Tajemství jejich očí (2015)

Americká verzia argentínskeho filmu je plná známych hollywodských mien, hoci paradoxne ani to jej neprinieslo dostatočnú reklamu. Pre ľudí, ktorí videli originál s Ricardom Darínom je porovnávanie oboch diel nevyhnutné, mne sa ho však zatiaľ nepodarilo zhliadnuť a tak komparovať nebudem. Secret in their eyes je napínavý triler, v ktorom sa prelína minulosť spred 13 rokov so súčasnosťou, pričom indikátorom toho, v ktorej dobe práve scénu sledujeme je často len mierne odlišná podoba hlavných hrdinov. Nie všetky pasáže sú na rovnakej úrovni a úloha Nicole Kidman si podľa mňa vyžadovala niekoho tvrdšieho a presvedčivejšieho, dajme tomu aj takú Sandru Bullock. Záver je mrazivý, hoci keď si zrekapitulujete celý film, dal sa predvídať. Hor sa teraz do Argetíny.

Byla to divoká noc (2015)

Seth Rogen s neobvyklou hereckou partiou, hoci kamoš James Franco sa predsa len mihne pár zábermi. Po dramatickýchh úlohách ma potešilo zase raz vidieť Josepha Gordon-Levitta v humornej pozícii a prekvapila účasť Miley Cyrus a Michaela Shannona. Night Before dobre pobaví, hoci je s ňou trochu problém v nevyváženosti, film má scény spôsobujúce záchvaty smiechu a potom ďalšie, ktoré by ste radšej pretočili. Zaujalo ma využitie ducha Vianoc (minulosti, prítomnosti a budúcnosti) známe z Dickensa a pobavili hlavne patálie Rogena (obzvlášť tá v kostole).

Viktor Frankenstein (2015)

Ja som s najnovším Frankesteinom bola spokojná, na jednej strane je prepojený so svojou predlohou a na druhej strane do nej vkladá vlastné originálne prvky. Zobrazenie viktoriánskej doby je vierohodné a hudba vhodná, hoci nie dostatočne výrazná na dlhšie zapamätanie. Herecké výkony ústredného dua sú na vysokej úrovni, dobre sa vzájomne dopĺňajú a obom je im venovaná väčšia pozornosť než samotnému monštru. Mojimi jedinými väčšími výtkami by bola trochu rušivá sentimentálna rovina medzi Igorom a Lorelei a nadbytočný policajný inšpektor. Plus do očí bijúcu snahu zaujať podobnosťou so Sherlockom Roberta Downey Jr. si tvorcovia mohli odpustiť.

Dobrou, mámo (2014)

Ochotne by som dala aj vyššie hodnotenie, film sa však vlečie príliš pomaly a v mnohých scenách sa nedeje nič dostatočne zaujímavé aby im stálo zato venovať kompletnú pozornosť. Veľmi skoro je vám navyše jasný motív filmu a tak záver nejako extra neprekvapí. Ich seh ich seh mal väčší potenciál, škoda, že si ho tvorcovia nechali ujsť pomedzi ruky.

Truman (2015)

Príjemný film z bohatej filmografie najlepšieho argentínskeho tvorcu súčasnosti, Ricarda Darína. Tu je jeho postava zranitelnejšia než obvykle, aj tak však na vás dokáže zapôsobiť svojim zmierením s osudom a tým čo naňho čaká. Pôvodne som čakala, že film sa bude uberať trochu iným smerom a že prichádzajúci kamarát z Kanady bude aktívnejší a ukecanejší, nakoniec som ale sklamaná nebola. Film by ste neoznačili za čistú komédiu ani za čistú drámu, stojí niekde na polceste medzi oboma žánrami a z každého si berie trošku. Rada som sa prostredníctvom Trumana opäť raz prešla madridskými uličkami a barmi.

Černý zabiják (2013)

Pôsobivý dokument založený vo veľkej miere na osobných skúsenostiach, zážitkoch a spomienkach trénerov a ďalších ľudí, ktorí prišli osobne do kontaktu s Tilkum ako aj ďalšími kosatkami spomínanými v dokumente. Prostredníctvom ich rozprávania sa tak dozviete mnoho informácií o love kosatiek pre zábavné parky, ich výchove, tréningu a postoja parkov k nim prakticky z prvej ruky. Blackfish veľmi podmanivo upozorňuje na neprirodzený spôsob života kosatiek v zajatí a ich zneužívania pre zábavu divákov, ktoré napokon spolu s inými faktormi u kosatiek zvyšujú agresitivitu. Najviac zarážajúce pritom je, ako vedenie parku prekrúca informácie (napríklad falošným tvrdením, že v parku kosatky dosahujú vyšší vek ako v prírode) a trénerov, ktorí prišli počas kontaktu s kosatkami o život alebo sa zranili, označuje za hlavných zodpovedných, namiesto aby park sám prevzal zodpovednosť za to, ako s kosatkami nakladá.

The Boy (2016)

Zaujímavý kúsok mysteriózneho trilleru. Prastará usadlosť na samote uprostred lesov a (zdanlivá) neprítomnosť inej živej bytosti okrem Grety vytvára správnu atmosféru, zároveň si však film dovolí aj občasný žart pre pobavenie diváka. Nie všetky konania postáv sú úplne logické (ako to v mnohých "hororoch" už býva zvykom) a z dostupného materiálu sa dalo vyťažiť viac, než nám tvorcovia ponúkajú. Napriek tomu si však zaslúži The Boy pozornosť, ak nie kvôli inému, tak vďaka prekvapivého zvratu koncom filmu, ktorý všetky predchádzajúce udalosti prevracia naruby a dáva veciam zrazu úplne nový význam.

Pod toskánským sluncem (2003)

Mám rada filmy, po ktorých pozretí mi zostane príjemný pocit a Pod toskánskym slnkom je presne takým hrejivým zážitkom, zanechávajúcim úsmev na tvári. Pôsobí síce aj trochu rozprávkovo, ale to je niečo, čo sa filmu dá odpustiť. Diane Lane je vo svojej úlohe absolútne očarujúca a nečudujem sa, že jej vyniesla viaceré nominácie a ocenenia. Veľký priestor patrí vo filme ale aj nádherným talianskym scenériam lákajúcim na dovolenku, prastarej vile plnej tajomných zákutí, priateľským miestnym obyvateľom ako aj trojici pôvodne rezervovaných Poliakov.

Stážista (2015)

Je trochu zvláštne sledovať, ako sa Robert de Niro na staré kolená čoraz viac upisuje komédiám, hrá ich však s rovnakou chuťou ako svoje kultové úlohy, tak teda budiž. Stážista spočiatku pôsobí akoby šlo o film, ktorý sa bude odohrávať v predovšetkým firemnom prostredí, napokon je v ňom však rovnako dôležitá aj rodina a medziľudské vzťahy. Film je milý, trochu feministický a hoci možno v pamäti dlho nezostane, v momente pozerania na vás svojou silou možno zapôsobí. Nájde sa v ňom aj viacero vtipných scénok, hoci tá kde sa vlámali do domu sa mi videla trochu nadbytočná a nesadla do celkového tempa, v ktorom sa film vezie.

Sázka na nejistotu (2015)

Musím povedať, že som z traileru Big Short mala lepší dojem ako zo samotného filmu. Zdalo sa totiž, že všetky hlavné herecké esá (Bale, Carell, Pitt, Gosling) spolu budú prepojení ako skupina a na ich vzájomné stretko som čakala celý film. Napokon sa však všetci so všetkými do kontaktu nedostali, čo musím povedať, že ma trochu sklamalo. Ďalšia vec je, že v traileri sa film podobá kriminálnej komédii na spôsob Dannyho parťákov, v skutočnosti má však oveľa bližšie k dráme, hoci občas sa nad ním aspoň pousmejete (vsuvky s Margot Robbie a Selenou Gomez). Napokon mám pocit, že pre hollywoodsky film je táto téma príliš kompexná a dosť ťažko pochopiteľná pre človeka bez finančného vzdelania. Po hereckej stránke najviac vynikajú Christian bale a Steve Carell, Brad Pitt sa na plátne objaví len minimálne a Ryana Goslinga sme videli už v lepších rolách.