Pasažéři (2016)

Zaujímavý nápad vo vizuálne atraktívnom prostredí a s mnohými originálnymi nápadmi v dizajne lode a funkciách, ktoré svojim pasažierom ponúka. Vzťah dvoch hlavných postáv je už trochu slabším elementom a miestami mi pripomínal Wall-E a miestami zas Titanic. Chrisa Pratt je sympaťák, Jennifer Lawrence príliš nemusím, ale treba uznať, že ako páru im to spolu pristane, hoci chémiu sa im dostatočne presvedčivo podať nepodarilo. Krátka prítomnosť Lawrencea Fishburne pôsobí trochu nadbytočne, naopak robot Michela Sheena je veľmi vítaným prvkom, odľahčujúcim romantiku a neskoršie napätie medzi Jimom a Aurorou.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Príjemne osviežujúci film, ktorý mi od Disneyho sadol omnoho lepšie ako vyumelkované Frozen a prehnane infantilný a nelogický Good Dinosaur. Svet tichomorských národov a ich mýtov je fascinujúci, exotický a dáva možnosť mysli odlietieť na chvíľu na dovolenku do trópov. Príbeh miestami pripomína Medvedích bratov a nechýba mu dobrodružstvo, napätie a humor, ktorý dodáva predovšetkým neuveriteľne hlúpe kura. Animácia aj hudba je krásna, páčil sa mi aj pôvodný dabing s Dwayneom "The Rock" Johnsonom a celkovo dobre padne vedieť, že Disney nás ešte stále dokáže prekvapiť podobne pohodovým filmom a nielen očividnými baňami na peniaze (Piráti Karibiku do nekonečna a ešte ďalej). P.S.: Preložiť meno Moany pre naše znenie ako Vaiana sa mi vidí dosť nezmyselné a nepotrebné.

Elle (2016)

Pri sledovaní Elle si divák spočiatku môže myslieť, že film bude predovšetkým o pomste hlavnej hrdinky voči mužovi, ktorý ju znásilnil hneď v úvodnej scéne. Čoskoro je ale jasné, že sa jedná skôr o pohľad na dramatické a komplikované vzťahy Michelle s ľuďmi okolo nej, obohatený o detektívku pripomínajúce hľadanie vinníka a s tým spojené napätie. Preto vo filme nie je núdza o prekvapivé zvraty a postupné hlbšie spoznávanie hlavných postáv. Isabelle Huppert je vo svojej roli samozrejme bravúrna a tóny klasickej hudby pomáhajú budovať celkovú atmosféru. Napriek tomu vo mne po dopozeraní filmu zostal pocit, že som si jeho priebeh predstavovala trochu odlišne a zároveň, že by sa dosiahlo väčšej dramatickosti ak by sa ubralo zo stopáže aspoň 10-20 minút.

Příchozí (2016)

Pôsobivý film, ktorý sa možno rozbieha trochu pomalšie, čoraz viac však neskôr vťahuje do svojho sveta a udivuje novými rozmermi, ktoré dostáva. Vystačí si pritom aj bez megaprodukcie, aká občas filmom skôr škodí, než im pomáha a stále dokáže zanechať silný dojem a tiež núti zamyslieť sa nad svojim obsahom. Páči sa mi, aký veľký dôraz je tu kladený na potrebu komunikácie a tiež dôležitosť, akú má správna interpretácia jednotlivých situácií. Je mi sympatický aj fakt, že hlavná postava je lingvistka, ktorej dodáva ešte väčšiu hĺbku vzťah s jej dcérou. Amy Adams je ako Louise skutočne bravúrna a rozhodne by si zaslúžila Oscarovú nomináciu, hoci jej nakoniec ušla. Treba vyzdvihnúť aj čoraz zretelnejší talent režiséra Denisa Villeneuve a skladateľa J. Jóhannssona. Na záver by som dodala, že Arrival patrí bez pochyby k tým najlepším filmom nielen roku 2016, ale aj žánru science fiction a teším sa na jeho ďalšie zhliadnutie už obohatené o poznanie predtým neznýmych skutočností.

Inkarnace (2016)

Od čias Exorcistu už toľko krát opakovaný motív neprináša tentokrát nič nové a celý film tak pôsobí dosť zbytočne. S nevýraznými postavami len ťažko možno sympatizovať a výkon Aarona Eckharta nepôsobí vôbec presvedčivo. Jedinou osobou, ktorá si tu zaslúži akú takú pozornosť je postava Carine van Houten známej z Hry o tróny. Stopáž je znesiteľná, hoci ak si počas filmu niekam odskočíte a necháte ho bežať, nemusíte sa obávať, že by ste o niečo zasádné prišli. Celkovo by som film v rámci hororového žánru označila ako slabší priemer, ktorý neurazí, ale zároveň ani nemá čím zaujať alebo ako vyniknúť.

La La Land (2016)

Film plný farieb a piesní je sympatický na prvý pohľad a dokáže osloviť aj ľudí, ktorým muzikály ani jazz príliš nesedia. Dnešné filmy sú si často v mnohých ohľadoch podobné a La La Land je medzi nimi príjemným osviežením s veľkou dávkou kreativity, zaslúži si preto ocenenia a slová chvály, ktoré sa na jeho adresu sypú. Piesne sú chytľavé a prostredie Hollywoodu spomínajúce na viaceré filmové klenoty pôsobí idylicky a nostalgicky. Podobne ako v predchádzajúcich spoločných filmoch, aj tu sú Emma Stone a Ryan Gosling skvele zohratým párom, pôsobia presvedčivo a reálne. Mojou jedinou väčšou výčitkou filmu je príliš dlhá stopáž, ktorá nemá po celý dej rovnaké tempo a bolo by fajn ak by sa z nej trochu ubralo, keďže La La Land by tak získal dynamiku, akú si zaslúži.

Dítě Bridget Jonesové (2016)

Tretí diel podobne ako druhý nesiaha na úroveň prvého, ktorý patrí k tomu lepšiemu, čo sa dá v rámci britských romantických komédií vidieť. V tomto pokračovaní chýba aj zvodný a mierne zvrhlý Hugh Grant, ktorý vtip a stál ako protipól meravého Colina Firtha. Patrick Dempsey je síce sympaťák, zároveň si je ale s Firthom oveľa podobnejší a tak sa tak ostré strety medzi nimi nekonajú. Na druhej strane Bridget ako magnet na trapasy stále dokáže pobaviť, či už počas interview Dempseyho v televízii alebo svojej prezentácie. Veľkým plusom je tiež ako vždy famózna Emma Thompson, ktorá si krade všetky scény pre seba a aj cameo Eda Sheerana bolo fajn. Koniec síce pôsobí až príliš idylicky, ale chápem, že tvorcovia chceli spraviť za sériou peknú bodku a dať Bridget to, čo si už dlhšie zaslúžila.

Zpívej (2016)

Podarený animák, ktorý si tentokrát na paškál berie talentové šou. Hoci pointou zaostáva za Inside Out, humorom sa nachádza tesne za Zootopiou a originalitou výrazne predčí napríklad The Secret Life of Pets. Postavy zvierat sú sympatické, odlišujú sa vzájomne nielen zjavom ale aj charakterom a každá z nich tak niečím vyniká. Samozrejmosťou je množstvo dobre sa počúvajúcej muziky, ktorá film sprevádza od začiatku do konca.

El hilo Rojo (2016)

Samotná myšlienka o tom, že dvoch ľudí naprieč vzdialenosťou a časom osud spája červeným putom (el hilo rojo) nie je až tak zlá, jej pravedenie je však ako z červenj knižnice a pôsobí absoltútne nerealisticky. Konanie ani dialógy hlavných postáv po väčšinu času nedávajú zmysel a vám tak príliš ani nezáleží natom, či sa im napokon podarí byť spolu alebo nie. Jedna hviezdička za krásne kolumbijské exteriéry ako vystrihnuté zo sprievodcu po Cartagena de Indias.

Mechanik (2004)

Pôsobivý film, v ktorom si po väčšinu času nemôžete byť ničím na 100% istí, keďže nie všetko je v skutočnosti také ako sa na prvý pohľad zdá alebo ako to vyzerá z Trevorovej perspektívy. Veľký podiel na kvalite filmu má samozrejme Christian Bale, ktorého fyzické a psychické nasadenie a doslova vžitie sa do postavy je jednoducho neuveriteľné. K jeho výkonu mu popritom pomáha aj pochmúrna atmosféra v tmavších farbách a vhodná hudba. A čo sa týka záveru, ktorý tu mnohí užívatelia kritizujú, mne nevadil, priniesol odpovede na viaceré otázky, hoci iné zas nechal naďalej otvorené.