Podraz (1973)

Jsou filmy, které je takřka zločinem dávat v televizi na víkendové odpoledne, kdy člověk příjemně naladěný po vydatném obědě usedne do sofa a nechá svou mysl proplouvat programem plným nenáročných oddychovek, jež nenutí diváka... No, dobrá, nechám toho. THE STING je jako dobré víno - nikdy nezestárne. Brilantní herecké výkony jdou ruku v ruce s hodně povedeným scénářem, který je vystavěn na prachobyčejné dějové zkratce. Jenže ta lehkost, dámy a pánové! Ten báječně uvolněný Roy Hillův režijní styl! Ten fantastický karetní podvodník a opilec ve vlaku v podání Paula Newmana! Ten charismatický rošťák Robert Redford, jemuž byste z ruky zbaštili i ampulku cyankálie! A ten skvělý zážitek, který jsem při sledování THE STING měl....

Krakatit (1948)

Apokalapticko-utopická vize světa par excellence. Velmi temný příběh, ke kterému Vávra nepotřeboval žádné speciální efekty a přesto vytvořil výbornou sci-fi.

Dentista 2 (1998)

Druhá porce je tu a já se bál, abych se zbytečně nespálil. Měl jsem štěstí a nelituju těch 100 minut, které jsem Corbinovi obětoval, protože lidé tu jsou bezmocní a krev stříká poměrně proudem. Nebyl vůbec problém se vžít do pachatelovy kůže. Tento fakt není kvůli Yuznaovi, nýbrž právě kvůli Corbinovi.

Dentista (1996)

Ač velmi lacinný, strohý a jasně předvídatelný horor, kterému však zůstává ta krásná zubařská atmosféra. Chtěl jsem sice víc krce, víc oběti a vytrhaných zubů, které se mi bohužel nedostalo, tak i v tomto šálku je něco, co bych rád dostal i v druhé porci. Naprosto skvělý Corbin, který je vážně bezva jeho psychopatická stránka nemá jen tak obdoby (snad jen Jack Bauer mu šlape na paty). Zkrátka, trošku zamíchat a nalít podruhé.

Užívej si, co to jde (2009)

Woody stárne. Jeho předchozí kousky to naznačovaly, ale tady se vrací zpátky o 30 let. Až se divím, že jsem se tak bavil. Ani jedna postava není nesympatická. Ať je to vtipný ale zároveň neskutečně protivný Boris, naivní a přihlouplá Melody, její polygamní pobožná matka nebo homosexuální otec, všichni jsou opravdu sympatičtí a Woody z toho namíchal opravdu zábavnou jednohubku s klišovitým avšak nádherným odkazem.

Zimní válka (1989)

Finsko pro mě vždy byla vzdálená a nezajímavá severská země, se kterou jsem nechtěl mít nic společeného. Ted, když se mi do ruky dostala zimní válka, založená na skutečné události a během tří hodin vypilovaná takřka do detailu, můžu s klidem otočit list a pustit se do další kapitoly finské filmografie. Nezáživnost tu pro vojenské nadšence nehrozí a střeliva kolem lítá taky dost, tudíž mě nezbývá, než jim poslat dávku zpět. Moc dobrá rána!!!!

Star Trek (2009)

Pěkně natočený blockbuster, převádějící poetiku vesmírných důstojníků v pyžamech a Enterprise na niti do celkem normálního scifi v americkém stylu. Příběh, dějově tvořící začátek původní série, je zbytečně senitmentální, jeho souvislost s původním seriálem nějak nemůžu posoudit, anžto jsem z něho viděl jen asi pět dílů, každopádně sám o sobě se mi vůbec nelíbil - už kvůli neuvěřitelným způsobem odfláknutému systému alternativních realit. Každopádně trochu rozklepaná kamera vytváří (hlavně v akčních záběrech) docela slušnou atmosféru (i když s původním seriálem prostě nesouvisí), herecké výkony ujdou a Quintova maska je hodně dobrá a některé hlášky a Simon Pegg jsou perfektní. Přesto mi celek přišel spíš průměrný. Nezískal si mě Star Wars, nezíská se mě ani příbuzný Star Trek

2012 (2009)

Bál jsem se, aby se Emmerich nezačal utápět ve světě filmových efektů, jako to dělá většina nynějších režisérů. Roland zkrátka vsadil na efekty, neboť mu to Májové předpověděli. Natočil utopickou digitální podívanou, kterou by nefilmový maniak ani nepoznal, že se jedná jen o atrapu. Pokud někdo tvrdí, že digitální scéna je v současné době otřesná, troufnu si říct, že toto je nejkrásnější digitální sekvence, co jsem kdy viděl. Vezmi čert, že Cusack je "hero" jako prase, že je naprosto předpovídatelné, kam film spěje. Tohle prostě nemá konkurenci. Když člověk dobře vloží peníze, určitě se mu vrátí z velkým jásotem Přesně tohle je Roland zvládnul. Strohý příběh naprosto bez nápadu poskládán z několika vedlejších příběhů je samozřejmě opruz. Kdybych měl býval dobrou náladu, vynechal bych v hodnocení závěrečných 30 minut, čímž by hvězdičky přibývaly.

Gunless (2010)

Klidný a mírumilovný film, který si drží svůj nesmyslný příběh. Čekání na něco závratného je dlouhé a naprosto zbytečné. Od Tylera jsem čekal trošku jiný přístup. Mohlo to však být horší. I ta krajina má něco do sebe.

Psí útulek (2010)

Vězeňské příběhy jsou buď špatné, nebo skvělé. Ty špatné se snaží vždy zachránit herecké výkony. Tenhle nic zachraňovat nepotřeboval, ten je špica sám od sebe. Tady najdeme kus od všeho, co může současné filmařské umění nabídnout. Originalitou snímek opravdu nepřetáká, ale rozhodně luxus mezi současnými vězeňskými dramaty, který se alespon částečně snaží vyhnout zbytečným klišovitým scénám a nesmyslně dlouho sekvencí. Tady to zkrátka ubíhá a pořád se něco děje. No, ale budu optimista tu pátou si přece jen zatím schovám.