Šimon a Matouš (1975)

Dvojice smolařů Šimon (Paul L. Smith) a Matouš (Antonio Cantafora jako Michael Coby) se po dalším průšvihu ukryjí v kostele a převlečou se za kněze, které omylem ostatní kněží považují za jejich nové posily, které měly přijet. Jejich přítomnosti si všimnou pašeráci, kteří je využíjí k propašování diamantů do Evropy...Ano asi nemá příliš cenu poukazovat na zjevnou podobu ústřední dvojice k jejich slavnějším kolegům Budu Spencerovi a Terrenci Hillovi, ale co je dobré zmínit je to, že kvalitativně se jím minimálně vyrovnávají (aspoň v obou dílech o Šimonovi a Matoušovi). Snímku nechybí hlášky, bitky, honičky a gagy prostě vše, co by si člověk od takové italské dobrodružné komedie mohl přát. Navíc oba hlavní herci jsou ve svých rolích naprosto uvěřitelní a navíc mají skvělou podporu svých kolegů jako jsou Dominic Barto, Jacques Herlin nebo Nello Pazzaffini. V dětství patřil tento snímek i jeho předchůdce (Šimon a Matouš jedou na riviéru) k mým nejoblíbenějším a i nyní, když se na tento film podívám, tak stále musím uznat, že se jedná o povedený kousek (především geniální pasáž v zastavárně).

Letiště '77 (1977)

70. léta byla na katastrofické filmy poměrně plodná, což dokládá také čtyřdílná série "Letiště". Tentokráte se letadla, které převáží cenné obrazy a prominentní hosty na Floridu, zmocní lupiči, kteří omámí cestující i posádku a letadlo unesou, jenže to úplně nezvládnou a letadlo skončí v moři a začíná boj o záchranu...Série "Letiště" se u každého dílu mohlo pochlubit kvalitním obsazením a nejinak je tomu také u tohoto, v pořadí již třetího, dílu. Máme tady hned pět držitelů Oscara - Jack Lemmon, James Stewart, George Kennedy (jehož role zde je spíše symbolická), Lee Grant a Olivia de Havilland a také další známé herce a herečky jako je třeba Christopher Lee, Brenda Vaccaro nebo Kathleen Quinlan. Takže to bychom měli obsazení a co příběh? Inu tvůrci se asi inspirovali u filmů s potopenou lodí a tak to zkusili s letadlem a jak už to tak bývá něco se povedlo, něco ne, tvůrci si neodpustili pár žánrových klisé, ale například závěrečná záchrana na mne působila realisticky a také napínavě. Letiště ´77 je tak především díky hereckému obsazení v pohodě koukatelným filmem, ale přece jenom v daném žánru se nejspíš najdou lepší kousky.

Bůh odpouští, já ne! (1967)

Do jednoho poklidného městečka kdesi v Americe přijede vlak a jeho obyvatelé s hrůzou zjistí, že všichni cestující byli zastřeleni a také zmizela truhla se sto tisíci dolary ve zlatě. Jeden cestující však masakr přežil, díky čemuž jej mohl vyzpovídat vyšetřovatel pojištovny Hutch Bessy (Bud Spencer) a z jeho vypovědi je mu zřejmé, že přepadení má na svědomí jeho starý známý Bill St. Antonio (Frank Woff). Ten však byl před několika měsíci zabit v pistolnickém souboji s Catem Stevensem (Terrence Hill). Hutch tedy vyhledá Cata a rozhodnou se najít Billa a jeho lup...Úvodní snímek westernové trilogie italského režiséra Giuseppa Colizziho je prvním filmem, kde Terrence Hill a Bud Spencer společně ztvárnili hlavní role a svým pojetím je značně vzdálen typickému stylu slavné herecké dvojice. Humor i pěstní souboje jsou zde upozazděny a na scénu se dostávají vážné tváře a kolty. To však nemění nic na faktu, že oba herci podávají sympatické výkony i ve vážně míněných rolích, což platí i pro Franka Wolffa. Příběh plyne spíše pomalým tempem a kdesi uprostřed filmu, jsem si říkal, že začíná poněkud slábnout, ale před koncem naštěstí zase nabral dech a ačkoliv kvalitativně je slabší než třeba jeho pokračování Trumfové eso, tak se jedná o solidní western, který by dostal poctivé tři hvězdičky, ale protože hlavní role ztvárňují mi dva oblíbení herci Terrence a Bud, tak přidám ještě tu bonusovou čtvrtou hvězdu.

Já, robot (2004)

Vítejte v budoucnosti, kde se roboti stali nedílnou součástí společnosti. Na trh má být právě uveden nový typ robota, když tu náhle je jejich vynálezce Dr. Lanning (James Cromwell) nalezen mrtev. Vše nasvědčuje na sebevraždu, pouze vyšetřující detektiv Spooner (Will Smith) je přesvědčen, že byl zavražděn robotem, což však dle tří zákonů robotiky nemá být proveditelné... Popravdě nevím, kolik toho zbylo ve filmu z původního příběhu Isaaca Asimova, nicméně to nemění na faktu, že se jedná o kvalitní sci-fi, které sází především na dvě jména a to na Willa Smithe a Alexe Proyase. Ten první ztvárnil paranoidního, hlaškujícího policistu a protože Will je tady na vrcholu sil, tak v jeho podání i ten product placement vypadá stylově, no a Alex, který si mne získal už skvělou Vránou, i zde dokáže vybudovat skvělou atmosféru a k tomu přidat patřičně líbivý vizuál. Ale samožřejmě i ostatní herci, kamera, hudba, vše šlape, tak jak má. Příběh je v zásadě přímočarý, ale nechybí mu i určitá hloubka, což je vzhledem k tomu, že film je prakticky klasický blockbuster, celkem dobré zjištění. Já, robot tak má prakticky vše co lze od pořádného sci-fi očekávat, charismatického hrdinu, zajímavý příběh, dobře budovanou atmosféru, kvalitní triky a efetky a osudovou hudbu, to vše v jednom úhledném balíčku.

Útěk z Planety opic (1971)

Jeden by řekl, že po údalostech druhého dílu už zákonitě nemůže přijít další pokračování a ejhle je tady. Trojice šimpanzích vědců Cornelius (Roddy McDowall), Zira (Kim Hunter) a Milo (Sal Mineo) utečou z planety Země v opravené lodi kosmonauta Taylora a vrátí se zpátky časem do 70. let 20. století. Stanou se senzací a opravdovými celebritami, ale zároveň jsou vnímani jako hrozba pro celé lidstvo.. Je jenom dobře, že se tvůrci rozhodli pro poměrně radikální změnu prostředí (ono to taky jinak nešlo), protože téma "kosmonaut na Planetě opic" už opravdu bylo naprosto vyčerpáno a tak se to rozhodli obrátit. Tím pádem se opice stanou objektem zkoumání lidí, kteří vůči inteligentním opicím trpí v zásadě stejnými předsudky, jaké měly opice vůči Taylorovi a lidem vůbec v prvním (i druhém) díle. Rozpočet snímku nebyl bůhvíjaký, takže to spíš takové interiérové drama, což na druhou stranu zas tak neškodí. Tvůrci si filmu si tentokrát nechali konec snímku poměrně otevřený pro další pokračování (které skutečně přišlo a ne jedno). No co si budeme povídat z prvních tří dílů je tento celkem jasně nejslabší, ale i přes pár slabších dějových zvratů to byla celkem slušná podíváná, uvidíme, jak si povedou další díly.

Do naha! (1997)

Do naha! je britská sociální komedie, kde se šestka nezaměstnaných chlapů z Sheffieldu rozhodne vydělat pár peněz tím, že se stanou striptérskou skupinou, i když nejsou svalovci a ani tanečníci.. .Režíjní debut Petera Cattaneoa, který si za tento kousek vysloužil i nominaci na Oscara není rozhodně žádná řehtanda, ale film, který je místy drama, místy komedie, kde fórky jsou víceméně jen na úsměv, ale má to originální téma, solidní obsazení, kterému vévodí Robert Carlyle s Tomem Wilkinsonem, ale příjemným překvapením byl také Mark Addy, (ale ani ostatní striptéři i přes menší prostor svým hereckých výkonem rozhodně neurazí) a snímek nepostrádá tu správnou (i když klasickou) gradaci a nesmím zapomenout také na povedený soundtrack. Do naha! je tak nadmíru sympatický počin, kde se pod lacinou slupkou očekávané nahoty skrývá poctivý film.

Doktor od jezera hrochů (2010)

Český hitmaker Zdeněk Troška se rozhodl zfilmovat román Miloslava Švandrlíka. Doktor Čeněk Dobešek (Jaroslav Šmíd) to nemá v životě lehké, protože jeho manželka (Tereza Bebarová) a tchýně (Eva Holubová) jsou hrubě nespokojeny s jeho postavením a měsíčním příjmem. S pomocí svého kolegy Pištěláka (Jiří Langmajer) získá možnost jet do české nemocnice v Keni. To ale na sebe Čeněk uplete bič, protože se bojí nejne jehel, ale takyy letadel a všemožných zvířat... Bohužel jsem předlohu nečetl, takže nevím do jaké míry se povedlo převedení na filmové plátno, takže budu hodnotit jen film jako takový. Otázníkem pro mne bylo obsazení Jaroslava Šmída do hlavní role, neb mi tento herec nebyl příliš znám, ale myslím, že jeho výkon patřil k největším (příjemným) překvapením tohoto filmu, snad kromě scén, kdy hraje opilého. K dalším sympatickým hereckým výkonům bych přiřadil fešnou letušku Alžbetu Stankovou a taky dvojici marodů Michala Novotného a Miroslava Vladyku. A protože se část příběhu odehrává v Africe, tak se dočkáme pár pěkných záběrů (bohužel pasáž v Africe není tak dlouhá, jak jsem si před filmem myslel). No co už se nepovedlo je fakt, že ač je to komedie, tak v tom prakticky není žádný pořádný vtip, což je u tohoto žánru celkem problém, který se nedá jen tak odpustit. Přidejme k tomu slabší zápletku, která příjde zhruba v polovině filmu a ke konci je snímek již celkem zdlouhavým. Přesto všechno se na to dalo v zásadě bez problému podívat, takže oproti takovým Kameňákům je to určitě kvalitnější podívaná.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Postradatelní jsou zpátky a tentokrát je to osobní...Druzí Expendables budili před premiérou velká očekávání a jsem rád, že se jim je povedlo splnit a nepotkal je osud tak klasický pro většinu sequelů. Příběh je tentokrát zcela jednoduchý a přímočarý (teda ne, že by v jedničce byl nějaký komplikovaný) a díky tomu maximálně efektivní. Hned na úvod dostaváme parádní akční sekvenci, sice pak nás čeká v prostřední částí lehký útlum, ale zase si můžeme užít postavy před závěrečným zúčtováním. Sly se samozřejmě snažil zlepšit obsazení což se mu myslím povedlo účastí Chucka Norrise, ale především si za hlavního záporáka vybral Jean-Claude Van Dammea a byla to rozhodně dobrá volba. S dalších nováčků pak lze zmínit Scotta Adkinse, který však nedostal moc prostoru, dále pak Liama Hemswortha a Nan Yu. I přes toto zvýšení postav, dostane především každý v týmu Postradatelných svoji chvilku a hlavně Dolph Lundgren ji maximálně využívá. Většího prostoru se dočkají také dva veterání prvního dílu Arnold Schwarzenegger a Bruce Willis, kteří nebudou jenom kecat v kostele, ale dostanou se taky do akce. Expendables 2 tak překonávají svého předchůdce také v humoru, kterého je tady celkem dost (nejlepší hlášky má tady pochopitelně Arnold), holt pánové si také umí ze sebe udělat srandu. Slyovi se v tomto díle jednoznačně podařilo to, co chtěl, spojit největší akční hrdiny do jednoho filmu, který je akční, vtipný a zábavný, úkol splněn na 100 %.

Probudím se včera (2012)

Středoškolský učitel češtiny Petr Kovář (Filip Blažek) nemá příliš štěstí v lásce a střídá vztah za vztahem. Vzpomíná na svou první lásku Elišku, kterou však nikdy neoslovil, rozhodne se proto zúčastnit experimentu, který jeho vědomí pošle na určitou dobu nazpět časem, Petr se probouzí v mladším těle (Jiří Mádl) a pouští se do svého plánu získat srdce Elišky (Eva Josefíková)...No musím se přiznat, že na tuto českou komedii jsem se celkem těšil, protože minimálně svou zápletkou se vymykala obvyklému českému standardu. Příběh tedy máme ve dvou časových rovinách, většina se odehrává v minulosti, což je jedině dobře, aspoň člověka neprudí vlezlý product placement. Co mne překvapilo byla opravdu sympatická dvojice Mádl-Josefíková, díky kterým šlo na film celkem v pohodě koukat. Co však již mi přislo slabší byla komediální stránka filmu, která naštěstí nebyla tak tragická z hlediska trapnosti, ale vyvolala pouze letmé úsměvy (především díky Petrovým rodíčům Svatopluku Skopalovi a Ljube Krbové), žádné salvy smíchu se bohužel u mne nekonaly. Příběh je jinak poměrně slušný, ale snažil jsem se příliš nepřemýšlet nad logikou cestování v čase, ale závěrečná zápletka mne teda příliš nepřesvědčila a myslím, že příběh by se bez ní celkem obešel. Probudím se včera je tak slušným českým filmem, který má aspoň neokoukaný příběh, milou romantickou linku a sympatické obsazení, jen škoda, že těch povedených vtipů bylo jako šafránu.

Smrt v sedle (1958)

Mladý Tomáš (Rudolf Jelínek) se stará o koně v hřebčíně a rád sní o drsném, divokém Západě a jeho obyvatelích, o kterém čte v Rodokapsech. Všichni jej mají za fantastu a snílka a tak se rozhodnou na něj ušít menší maškarádu, oblečou se za kovboje a ukradnou hříbě, Tomáš jako správný kovboj se výdává v jejich stopách, ve stejný čas však dojde také k ozbrojené loupeži...Snímek režiséra Jindřich Poláka opravdu dýchá atmosférou starých časů, především díky zasazení příběhu do hřebčína a jeho okolí a je to takový československý western. Hlavní roli povedeně ztvárnil Rudolf Jelínek a ku pomoci měl další kvalitní české herce (Radovan Lukavský, Jiří Sovák, Eduard Dubský, Martin Růžek). Příběh samozřejmě není bůvíco, ale je přesně v duchu Rodokapsových příběhů a to je na něm sympatické. Je to totiž takový příjemný, odpočinkový film, který dokáže zažehnout touhu po dobrodružství v klukovi každého věku.