Muži v černém 3 (2012)

Muži v černém si od svého posledního filmu dali desetiletou pauzu, ale jsou zpět a ve formě. Tentokrát se musí vrátit Agent K (Will Smith) do roku 1969, aby zachránil svého parťáka K (Tommy Lee Jones) i celou Zemi před nebezpečným vesmírným zločincem... Tvůrci v čele s režisérem Barrym Sonnenfeldem se naštěstí dokázali poučit z chyb, které udělali v druhé díle a naservírovali nám nový film, který přináší hned několik změn. Tou hlavní je samozřejmě změna doby v jaké se příběh odehrává a díky tomu máme šanci se kouknout, jak Muži v černém fungovali na konci 60. let. S tím souvisí také změna představitele agenta K, jehož mladší verzi si střihl Josh Brolin a je třeba dodat, že velmi povedeně. Změna doby tak snímku pomohla, stejně jako snížení počet záporáků a větší důraz na vztah mezi oběma agenty. To vše zlepšuje celou dějovou linku, takže i když co se týče délky filmu, tak třetí Muži poněkud nabobtnali, právě díky solidnímu příběhu a postavám to vůbec nevadí. Samozřejmě nechybí různé vtípky, náražky, odkazy a technické vychytávky, zkrátka vše na co jsme u Mužů v černém zvyklí. Celkově vzato jsou tak Muži v černém 3 rozhodně lepší než druhý díl a i když první díl je stále nejlepší, tak tento se mu v některých částech dokázal vyrovnat.

Útěk z MS-1 (2012)

Na vesmírné stanici, která slouží jako vězení pro ty nejhorší zločince dojde ke vzpouře a mezi rukojmími je také prezidentova dcera Emilie (Maggie Grace). Jediný kdo ji může zachránit je zdiskreditovaný agent Snow (Guy Pearce)... Na začátek je třeba říct, že další počin z produkční stáje Luca Bessona není žádné chytré sci-fi, ale vlastně docela zábavný film, ve kterém člověk najde hned několik odkazů na filmy 80. let. Příběh je podobný legendármímu Útěku z New Yorku, ale bohužel obsahuje pár nelogických zvratů a konání postav, takže rozhodně není tím největším lákadlem. Tím je (pro mne trochu nečekaně) postava agenta Snowa, kterého parádně ztvárnil Guy Pearce. Ač Guy není žádný prvoplánový akční herec, tak rozhodně umí zahrát akčního hrdinu mcclaneovského ražení, takže jeho tvrďáckyý agent Snow nadává, mlátí se, střílí a má snad nevyčerpatelnou zásobárnu povedených hlášek. Maggie Grace pak svou rolí dává vzpomenout na jiný Bessonův snímek a to pochopitelně 96 hodin, kde také si také zahrála unesenou dcerku, takže jí ta role celkem sedí. Vincent Regan je obstojný záporák a Peter Stormare odvádí svůj klasický standard. Celkově vzato je Útěk z MS-1 celkem povedená vězeňská sci-fi a to především díky Guyi Piercovi v hlavní roli.

Muži v černém 2 (2002)

Muži v černém jsou zpátky. Poté co se objeví nová hrozba musí agent J (Will Smith) najít svého bývalého parťáka K (Tommy Lee Jones) a vrátit mu paměť, protože K je jediný, kdo může zachranit Zemi před zničením...Pět let po povedené jedničce nám tvůrci naservírovali dvojku, která je... horší. Bohužel se i Mužů v černém drží známá sequelová klišé, navíc příběh, byť je v mnoha ohledech odlišný, tak v základním rámci je prakticky totožný s příběhem jedničky, zkrátka mimozemský záporák přiletí na Zemi, kde chce získat mocný artefakt a agenti J a K mu v tom musí zabránit. Tvůrci se příběh snažili příběh okořenit větším množstvím mimozemštanů, a někteří jsou vskutku povedení, jiné si však tvůrci mohli odpustit (např. dvouhlavého Johhynho Knoxvilla). Samozřejmě některé scény jsou opravdu vtipné (např. na poště), ale celkově mi už příběh a hlášky nepřišli tak zábavné jako v případě prvního dílu. Ale co naplat Will i Tommy Lee jsou pořád sympaťáci, Lara Flynn Boyle je opravdu sexy záporačka a Rosario Dawson je taky fajn, takže herecky to není vůbec špatné. Celkově tak Muži v černém 2 jsou stále koukatelnou záležitostí s několika zábavnými situacemi, ale mají tu smůlu, že jednička byla zkrátka lepší.

Dr. No (1962)

Britská tajná služba zratila kontakt se svým agentem na Jamajce a posléze se dozvídá, že byl zavražděn. Rozhodne se vyslat na místo činu svého nejlepšího - agenta 007 Jamese Bonda (Sean Connery). Ten na Jamajce zjistí, že zavražděný agent byl na stopě jistého tajemného muže jménem Dr. No (Joseph Wiseman)...Touto zápletkou začíná první dobrodružství nejslavnějšího agenta filmového plátna (a také nejdelší filmové série) a nutno dodat, že se jedná o povedené dobrodružství. Snímek nám naštěstí nepředkládá tzv. "příběh zrodu", který je typický pro komiksové filmy, ale James Bond je zde už zkušený a ostřílený agent, navíc mistně ztvárněný Seanem Connerym. Co je na Dr. No nezvyklé (z hlediska ostatních filmů s 007), je že podstatná část filmu je spíš taková detektivka, kde sledujeme Bondovo pátrání, které je sem tam okořeněno nějakým soubojem či automobilovou honičkou. Bond navíc ještě nemá u sebe žádné technické vymoženosti a zatím ještě šetří svými hláškami. Na druhou stranu snímku nechybí krásná bond-gril v podání Ursully Andress, kvalitní záporák , kterého ztvárnil Joseph Wiseman a také nesmím zapomenout na legendární hudbu a ústřední melodii Johna Berryho. Filmový debut Jamese Bonda je tak naprostá klasika, co se příběhů o agentů Jejího Veličenstva týče.

Simpsonovi: Maggie zasahuje (2012)

Mnoho lidí si určitě myslí, že se rodinka Simpsonových ukázala na plátnech kinosálů pouze jednou a to ve snímku Simpsonovi ve filmu z roku 2007, nicméně není to tak úplně pravda, protože je tady ještě krátkometrážní snímek Maggie zasahuje. Filmeček byl uváděn před čtvrtou Dobou ledovou a hlavní hrdinkou, jak už český název naznačuje, je malá Maggie, která se v jeslích (jedná se o stejné jesle, kde v epizodě Tramvaj do stanice Marge proběhla "dudlíková" revoluce) snaží zachránit mladého motýla před svým úhlavním nepřítelem Geraldem (ano to jméno jsem také neznal, ale Gerald je ono známé batole se srostlým obočím). Zvláštností je, že ve snímku nikdo nepromluví jediné slovo, o zvukovou stránku se tak stará hudební podkres, který dodal Hans Zimmer. Snímku nelze upřít jistá originalita a taky pár dobrých nápadů a odkazů, což ze snímečku Maggie zasahuje činí vskutku zábavnou jednohubku, která je však přece jenom určena hlavně dětem.

Muži v černém (1997)

Vítejte mezi agenty tajné vládní organizace Muži v černém. Ti mají na starost veškerý kontakt s návštěvníky z jiných planet, což vyžaduje mnoho různorodých dovedností a schopností. A právě ty rozpozná zkušený agent K (Tommy Lee Jones) u mladého policisty James Edwardse (Will Smith), ze kterého se stane agent J. A hned jejich první společný úkol nebude žádná procházka v parku, protože na Zemi přiletěl pořádně naštvaný vesmírný megašváb... Povedená sci-fi komedie podle stejnojmenné komiksové předlohy je dílem scénáristy Eda Solomona a režiséra Barryho Sonnenfelda a především druhý jmenovaný ukázal, že umí točit nejen hororové komedie (Addamsonova rodina), ale i pořádnou sci-fi, kde mimozemšťan může vypadat jako mluvící mops nebo Tony Shalhoub. Nicméně velký díl uznání patří také ústřední dvojici herců, Tommy Lee Jones zvládl svou roli málomluvného, ostříleného veterána na jedničku a Willu Smithovi jeho postava ukecaného, běhavého expoldy také sedla. Navíc je tu i příjemný ženský prvek v podání Lindy Fiorentino (to jsem netušil, že patoložky v New Yorku jsou takové kočky). Takže skvěle obsazení herci, zábavný scénař, jistá režie, optimální délka, akce, hlášky, triky, ukázkový příklad kvalitní a zábavné sci-fi komedie.

Red 2 (2013)

Bruce Willis se vrací jako Frank Moses a se svou partou extremně nebezpečných důchodců zase ukážou, že ještě nepatří do starého železa... Snímek RED z roku 2010, podobně jako Expendables, vsadil na týmovou partu již poněkud dříve narozených herců a nakonec z toho byl svěží, akční a zabavný film. Přece jenom ne každý den má člověk šanci spatřit Helen Mirren jako akční hrdinku. A protože film měl úspěch, tak po třech letech se do kin dostalo pokračování. A v duchu tradice klasických dvojek nám tvůrci naservírovali vícero prostředí, postav a zápletek. Kromě veteránů jedničky (John Malkovich, Helen Mirren, Mary-Louise Parker, Brian Cox) na nás čeká bláznivý vědec Anthony Hopkins, sexy agentka Catherine-Zeta Jones, mrštný Byeong-heon Lee (který už podobně závalel v sérii G. I. Joe) a také chladný zabíják Neal McDonough. Musím uznat, že tvůrci herecký ansámbl vkusně doplnili a každý z nováčků do své role naprosto přesně pasuje. JInak je snímek mixem akčních soubojů a přestřelek, automobilových honiček, vtipných pasáží a slovních přestřelek mezi postavami. Samozřejmě při srovnání s prvním RED je dvojka sice o něco slabší, ale pořád je to povedená oddechovka, která si stále drží svůj styl, také díky sympatickému obsazení.

Poslední pevnost (2001)

Robert Redford si po Brubakerovi zahrál v dalším vězeňském dramatu, tentokrát ztvárnil generála Eugena Irwina, který byl za neuposlechnutí přímého rozkazu odsouzen na deset let odnětí svobody a nastupuje do vojenské věznice, které velí plukovník Winter (James Gandolfini). Ten nařizuje pro porušení kázně velmi přísné tresty, které vedou i k smrti vězňů a Irwin se rozhodne proti tomuto jednání zakročit... Kvalitních vězeňských dramat už pár natočených bylo, ale myslím si, že mezi ně rozhodně patří také Poslední pevnost. Svůj díl na tom má i fakt, že v tomto případě se jedná o vojenskou věznici, což vytváři stylovou vojenskou atmosféru, kterou ještě dokresluje povedená hudba Jerryho Goldsmithe. Už od prvních minut mne dokázal snímek vtáhnout do děje a velký podíl na tom mají přávě dva ústřední herci Robert Redford a James Gandolfini, přičemž oba dokázali ze svých postav vytěžit maximum. Robert je i v tomto snímku ten správný frajer a sympaťák, kterého si nejde neoblíbit a James sice vyfasoval poněkud jednoznačnou roli zlého velitele věznice, přesto jí dokázal dát hlubší rozměr. Příběh sice neutíká nějakým zběsilým tempem, ale umí zaujmout prakticky až do závěrečných titulků. Akorát snad v závěrečné části je příběh už lehce nerealistický, ale výsledný, pro mne velice pozitivní, dojem to nijak nesnižuje. Pokud tedy člověk má rád filmy z prostředí věznice, shlédnutím Poslední pevnosti rozhodně neprohloupí.

Voják cti (1998)

Filmová kariéra jednoho z nejznámějších wrestlingářů všech dob Terryho "Hulka" Hogana se dá rozdělit do tří kategorií. První jsou různé malé roličky a camea (Rocky III, Agent WC 40), akční a rodinné komedie (Pan chůva, Vesmírné komando) a konečně akční filmy a dobrodružné seriály (Neviditelné komando, Blesk v ráji). Do poslední kategorie spadá také snímek Voják cti, ve kterém Hulk s arnoldovským účesem ztvárnil profesionálního žoldáka Bena Cuttera, který nesplní zadání jedné mise a poštve proti sobě a své rodině mocného obchodníka se zbraněmi...Nejprve si dovolím malé srovnání s jiným Hulkovým akčňákem a to Neviditelným komandem, které také režíroval Jon Cassar. Zatímco Komando má sympaticky béčkové obsazení, stejně jako příběh, takže nakonec je to i docela dobrá zábava, tak Voják bohužel nabízí takřka neznámé herecké obsazení, které příliš nevylepšuje samotný notně béčkový příběh a celkově zpracování snímku je také celkem podprůměrné. Na druhou stranu Hulk je v pohodě, akce je dostatek a ta část ve strip-clubu taky nebyla k zahození, takže v konečném součtu si to ty dvě hvězdičky zaslouží.

D-Tox (2002)

Akční borci 80. a 90. let to po roce 2000 neměli vůbec jednoduché, většina z nich skončila na videu, někdo to zkusil s politikou, no a Sly, který se stejně jako Rocky nikdy nevzdává, to začal zkoušet s krapet jinými žánry a tak vznikl D-Tox. Sly si zahrál elitního vyšetřovatele Jakea Malloye, který dopadne sériového vraha policistů, ten však stačí zabít jeho přítelkyni. Jake se sesype začne pít a pokusí se o sebevraždu. Jeho šéf ho tedy pošle do specializované kliniky pro policisty, která stojí osamoceně v divočině. Jake nastoupí na kliniku, ale brzy začne na klinice docházet k dalším vraždám... D-Tox je snímek hned několika žánrů, nejdříve tu máme regulérní policejní krimi, pak psychologické drama a nakonec takřka survival horor. Žánrově je tak snímek celkem proměnlivý, ale místy mu nechybí patřičně mrazivá atmosféra a obsazení není vůbec špatné (namátkou Kris Kristofferson, Tom Berenger, Robert Patrick nebo Polly Walker) a umí zahrát. Krapet horší je to se scénářem, ve kterém se najde pár chyb, ale dá se je přehlédnout. D-Tox je tak filmem, který umí v rámci svých možností zabavit, ale člověk pochopitelně najde lepší (ale i horší) kousky.