Quantum of Solace (2008)

Casino Royale nastavilo laťku příliš vysoko - jak tu příběhovou, tak tu vizuální. Po dlouhé době jsem si Quantum znovu pustil a musel jsem výrazně zkrouhnout své původní hodnocení. Příběh je plytký, záporák nudný a nevýrazný. Bond nemá takový protiklad, jaký by si zasloužil a jeho konání chybí pořádný hnací motor. Místo toho aby zachraňoval svět, se tu pachtí kvůli záchraně třetího světa z rukou směšného kravaťáka. Hlavním problémem je ale střih. Prakticky všechny akční scény jsou dokonale nepřehledné (především velmi rychlé střihy detailů jsou extrémně matoucí). A vzhledem k tomu, že Bond je akční film, tak je tohle problém, přes který se prostě nepřenesu. Když už mám sledovat nic moc scénář, tak bych se chtěl pobavit aspoň kulervoucí akcí. Takhle jsem si z toho neodnesl vůbec nic. Po každý projekci tohohle Bonda jsem do týdne zapomněl o čem to bylo, proti komu Bond stál a vlastně i to, jestli to teda bylo dobrý a nebo ne. Doufám, že si před další opakovanou projekcí přečtu tenhle svůj narychlo sesmolenej komentář, dám si facku a pustím si radši Skyfall.

Casino Royale (2006)

Casino Royale je neskutečná jízda a možná jedna z nejpovedenějších bondovek vůbec. Parádní padouch v podání Madse Mikkelsena, bondgirl jak se patří a drsná, krvavá akce, která stupňuje s každou další minutou. Precizní kamera i střih, geniální hudba a nadupané akční scény. Zkrátka a dobře nádhera! Už dlouho jsem se u filmu tak královsky nebavil!

Nevyřízený účet (2013)

Konečně pořádná Stathamovka! Pokud se vám líbí filmy typu Kráčející skála, nebo prostě máte rádi starýho dobrýho Stathama, tohle je povinnost. Poměrně solidně natočená a sestříhaná záležitost, která neurazí ani po příběhové stránce (ať si říká kdo chce, co chce!). Paráda, za mě palec nahoru!

Oheň v oblacích (1993)

Lehký nadprůměr. Film drží dlouho diváka v nejistotě a pak mu za odměnu servíruje poměrně solidní finále, u kterého se zatají dech i tomu největšímu UFOlogovi. Po technické stránce není prakticky co vytknout - možná tomu všemu schází lepší hudební doprovod, ale i bez něj se dá kouzlit.

300: Vzestup říše (2014)

Zatímco první třístovka měla charismatického hrdinu (Butlera) a byla prakticky o ničem, dvojka je na tom přesně naopak. Příběhově zajímavější, brutálnější a krvavější. V podstatě něco, co jsem nečekal. Po vizuální stránce se konají opět orgie, které umocňují povedený střih a dynamické akční scény. Za mě určitě palec nahoru. A tečka v podobě Black Sabbath vždycky potěší! :-)

Prohnilá země (2014)

Námět relativně dobrý, ovšem zpracování silně podprůměrné. Na to, že se ve filmu objevují jména jako Dafoe, Dillon apod., bych čekal něco jiného. Kameraman, režisér a (hlavně!) střihač by zasloužili facku. Akce naprosto bez dynamiky a s televizním lookem, prostě směšné. Film, který se nesnaží sahat po pětihvězdičkovém hodnocení, ale narozdíl od jemu podobných by mohl mít tu slušnost a alespoň si na to hrát. Nic jsem nečekal, nic jsem nedostal.

Komando (1985)

"Došla ti pára, Benette?" Film, který jsem viděl minimálně třikrát a pokaždý se tlemil po celou dobu stopáže. Od úvodních titulků, až po ty závěrečné. Prostě neskutečný! Jedna hláška za druhou, stovky mrtvých, krmení srnců... Geniální! :-)

Oldboy (2013)

Bohužel (bohudík) se neřadím mezi většinu, která obdivuje původní film a kvůli němu americký remake posílá k čertu. Já naopak korejského Oldboye nemusím. Nikdy jsem ho nedocenil asi kvůli zbytečné zamotanosti a nepřehlednosti (což bylo samozřejmě uměleckým záměrem). Spike Lee ale Oldboyovi hodil vlastní vizuál, rozmotal příběh a postavil ho tak, aby postupně hezky gradoval. Ačkoliv nemám rád remaky, tak tento mi udělal obrovskou radost a vzhledem k tomu, že mě originál nikdy nedostal do kolen, nepřistupoval jsem k americké verzi se skepsí a užil jsem si jí. Za mě tedy určitě palec nahoru! Velké plus za skvěle natočené krvavé scénky, decentní střih a celkové vizuální pojetí. Pokud vás, stejně jako mě, původní Oldboy nezaujal, ba dokonce otrávil, dejte určitě šanci jeho americkému bráškovi.

Sviňák (2013)

Hvězda za McAvoye, hvězda za hudbu a hvězda za ujetost, kterou film přetéká. Není to ani dobrá komedie, ani dobré drama. Najde se pár "vtipných" momentů, ale většinou se jedná o fórky, které jsou dotažené do fáze, kdy se jim nemám chuť smát. Chápu, že je na tom film postaven, ale mě se poloha, do které se snaží diváka dostat, jednoduše nelíbí. Za mě slabší průměr. Nevyvážený mix prasáren a špatného dramatu, okořeněný vtípky, které si nezaslouží nálepku "černý humor".

Strašáci (1971)

Konec dobrý, všechno dobré? Pitomost! Posledních dvacet až třicet minut jsem se opravdu bavil, ale to, co tomu předcházelo, bylo utrpení. Ani jedna z postav se za celou dobu nikam neposunula (a to na to měli minimálně hodinu a půl stopáže). Vyšinutí magoři (tedy celá vesnička) zůstali vyšinutýma magorama a Dustinova přítelkyně zůstala blbou krávou. Scénář tedy ve výsledku dokázal vést jen jednu postavu - tu hlavní. Dustin Hoffman jako jediný (relativně) normální v celém filmu, vzal nakonec zákon do vlastních rukou a vybojoval tomuto poměrně špatnému filmu alespoň tři hvězdičky.