Babylon Berlín (2017) (seriál)

Hutná detektivka a politický thriller podepřený super hereckými výkony (hlavně Volker Bruch, Peter Kurth a Liv Lisa Fries) precizním scénářem, skvělou muzikou, režií a kostýmy. Cenné je především propojení detektivní zápletky s politickou situací v tehdejším době. Zároveň chudoba a špína. Plné překvapivých zvratů a nebojí se i zásadních drsných momentů. Autoři strávili mnoho času pečlivým studiem historie a reálií Berlína a jeho kriminální a politické scény té doby. Možná, že poslední dva díly budou někomu připadat nevěrohodné a přitažené za vlasy. Mám na mysli tu zázračnou záchranu z auta pod vodou a ten "bondovský" souboj o vlak, jedoucí do Sovětského svazu. Přesto za poslední dobu určitě velký seriálový zážitek. Za případné pokračování bych se ovšem nezlobil.

Mike i Dave sháněj holku (2016)

Mike a Dave jsou dva trapný hovnomrdi. Nečekal jsem od toho komedii roku, přesto jsem se nestačil divit, jak hluboko se dá v Hollywoodu klesnout. Spíš odpad, ale přece se tvůrci tak snažili. Nuda, zoufale nevtipný a zbytečný. Jinak rozhodně palec dolů, a to velký, to je bez debat.

MOST! (2019) (seriál)

Opravdu nečekaně dobrá záležitost. Prušinovský a Kolečko zase všem ukázala, jak se točí seriály...zůstává pro mě záhadou, jak dokázali to všechno natočit napříč etniky. Je to vtipné, nahláškované až po strop, je to dobře poskládané, s výborně vybranou hudbou a exteriéry, vše perfektně zapadá do sebe. K tomu zde jsou perfektně obsazení herci, jenž si dávají každou scénu, a to ať už jde o známější herce v čele s Hofmannem, Čvančarovou či Leoše Nohu, nebo o méně známe herce jako je Stárková, Isteník, Godla, Drozda a Škultéty. Samozřejmě nemohu zapomenout na kompars z města Most a Chánov, který dodal seriálu, tu správnou atmosféru. Je to vtipné a zábavné, a nelze tomu upřít přesah. O kolika českých seriálech z posledních let, lze toto napsat?? Dycky Most!! Škoda jen, že není o pár dílů víc a mohu doporučit.

Padesátka (2015) odpad!

Pro mě jasný favorit v mistrovství světa trapnosti za rok 2015. Nudná píčovina, tohle snad ani nemysleli vážně. Nikam nevedoucí nudná nekomediální hrůza, která naštěstí trvá jen něco přes půldruhé hodiny. Za tu dobu člověk nechápe proč toto někdo vůbec točil, co tím chtěl říct. To, co Vojta Kotek natočil, je doslova trapné, sprosté a úchylné.

Díra u Hanušovic (2014)

Film o tom, jak si žije partička naprostejch vidláků někde daleko od civilizace. Děj žádný, pointa žádná, překvapivý moment žádný. Možná kdyby byl naladěný na stejnou vlnu, tak bych si Díru u Hanušovic užil asi více. Parkrát jsem se zasmál, protože pár scén bylo, spolu s herci v rolích totálních negramotů, celkem vtipných. A tři České lvy pro herce? Tak k tomu už není vůbec co dodat. Avšak věřím, že si to své fanoušky někde najde.

Kobry a užovky (2015)

Na jednu stranu je to jeden z těch lepších novodobějších českých filmů, ale na druhou stranu se nemůžu ubránit zklamání. Drama o klasickém dilematu a hranicí mezi přátelstvím, loajalitou s rodinou a osobním prospěchem je jako námět fajn, a domnívám se, že hlavní postava jednala zcela v souladu s tím, jak by se bohužel zachoval v podobné situaci skoro každý. Musím podotknout, že rozhodně nepatřím do fanklubu bratří Hádků. Na nich totiž stojí celý film a nebýt jich tak nevím jak by to dopadlo. Shrnul bych to tak, že scenáristicky je film nevyrovnaný, v mnoha důležitých fázích i nedodělaný, herecky a režijně se jedná o pozoruhodné dílo v rámci české kinematografie. Hotový z tohoto filmu nejsem, ale dal se.

Anna Karenina (2012)

Výborné střídání kulis, úžasná choreografie, kostýmy, kamera, hudba a podmanivá atmosféra Ruska. To všechno obsahuje tento film. I přes to se Anna Karenina stává průměrným příběhem s krásným a nápaditým zpracováním, které ale nedokázalo využít svůj potenciál. Výborně vybraní herci do jednotlivých rolí (Keira Knightley, Jude Law, Kelly Macdonald, Aaron Taylor-Johnson).

Finty Dicka a Jane (2005)

Typ komedie, na kterou se příjemně kouká a která potěší. Jako je to dost prča, ale příběh je poněkud tupý jinak vtipy předvídatelné, děj taky, konec ušel. Jim Carrey i Téa Leoni byli skvělí a to bylo asi největší plus filmu. Alec Baldwin tentokrát horší průměr. Popadat za břicho se rozhodně nebudete, ale zábavný film to rozhodně je.

Hon (2012)

Realistické mrazivé drama, které ledacos vypovídá o lidské povaze. Dokonalá ukázka toho, kam až může vést obyčejná paranoia a úplná lidská zaslepenost. Tohle není ani jako když vás přejede parní válec. To je jakoby vás přejel, pak si couvnul, zaparkoval na vás. Thomas Vinterberg dokázal stvořit originální příběh s neskutečně hutnou atmosférou a do prostoru vpustil tolik uvěřitelných charakterů, že se mu podařilo stvořit nervy drásající drama jako málokteré jiné. Velký dík patří především Madsu Mikkelsenovi, který zahrál brilantně. Ovšem zážitek je to velice sugestivně nepříjemný a divák po zhlédnutí cítí absolutní bezmoc.

Jan Palach (2018)

Při tak silném tématu mě vlastně celkový výsledek zklamal. Zavadil v roli Palacha byl trefou do černého Zuzana Bydžovská také! Ta poslední půl hodina byla trochu hrrr. Konec je samozřejmě emotivně nejsilnější. Jen jsem v závěru postrádal ještě zmapování posledních dní Palachova života v nemocnici, reakce jeho blizkýho okolí na jeho čin a aspoň dovětek v podobě titulků, co jeho čin pro tehdejší společnost znamenal. Film nějak extra nenadchne, ale ani neurazí, takže 3* právem.