• Pohádka

Skrytá identita (2006)

Zvláštní film. Podle hodnocení jsem čekala naprostou pětihvězdičkovku, ale u mě to stopro nebylo. Byla jsem celkem překvapená, že s každým viděným filmem si více a více oblibuji DiCapria, a naopak u mě trochu padá Damon. Ne, že by byl špatný herec, ale něco mi v něm nesedí, jakási nedůvěryhodnost v projevu, mimika... (Edit: Částečně beru zpět, po zhlédnutí Legendy o slavném návratu jsem svůj názor změnila - herec je dobrý, tady to asi bude tou rolí...) Film je dobrá spletenice, ale pokud se kouká pozorně od začátku do konce, dá se orientovat. Celkem překvapivých posledních třicet minut. I když člověk tak nějak předvídá vyvrcholení, stejně mám v sobě po shlédnutí neodbytný pocit, který na mě volá "These things happen... Shit happens."

Tanec v srdci (1992)

Prvních pár minut jsem přemýšlela, jak film žánrově zařadit. Je to komedie? Parodie na taneční filmy? Když jsem si přivykla stylu, který (jak jsem nakonec usoudila) by měl být naprosto vážný s trochou nadsázkového humoru, dal se celkem snadno předvídat. Některé okamžiky filmu mě uváděly do rozpaků, protože byly vyhnané do extrému - viz. například když Fran přemlouvá Scotta, aby jí dal šanci. Nebo veškeré "ječící" okamžiky, kdy mi připadalo, že každou chvíli ta která žena začne dupat, případně upadne a bude pěstičkami bušit do země... Myslím, že to mohlo dopadnout rozhodně hůře, ale i tak mám z filmu rozporuplné pocity. Průměrný film. Když se budu nudit a film poběží v televizi, možná se na něj podívám, sám o sobě mě ale rozhodně neohromil.

Klan létajících dýk (2004)

Nadmíru zajímavé a dobře zpracované. Vždycky jsem si myslela, že dobrý film má v diváku zanechat jistý dojem, zasáhnout ho a dát mu prostor k přemýšlení. A přesně tak na mě Klan Létajích Dýk zapůsobil. Je jasné, že veškeré animované a počítačově upravené momenty jsou velmi dobře rozpoznatelné od reálných záběrů, ale mám prostě pocit, že to tam přesně patří. Bojové scény se mi velmi líbily, i když se příběh točí hlavně okolo vztahů. Pokud člověk nesleduje film pozorně, je možné se ztratit ve všech těch zvratech, které tam probíhají, ale přesně tak to má být. Jednoznačně jeden z mých oblíbených filmů.

Stmívání (2008)

No, hodnocení zde není moc veselé, ale já se nedivím. Celý tenhle příběh má velmi omezené zaměření co se týče cílové skupiny. A přestože já jsem zatím člen skupiny, pro kterou je určen, pokusím se o objektivní zhodnocení. Já osobně dávám mnohem větší přednost knize před filmem, protože to, že byl obsazen do hlavní role Robert Pattinson mi poněkud zkazilo iluze. Nicméně kdyby ne on, tak jiné lákadlo na šílené fanynky. Co mě zaujalo nejvíc, je asi příběh. Je to zajímavé a dá se říct i moderní. Ve mně to zanechalo jistý dojem a nemůžu to považovat za naprostou hloupost jako jiní lidé. Řekla bych, že všichni herci (bohužel vyjma hlavní dvojice) nebyli tak špatní, ale některé pohyby, tón hlasu, a mimické (ne)schopnosti Kristen Stewart... Já si myslím, že největší negativní dojem z filmu vznikl na základě celosvětového šílenství se jménem Twilight, pod kterým se stejně skrývá jen laciná idealizace Roberta Pattinsona...

Ďábel nosí Pradu (2006)

No, co o tomhle filmu říct. Nejspíš to, že jsem čekala něco horšího. Spoustu módy a nafintěných vyhublých paniček. A ono je to vlastně spíš o životní cestě, po které se rozhodla vydat hlavní hrdinka. Není úplně jednoduché zůstat svá, když po vás celé okolí vyžaduje naprostý opak. Taky mě po zhlédnutí filmu napadlo, jak je jednoduché být tak trochu pokrytec. Nejdřív někoho nemáte rádi a smějete se jim, a nakonec vás k tomu okolnosti doženou a vy se stanete jedním z nich. Pak je jen důležité, jestli dokážete najít cestu zpátky.

Četnické humoresky (2001) (seriál)

Rozhodně podle mě patří mezi nejlepší české seriály. Doba třicátých let je výborná a neméně tak jsou výborné výkony Tomáše Töpfera, Ivana Trojana (ti dva jsou dokonalí) a Petra Kostky. Ale nejsou to jen oni. Skvělé charaktery zahráli i další herci. Příběhy jsou vtipné, smutné, zamyšleníhodné i napínavé, proložené i osobními životy četníků. Nezapomenutelný Zahálka :)

Do naha! (1997)

Byť se to nemusí tvářit jako nějaký trhák, rozhodně to má něco do sebe. Celkem jsem se bavila, byla to i zajímavá sonda do života různých lidí, ale dost letem světem, což se dalo čekat ;) Je tam mnoho věcí, u kterých by bylo třeba jít do větší hloubky. Není to jen happyend, je to happy celý film. Ale přesně proto jsem se na to chtěla dívat, proto se mi to líbilo.

Květ pouště (2009)

Děsivé téma. Ale je třeba o tom mluvit, aby se dalo něco změnit, takže tomu fandím. Na druhou stranu, vedle osudem zkoušené ženy a jejího příběhu stojí řada filmových nedostatků, takže pro mě bylo těžké se rozhodnout pro hodnocení. Kdyby to bylo možné, dala bych 3,5 *. Ale nakonec jsem se od čtyř přiklonila ke třem, a to z toho důvodu, že ve mně po konci filmu nějak nic nezůstalo. Dramatické to bylo během sledování, ale hned po titulkách už jsem v sobě neměla žádný silný pocit, ani pozitivní, ani negativní. Ano, ženská obřízka je hnus, který navíc nemá žádný pořádný účel, ale to mi bohužel k hlubokým dojmům nestačilo. Liya Kebede byla skvělá.

Sluha dvou pánů (2000) (divadelní záznam)

Dlouho jsem se tak nezasmála, jako když jsem sledovala Donutila, co všechno on dokáže se svým hlasem, výrazem a tělem udělat :D Ale ty dialogy, ty jsou ještě lepší. Ten, kdo je zvyklý na dlouhá divadelní představení a dvě a půl hodiny pro něj nejsou překážkou, směle do toho! Je pravda, že když se z tak dlouhé inscenace stává one-man show, je to trošku k podivu, na druhou stranu ohromující výkon. Kdy se stane, že pokud postava/herec odchází ze scény, už si přejete, aby zase hned přišel? A jak to, že byste ho rádi nakopli do zadku, ale zároveň ho zbožňujete? Chachá, majstrštyk pana Donutila! P.S.: Úžasná spolupráce s publikem... Moje první shlédnuté divadelní představení, takže ohraná komedie, kterých je milion a všechny na jedno brdo, se mě netýká. Maximální inteligentní humor.

Soukromá válka pana Wilsona (2007)

Příležitost, jak vidět Toma Hankse v trochu jiné roli, než na jaké jsem zvyklá. Ale to platí o první třetině, člověk pak nakonec zjistí, že Charlie Wilson (minimálně v tomhle filmu) v sobě stejně má něco, co ve svých rolích ztvárňuje Tom Hanks. Jakousi úctu a soucit k lidem, lidské smýšlení, ale přesto s jistou dávkou nekompromisnosti... Zajímavá stránka Ameriky a její vlády. Jen je škoda, že film otevírá oči těm, kteří nemají kompetence, kéž by působil i na správných místech... P.S.: 1. Nemůžu si pomoct, ale Julia Roberts mi do její role nějak nesedla, snad jen při scéně v baru, kde se špičkovala s Hoffmanem. A ty blond vlasy mě bily do očí celý film. 2. Škoda, že film není delší, vsadím se, že do toho šlo nacpat víc a konec by nemusel jít takovým sešupem.