opakovaně a pokaždé mě bavil - což se mi u mnoha audiovizuálních projektů neděje.

Mandalorian (2019) (seriál)

Seriál dokázal vygenerovat více emocí, než celá nová trilogie dohromady. Solidní příběh, skvělé masky, komornost, která tomu sluší a atmosféra starých hvězdných válek. Fanouškům Star Wars mohu jedině doporučit.

Zaklínač - Série 1 (2019) (série)

Neznam knizky, neznam hry...takze latkou jsem nepoliben a pusobilo to na me dost chaoticky. Snad prvni ctyri dily jsem ani nerozumel, ze se to odehrava v nekolika casovych rovinach. Takze scenar by chtelo trosku prizpusobit pro civily proste no. Ale bylo videt, jak se vsichni snazili, byt vizual trosku pripominal nemecke kriminalky (ty promo fotky tady vypadají líp, nez vysledek v TV). Davam ctyrii, protoze ta nadsenecka energie tvurcu z toho sala a to se mi nechce podkopavat...

The Mandalorian - Kapitola 4: Útočiště (2019) (epizoda)

Vlastně ta komornost příběhu Star Wars světu překvapivě sluší. V kontrastu s megalomanstvím filmů hlavní Skywalkerovy dějové linie v kinech.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Je to fakt škoda. Ale je to hrozný bordel bez ladu a skladu. První hodina ještě ujde, ale pak to jde z kopce. Ještě jsem nezažil, že by se kino co pět minut ironicky uchechtávalo scéně za scénou. Epizoda VII se mi líbila, nelíbila se mi Ep. VIII, ktera šla proti pravidlům. Proto jsem byl rád za Abramse, který se to snažil urovnat, ale holt se jen ukázalo, že neměli nachystaný žádný námět pro celou trilogii. Takže osmička neguje sedmičku, aby devítka negovala osmičku. Rey je v podstatě supermanka a nepotřebuje výcvik, že je lepší, než byl Ben Solo už od prvního dílu prostě nedělá napětí a člověk nemá důvod jí fandit, protože je jasný, že to všechno prostě dá a přežije. Ostatní postavy mi byly jedno a Palpatin jen ukázal, jak zoufalé to celé je, když museli vyhrabat starého záporáka, protože prostě neuměli vytvořit vlastního. "Když už se rozhodneš zabít svou postavu, alespoň měj ty koule jí nechat mrtvou" George R.R. Martin.

Mr. Mercedes (2017) (seriál)

Problém seriálu je, že zatímco první řada je napínavý kriminální thriller s excelentními hereckými výkony, druhá řada pomaličku mění žánr v sci-fi mystérium ve stylu Akta-X (a stále excelentními hereckými výkony). S čímž může mít někdo (včetně mě) poměrně problém. Pravidla hry by měly být nastaveny a následně dodržovány od začátku...

Hra o trůny - Zvony (2019) (epizoda)

Tento díl ve mně zanechal hluboké dojmy, proto se z nich potřebuji trošku vypsat. Kdo neviděl, nečíst! Celá série (a včetně té sedmé a částečně už šesté) trpí uspěchaností. Do páté série jsme byli zvyklí na určité tempo vyprávění, kdy byl poctivě budován "build up" na konečný twist. Někdy ta obšírnost působila zdlouhavě, ale nyní víme, že byla potřeba. V těchto posledních sériích je "build up" jen zkratkovitý, nebo úplně chybí. A proto to vyvolává dojem, že se ty zásadní události dějí tak nějak náhodně a nedávají smysl. Ačkoliv třeba pro twist samotné Dany, tam náznaky byly. Už v minulých sériích jsme viděli, že je schopná konat nekompromisně. Nyní přišla o své věrné staré známé (Jorah, Missandei), dva draky, zradil jí Varys a Jon se od ní začíná distancovat (nehledě na to, že teď Dany ví, že Jon má větší nárok na trůn, než ona) pomohla Severu s čím mohla a cítí se navzdory tomu opomenuta, cítí nevděk, vztek, nejistotu. Můj tip je, že twist samotné Daenerys bude i v knihách, protože jednak je tam víc popsána historie Targeryenů (proto to bude dávat větší smysl), jednak ta postava šla po trůnu hned od začátku, proto by bylo moc jednoduché, kdyby na něj prostě jen tak dosáhla a přímočarost není v GRRM kuchařce. Jen to asi bude dávat čtenáři větší smysl.

Hra o trůny - Dlouhá noc (2019) (epizoda)

Nečíst, kdo neviděl! Po řemeslné stránce není co vytknout. Tak, jak nám figurky na šachovnici minulé (hlavně ty poslední dvě série) rozestavěly, to asi už jinak vyřešit nešlo, nemrtví přišli ze severu, hrdiny máme na Zimohradě, je tedy třeba nejdřív ukončit jejich linku, pak jít na jih. Nejdřív vyřešit železný trůn a posléze nemrtvé by bylo asi geograficky kostrbaté. Byť jsem nějak podvědomě myslel, že Night King bude hlavní záporák. Nevím, odkud vzešlo rozhodnutí ukončit to 8. řadou, ale to ukončování už začlo v šesté sérii. A bohužel to na mě dělá dojem, že pět sérií se stavěla složitá mytologie, aby se to posléze vše tak urychleně uzavřelo bez sebevětšího dramatického dopadu. A bojím se, že některé zápletky půjdou úplně do ztracena, máme už jen tři díly. Pokud je tohle skutečně konec Night kinga, pak ta jeho linka byla skoro zbytečná, mohli jsme se soustředit na šarvátky v sedmi královstvích.