Masaryk (2016)

Nebudu tleskat jen proto, že u nás vznikl film, který působí opravdu jak z velké světové produkce. Ach, ta výprava, kamera střih, souhra hudby, scény i prostředí (tedy ta česká hymna se záběrem na moře moc nesedí), krásné lokality a neuvěřitelné herecké výkony napříč celým mezinárodním obsazením... to vše je nádhera. Jednotlivé složky jsou skvělé a režisér má opravdu talent a dobré oko. Tak proč to není dokonalý film? Když jsem se nad tím více zamyslela, hlavní příčinou rozpaků a zklamání je hlavně zvolené téma. Obecně známým historickým událostem příliš nesvědčí tohle rozvleklé zpracování. Pro mě osobně je to dokonalé umělecké zpracování v rozporu s vnímáním tohoto tématu. Tíha zklamání, strachu a boje o život, identitu národa, atd. je až v příliš velkém kontrastu s vypiplanými nádhernými záběry na padající déšť, detaily boxerských kroků, zasněných pohledů do krajiny. Bije pak až příliš do očí, že těch pár kroků, co oddálily válku, neutáhnou celý film. Sledování tichého zoufalství nešťastného muže (smyšlenka o kokainu mi přijde zbytečná a dehonestující) je prokládáno dlouhými záběry na moře, děj se jakoby zbrzdí a uklidní, a my jsme odtrženi od událostí zásadních, ať už předešlých či budoucích. Když se pak flashbackem vrátíme k minulosti, unikají nám rychle převyprávěné diplomatické kličky. Utekla mi věta o vyžádaném ultimátu a už jsem v háji, ptž to je zásadní důvod, proč nenávidět náhradního otce. Vzhledem k tomu, že i tento fakt je vycucaný z prstu, tak mě to možná tolik trápit nemusí. Líbí se mi, když je podobný příběh ozvláštněn něčím navíc, aby se více zapůsobilo, takže léčebna (bez kokainu) mi přijde dobrý nápad. Německý psychiatr skvělý tah. Zde mi fikce nevadí. Historické události a zásadní fakta chci ale nezkreslené. Co se ale filmu upřít nedá, vyždímá z vás emoce a opráší národní hrdost. Zjistíte, že ten pocit křivdy je zakořeněn i ve vás, v "mladé" generaci. A jste naštvaní. A Brexit rozhodně neukázal, že by teď bylo něco jinak. Podruhé nejste naštvaní na svět, ale trochu na celý snímek. Půl filmu se snažíte zorientovat v datech a měsících a důležitá pointa je řečena dost rychle. A místo více dialogů úžasného Rodena a Kaisera si užíváte teskné hudby a pohledů na moře. Není třeba dělat takové dramaticko-umělecké pauzy. My víme, jak to dopadne! ... ano, ve výsledku jsem dvojitě podrážděná :D 55%

Svět pod hlavou (2017) (seriál)

Kdo u seriálu vydržel, neprohloupil. Naprostá lahůdka českých vod se skvělým obsazením a výborným příběhem. Plný počet zatím nedávám, vše rozhodne závěrečné rozuzlení, ale většina dílů je lahodných i samostatně. Tleskám. A hřeje mě pocit, že i mezi šmejdy se občas najde výjimka, co se nebojí hledat pravdu (Trojan). EDIT: Plný počet byl skoro dosažen. Rychlé uzavření seriálu nebylo úplně nutné. Ale některé prvky propojení minulosti a současnosti stojí za obdiv. Paráda.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Pro mě zajímavé dovysvětlení úvodních titulků, které by mi stačilo převyprávět ve dvou větách. Místy jsem se vážně nudila a ani mě nezajímalo, co bude dál, přeci jen už výsledek byl tak nějak jasný ... Jednotliví hrdinové byli ale zábavní, tak pokud si odmyslím to SW universum, tak to bylo docela fajn sci-fi. Ale to obecné nadšení moc nechápu, to tahání peněz z fandů bylo sakra cítit. U mě vyhrála nostalgie Epizody VII, to jsem sežrala i s navijákem, ale Rogue One? Má fajn postavy ... a finále. Nečekala jsem nic a také nic nedostala. :)

Kung Fury (2015)

Mazec. Dinosauři na mě už byli moc, ale jinak neskutečná prča.

Dítě Bridget Jonesové (2016)

I když Bridget už není oplácaná, pořád je dostatečně nemotorná a nezařaditelná. Holka s humorem, co se nebere tak vážně ani po čtyřicítce, přesto už je rozumější a skvělá ve své práci. Darcy je snad ještě škrobenější, čímž skvěle vyniká kontrast - upjatý Brit vs. pohodový Američan. Film má pohodovou atmosféru, vtip, charismatické postavy ... a divák má právem radost, že může existovat i pokračování, které překoná oblíbený první díl.

Bad Taste - Vesmírní kanibalové (1987)

Tak brutální a nechutné něco už jsem dlouho neviděla. Klasický chlapský snímek, který si zamilují ti, co se dokáží smát vtípkům s motorovou pilou a spoustě záběrů s tepajícími mozky. Já oceňuji popkulturní narážky a vidím v tom mix Ramba a Krotitelů duchů. Nemám takovou snášenlivost těch záběrů na tepající mozky, tudíž pro mě nadprůměrný nechutný chlapský film. :D

Symptom Pandorum (2009)

Překvapivě dobrá variace na Vetřelce propojeného s existenciálními scifi dílky. Mix horroru a relativně chytrého pozadí byl skvěle vyvážen a já jsem nakonec ráda, že jsem si nechala film doporučit. Novodobý Adam a Eva může vzniknout v budoucnu opravdu různými způsoby.

Gilmorova děvčata: Rok v životě (2016) (seriál)

Je tak těžké to nějak hodnotit. Tolik nelogických věcí.... Tolik nesourodý děj.... A ten děsně, děsně dlouhý muzikál ... Ale když to vezmu z druhé strany, ten skvělý vztah matky s dcerou tam byl, nic se neztatilo. A Lorelai a Luke, nádherná souhra, uvěřitelné a nádherné souznění, kde se konečně vše uzavřelo. Co se týče Rory. I když mě to naštvalo a zaskočilo, Rory přeci není taková, zpětně však musím uznat, že tohle je klasika. Docela to i znám. Vzorná studentka, velké plány a jasné cíle. Každý úspěch posiluje sebevědomí v sebe sama, o to víc je drobný neúspěch velkým problémem. Zábrany povolují a neprožitá puberta se objeví kolem třicítky. A výsledek. Ta čtyři slova. A vážně je to tak špatné, po životě ve velkém světě zjistit, že doma, v malém městečku Stars Hollow, je stejně nejlépe? Po prvotním zaskočení a rozmrzení... proč oblíbené postavy dostaly štěk jen 20 vteřin... hlavně Sookie.... to nedávalo smysl, ale hádám, že problém byly finance. Kirk to ale statečně zachraňoval.

Svátek matek (2016)

Ano, není to vrchol filmové tvorby, ani nijak překvapivé či dojemné dílko, ale proč nemít na každý svátek nějaký pěkně tematický rodinný film. A mně se ten nápad líbí. A pro společný večer 3 generací, já, mamka a její mamka, ideální. Všechny jsme se dojali a pobavily. Tak proč ne ;)

Star Trek: Do neznáma (2016)

Potěší pár věcí, jako kouzlo tajemné planety, skoro tak, jak si ho pamatuju ze starých dílů s Kirkem. Interakce mezi postavami skvělá. Ale ty trhliny v zápletce ... a proč ty lodě nebyly jen dezorientované a rovnou vybuchovaly? A vůbec. Mnoho proč, co mě štvalo, mi kazí celkový dojem a radost ze setkání se starou partou.