Hrabě Monte Cristo (2002)

Gróf Monte Cristo je jednou z mojich najobľúbenejších knižiek a považujem ho za jeden z najlepších príbehov, aké boli kedy napísané. Preto som vždy ku každej jeho adaptácii dosť kritická. A hoci doteraz ani jedna z verzií ktoré som videla, sa mi nevidela dostatočne dobrým a kvalitným spracovaním, táto snaha o adaptáciu je asi najslabšou filmovou verziou Dumasovho románu. A pritom to ani nie je chybou hercov, Caviezel aj Pearce sú fajn, Richard Harris zas jednu zo svojich posledných úloh stvárnil majstrovsky ako vždy. Hlavná chyba je v scenári, ktorý prekrúca tradičný príbeh a premieta a hlavne zakončuje ho úplne inak, bez akejkoľvek úcty k originálu, len v snahe upútať divákov. Nie som proti kreativite pri adaptáciách, ale tá by tiež mala mať svoje medze a nerobiť z tak krásneho a plného príbehu nudný a priemerný brak.

Zvířecí rekordmani (2002) (seriál)

Výborný prírodopisný seriál, z ktorého sa možno dozvedieť množstvo nových a zaujímavých informácií. Navyše je veľmi originálne spracovaný, pretože každý diel je vlastne Top Ten rebríčkom tých naj zvierat v najrôznejších kategóriách. Okrem toho sa zábery zvierat prelínajú s počítačovou animáciou ukazujúcou, ako by vyzeral človek, ak by disponoval podobnými zvieracími schopnosťami a zábermi zo starých hororov, v ktorých sú zvieratá zobrazované pre svoje odlišnosti ako monštrá strašiace a jediace ľudí. To všetko spolu so zmyslom pre dramatičnosť a prenechaním miesta na fantáziu diváka, ktorý môže tipovať, čo ďalšie sa na nasledujúcom mieste objaví, vytvára podľa mňa jeden z najlepších a stále vysielaných dokumentov na našich staniciach.

Kouzelná romance (2007)

Z Kúzelnej romance som mala dojem, akoby tvorcovia u Disneyho mali problém s novými námetmi, tak do mlynčeka pomleli všetky princeznovské rozprávky a to čo im z toho vyšlo, poslali do New Yorku. Animácie síce ubudlo, ale ukecané zvieratká, trápne pesničky, scenáristické klišé, naivná princezná, zákerná čarodejnica, natvrdlý princ a otrávené jablko zostalo. Je pravda, že Amy Adams je zlatá a užíva si to, pri ostatných hercoch je to o niečo slabšie, ale stále im ich výkon možno veriť. Humor je schovaný v pozadí a vykukne len sem-tam, pri morálnych poučeniach má slabé šance. Recyklácia klasických motívov sa nevyplatila a čaro snímku tak odbúrava fakt, že okrem prechodu do hraného filmu nič nové a inovatívne neprinesie.

Alvin a Chipmunkové (2007)

Chipmunkov som kedysi dávno videla v animovanom seriáli a hoci sa na seba v tomto filme veľmi nepodobajú, sú technicky dobre spracované postavičky. Lenže celý film za veľa nestojí. Iste, pár vtipných scén sa nájde, ale tie nedokážu vylepšiť celkový dojem. A ten kazí okrem blbého scenára mizerný a nevýrazný výkon Jasona Lee, ale aj ďalších zúčastnených, strašne otravné pesničky a celková prázdnosť snímku. Navyše nechápem, prečo cítia tvorcovia potrebu natáčať ďalšie diely, keď sú na rovnako slabej úrovni ako ten prvý.

Sissi a Yetti (2007)

Fajn nemecká rozprávka, ktorá si nezakladá na solídnej animácii, ale hlavne na scenári. Ten je hlavne na začiatku trochu divný, a chvíľu trvá, kým začne baviť či už pri fórikoch so sexuálnym podtextom alebo stupidite Sissi či poľovníkov. Niekoho možno tieto žarty urazia, mňa pobavili, vrátane pesničiek. A dialógy Sissi a Franca nemajú chybu. Samozrejme, milovníci historickej reality či romantických legiend, vyhnite sa filmu oblúkom. Napriek svojím pozitívam však Sissi a Yeti stále zostáva priemerným animovaným filmom, možno aj preto, že jej chýba vyložene sympatická postavička či aspoň trochu menej chaotický dej.

Vášnivý jedlík (2008) (pořad)

Mám rada Spektrum pre jeho dokumentárne filmy, nie pre seriály ako je tento, ktoré podľa mňa celej televíznej stanici znižujú dosť vysokú intelektuálnu úroveň. Sledovanie jedného chlapíka, ako cestuje po celej obéznej Amerike a stále len napcháva, nie je ani zábavné a nemá žiadnu hodnotu, skôr je z toho zle. Nehovoriac o tom, že každá časť je samozrejme stále o tom istom, len pokrmy sa menia.

Šmoulové (2011)

Proti samotným postavičkám šmolkov a ich svetu v zásade nič nemám, ale tento film mi bol nesympatický už pri zhliadnutí prvých fotiek a videí. Čím si to šmolkovia zaslúžili, že boli tak odporne zneužití pre komerčné ciele ? A čo tu robí Neil Patrick "Barney Stinson" Harris, to vôbec nevidel scenár ? Hrozný brak bez akejkoľvek štipky logiky či zábavy podceňuje vlastných divákov a scenáristické hlody typu "Mňa z toho šmolkne" či "Asi som sa do teba zašmolkoval" sú neznesiteľné, rovnako ako plné priehrštia nudných moralizujúcich debát. Stupídny dej nezachraňuje ani slabá hudba či obohraté newyorské scenárie, ktoré ste videli už stokrát a lepšie. A načo pokračovanie ? Jeden modrý horor nestačil ? Jedna hviezdička aspoň za pozerateľné 3D.

Centurion (2010)

Dobrodružný film Centurion sa síce inšpiruje reálnou históriou, tá však rovnako ako samotný dej a slabší scenár nie pre film až tak dôležitá. Hlavná sila snímku totiž spočíva v realistických súbojoch, prepracovaných akčných scénach a nádherných a divokých lokáciách. Veľmi skoro vám začne byť jasné, že z preživších posledných siedmych statočných členov Deviatej légie postupne začne ubúdať, podobne ako v klasických hororových vyvražďovačkách. Napriek tomu je Centurion napínavý a strhujúci. Na tom má výrazný podiel aj skvelá dramatická hudba Ilana Eshkeriho (Stardust) a presvedčivé herectvo Fassbendera, Westa a Kurylenko. Hviezdička dolu za romantickú líniu, chápem jej zámer, ale kazí celkový dojem z filmu a je skôr nadbytočná.

Drakoleb (2011) (TV film)

Ja viem, že to nie je žiadne terno, ale ani nič, čo by kohokoľvek mohlo v nejakom smere uraziť. Úbohé triky sú veľmi smiešne a pôsobia lacno, rovnako ako kulisy a kostýmy, pričom rytierske brnenie skôr pripomína úbor Iron Mana. Herecké výkony tu prakticky ani nie sú, rovnako ako nejaký zmysluplnejší dej či scenár. Napriek tomu, je to fajn príbeh na jedno dopoludnie, na ktorého trápnosti sa síce neplánovane, ale zasmejete. A navyše, celý film sprevádza prekvapivo dobrá a pôsobivá hudba.

50x a stále poprvé (2004)

Nie som veľkou fanúšiškou Adama Sandlera, väčšinou mi príde ako nudný blbec, ktorý si sebe myslí, že je komediálny boh a nikto nie je vtipnejší a lepší ako on. Avšak v tomto filme dostal úlohu, ktorá z tohto popisu úplne vybočuje a zároveň tak dostal šancu ukázať, že aj keď nepatrí k hereckej špičke, predsa len má jeho herectvo niečo do seba. A uznávam, že tú šancu využil a ukázal tak svoju pravú tvár. Výrazne mu domohol originálny, dojímavý a zábavný scenár, krásne prostredie havajských ostrovov a skvelá Drew Barrymore. Napriek tomu, že obaja si už spolu zahrali pár v Piesni pre nevestu, až tu mi skutočne sadli a uverila som im vzájomné sympatie. Taktiež som sa pobavila na Seanovi Astinovi a prekvapivo aj na Robovi Schneiderovi. No a taktiež mi nedá nespomenúť výborný soundtrack perfektne ladiaci k príbehu aj prostrediu, pričom "Somewhere over the Rainbow" Israela Kamakakiwoo´le je výnimočne krásna pieseň a zároveň super čerešnička na záver.