Černobylské deníky (2012)

Celý film pôsobí až príliš lacno a je jasné, že veľmi vysoký rozpočet k dispozícii nemal, čo vidieť napríklad na nezaostrených pohľadoch na útočníkov a exteriéroch. To všetko by sa dalo prehliadnuť ak by sa postavy nekonali rovnako stupídne ako 80% ďalších postáv tínedžerských vyvražďovačiek. Je tiež na zamyslenie aký zmysel má pre nich donekonečna utekať pred prenasledovateľmi, keď ich najväčším nepriateľom je od začiatku veľmi vysoká radiácia, ktorej sú vystavení po celú dobu a snažiť sa neskôr zachraňovať teda prestáva dávať zmysel. Logika filmu chýba po celú dobu už od jeho názvu, ktorý mohol dej vystihovať oveľa lepšie. Jednu hviezdičku dávam filmu za akú takú snahu vytvoriť autentickú Pripjať a motív, ktorý síce nefunguje, ale predsa len sme tu v hororoch pokiaľ viem ešte nemali.

Doba ledová: Mamutí drcnutí (2016)

Hoci najnovšia Doba ľadová má tiež vtipnejšie momenty, mnohé z nich sme už v mierne odlišnej podobe videli v predchádzajúcich filmoch a hlavne Scratchove trampoty s orechom už vážne strácajú šťavu. Mne osobne sa príliš nepáči smer, ktorým sa séria čoraz viac vydáva a kde občas až násilne zväčšuje ústrednú skupinu z pôvodného tria na už ani neviem koľko ich vlastne je. Manny, Sid a Diego tak majú na stále menej priestoru na úkor nových postáv, čo podľa môjho názoru sérii príliš neprospieva. Až príliš očividná snaha je aj snaha zviesť sa na úspechu Zootopie, napríklad ju vidieť v názve podzemného sveta Geotopia a tiež v tom, že zvieratá sa čoraz viac chovajú ako ľudia, čo hrajú hokej, chodia do baru, sobášia sa a potom oslavujú výročia. Nečudovala by som sa, ak by v ďalšom dieli začali chodiť oblečení alebo sa rovno vybrali do vesmíru, z prvého pravekého a primitívneho dielu sme sa do piateho vedeckého a futuristického presunuli pomerne rýchlo a nepochybujem, že tu sa tvorcovia nezastavia. Hoci pre vlastné dobro značky Ice Age by radšej mali s novými dielmi stopnúť. Pozitívne hodnotím na piatom dieli pár vtipov a Buckov prístup k udalostiam.

Byzantium (2012)

Byzantium sa spočiatku rozvíja pomaly a neveľmi výrazne, neskôr sa však vyvinie v pôsobivý a poetický príbeh, v ktorom sa minulosť prelína so súčasnosťou a fantazijné prvky s až príliš krutou realitou. Atmosféra filmu je veľmi výrazná a lokácia tajomného ostrova pôsobí priam nadpozemsky. Je dobre, že fascinácia Neila Jordana upírmi neprestáva byť aktuálna a zároveň ma potešilo, že sa tentokrát na nich pozrel trochu menej tradične, už to nie sú bytosti, ktorým škodí svetlo a majú ostré tesáky, tieto používajú inovatívnu metódu nechtu rastúceho rovnako ako ich túžba po krvi a aj spôsob ich zabíjania je novinkou. Po hereckej stránke niet čo vytknúť, Saoirse Ronan pokračuje v budovaní svojej impozantnej kariéry a rada som od X Men First Class znovu videla aj Caleba Laundry Jonesa. Vyzdvihujem tiež hudobnú stránku a jediné čo by som Byzantiu vytkla je občas až prílišná melanchólia v rozprávaní Eleanor, ak by sa z nej ubralo, film by prebiehal lepším tempom.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Nakoľko sa emotívnosť, sila a presvedčivosť príbehu zakladá na knižnej predlohe neviem odhadnúť, keďže som ju nečítala, výsledný dojem z filmu by to však u mňa nezmenilo. Rozdiel vo vnímaní sveta okolo z detského a dospeláckeho pohľadu je veľmi dobre vykreslený, prostredie filmu a konanie postáv pôsobí autenticky. Hereckým výkonom všetkých zúčastnených niet čo vytknúť a výrazným prvkom Chlapca v pruhovanom pyžame bol pre mňa aj hudobný doprovod.

X-Men: Apokalypsa (2016)

X: Men Apocalypse je pre mňa druhým najlepším filmom novej X-men trilógie. Prvú triedu považujem v réžii Matthewa Vaughna a s hudbou Henryho Jackmana za takmer dokonalú a najlepší film vytvorený na báze komiksov. Zvyšné dva diely by som tiež radšej videla v ich rukách než tých Singerových. Dni budúcej minulosti boli naproti tomu až príliš matúce a v celom filme nebolo momentu čo by stál za dlhšie zapamätanie. Apocylapse si naproti tomu vedie lepšie, hoci úroveň prvého dielu určite nedosahuje. Herecké výkony Michaela Fassbendera a Jamesa McAvoya tradične kvalitn, Sophie Sansa Turner tiež presvedčivá a rada som znovu videla aj Rose Byrne a Evana Petersa. Oscar Isaac nedostal bohužiaľ až tak veľký priestor akoby si zaslúžil a jeho postava mala byť lepšie rozvinutá, od prvého mutanta s veľkými plánmi som čakala pôsobivejšie akcie. Škoda tiež že Jennifer Lawrence je opäť viac v centre pozornosti než iné postavy, radšej sa mohli nováčikovia ako Storm alebo Psylocke viac rozvinúť. Príbeh sa odvíja dobrým tempom a hoci sa v ňom nájdu nezrovnalosti, dajú sa prehltnúť. Záver je naproti tomu až príliš happy endový, ale ako zakončenie novej trilógie celý film funguje.

Dům voskových figurín (2005)

Znesiteľnejšie ako mnohé iné tínedžerské horory, stále však s veľkým nedostatkom logiky a iritujúcim ignorovaním podozrivej ľudoprázdnosti mestečka a jeho čudne sa chovajúcich obyvateľov.

Sejmi prezidenta (2014)

FIlm, v ktorom chýba logika od začiatku do konca a veľmi vážne ho preto radšej brať netreba, inak si počas pozerania budete neustále klásť otázky typu Prečo a Ako alebo sa zamýšľať nad tým ako je možné, že malý chlapec a Jim Broadbent sú tu väčší badassovia než Samuel L. Jackson, pôsobiaci v úlohe prezidenta USA skutočne veľmi úboho a stratene. Pre dobro vlastnej kariéry by sa radšej mal držať Tarantina a Marvelu. Pozitívne hodnotím krásne panorámy laponskej prírody, obstojnú hudbu a pár vtipnejších momentov.

V zajetí démonů 2 (2016)

Vo svete filmu je pomerne častým javom, že pokračovania, ktoré sa snažia byť rovnako úspešné ako ich predchodcovia, sa vydávajú tou istou overenou cestou, na ktorej niečo pozmenia a pridajú, aby prvý diel nielen dobehli ale ešte ho aj prekonali. Väčšinou však takéto druhé diely môžu o kvalite a úspechu prvého len snívať a to je prípad aj Conjuring 2. Ľakačky a atmosféra strachu fungujú rovnako dobre ako predtým, problém filmu je však v tom, že mu chýba originalita. Nielenže kopíruje svojho staršieho brata, ale využíva až priveľmi aj triky známe už z hororových klasík ako Exorcist či Shining. Hlavná nadprirodzená postava navyše nie je dostatočne presvedčivá a zaostáva za zosnulou čarodejnicou prvého dielu rovnako ako strašidelná mníška za Annabelle. Manželia Warrenovci pôsobia navyše takmer po celý čas dosť zmätene akoby presne nevedeli, čo tu vlastne robia. Hodnotím pozitívne strašidelnú atmosféru a autentické zasadenie filmu do jeho doby spolu s plagátmi, hudbou, oblečením a účesmi protagnistov. V zhrnutí je Conjuring 2 horor, ktorý nedosahuje kvalít svojho predchodcu a je zhruba na úrovni prvých dvoch Insidious.

Je to i můj život (2009)

Dojímavý rodinný film plný silných a emotívnych momentov. Hodnotím pozitívne, že hoci je jeho hlavná téma dramatická, nie je založený len vyslovene na nej a divákovi dáva oddýchnuť od súcitného posmrkávania prostredníctvom spätných pohľadov na život Kate a jej rodiny. Ukazuje, že aj v živote so všadeprítomnou chorobou sa dajú nájsť pozitívne a nezabudnuteľné momenty, za ktoré stojí ďalej žiť a bojovať. My Sister´s Keeper je film veľmi dobre zvládnutý po hereckej stránke, popri sestrách Kate a Anne ma zaujala aj postava Taylora a Cameron Diaz tiež zvládla svoju rolu dobre, hoci je na nej vidieť, že sa pohodlnejšie cíti v ľahších žánroch. Nečudovala by som sa ak by vám záver vyčaroval aj nejakú tú slzu či dve, ako sa to stalo mne.

Přes noc třicítkou (2004)

Nie som veľkou fanúšičkou romantických komédií, avšak tak roztomilému, priateľskému, podarenému a veselému duu ako je Jennifer Gardner a Mark Ruffalo len ťažko odolať Pomáha im aj intenzívny Andy Serkis, dobová muzika a kreatívne prostredie módneho časopisu.. Scenár filmu možno nie je ten najiteligentnejší, napriek tomu vás ale nakazí pozitívnou energiou a dobre pobaví. A to je koniec koncov zmyslom podobného žánru, či nie ?