Rick a Morty (2013) (seriál)

Ma to iste prvky Futuramy, South Parku, American Dad a dalsich znamych animakov a zaroven je to nieco uplne nove a fresh. V dnesnej dobe je mimoriadne narocne prijst s novym neotrepanym napadom. Serial vacsinou vezme nejaky znamy napad (napriklad zmensenie postaviciek na mikroskopicku velkost a ich putovanie v ludskom tele) a vy si povzdychnene s tym, ze to ste videli uz milion krat. Ostanete vsak prekvapeny tym, ze toto je jedine klise, ktore sa v serialy nachadza. Neocavajte ziadna happy endy, stereotypy, politicku korektnost, mravne kazania, sentimentalitu, ani nic podobne. Rick a Morty su smrstou sialenych napadov a vtipov, ktore je lepsie vidiet, nez o nich pocuvat. Prve dve epizody za 5 hviezdiciek, potom isla kvalita smerom nadol, uvidime aka bude druha seria.

Oculus (2013)

Zda sa, ze originalita sa uz uplne vytratila. Horovov v style Amityville, kde nadrirodzene zlo posadne clena rodiny (najcastejsie otca) uz bolo neurekom. Zvycajne tazia z gradujuceho napatia, vychadzajuceho z transformacie nevinnej postavy v nepredvidatelne monstrum, pricom nezvyknu chybat lakacky a psychologicky teror. Oculus sa snazi o nieco podobne, avsak lakacky absentuju uplne, Alanova premena je takmer okamzita a lakonicky nudna, miesanie flashbackov a sucasnosti respektive neskor reality s paralyzujucimi halucinaciami je nefunkcne a ziadny aspekt filmu nie je dotiahnuty do konca. Tiez by neuskodilo trochu priblizit mytologiu zrkadla, ktoru asi Flanagan nepokladal zo dolezitu. FIlmy, ktore stavaju na pohravani sa s myslou divaka na baze "halucinacie vs realita" ma nikdy nebavili a profanny Oculus o to menej.

Workaholics (2011) (seriál)

Zaujimalo vas niekedy, co robia vsetky tie postavicky z hulicskych komedii, ked sa zrovna nevydavaju na road tripy a ziadne dobrodruzstva? Nuz Workaholics ma nato odpoved. Adam, Blake a Anders su z tych ludi, co nevahaju zmiesat dokopy hubicky, xanax, tylenol, travu, adderall a kazdu inu legalnu aj ilegalnu latku a preplavat zivotom bez vysokych ambicii a zbytocnych obav. Treba povedat, ze podobne namety tu boli, no Workaholics prinasa mnozstvo zaujimavych vtipov a odviazaneho humoru, ktory je pre nasinca menej stravitelny (co dokazuje priepastny rozdiel v hodnoteni medzi IMDB a CSFD), avsak pre cloveka ako ja, ktory videl nespocetne mnostvo existujucich sitcomov a komedii, je to osviezujuce. Urcite nie mainstreamovy serial ako TBBT, no kto je familiarny s tvorbou Comedy Centralu nebude zaskoceny.

Robocop (2014)

PG-13 = instakill. S novym Robocopom mam podobny problem ako s mnohymi dalsimi filmami z minuleho a tohto roku. Chyba im osobitost, posobia ako masove produkty z dystopickej buducnosti. Robocop je pojem, no na jeho remaku nic kultove nie je. Narychlo uplacany scenar, cenzurovane akcne scenky a predovsetkym len tazko uveritelne herecke vykony. Clovek by mal v chvilach ako je Alexove stretnutie so synom,ci emocionalna bolest jeho manzelky nieco citit, ale pri pozerani som sa citil emocionalne plochy. Efekty boli v poriadku, ale bola tam co len jedna scenka, ktora by mala aspon tolko vlastnej duse, zeby sa mi vryla do pamati dlhsie ako na par dni? Odpovedou je jednoznacne nie. Zvyklo sa hovorit, ze TV je pohrebisko kariery zaslych hviezd, no uz dlhsie to zacina vyzerat opacne, kvalita serialov narasta a herci ako Matthew McConaughey su popularnejsi nez kedykolvek predtym, zatial co v kinach ide jeden odpad za druhym.

Připoutejte se, prosím! (1980)

David Zucker, clovek, ktory stal za Blaznivymi strelami a niektorymi Scary Movie a Abrahams, reziser Horucich striel. Keby sa Scary Movie natacalo pocas sedemdesiatych rokov, vyzeralo by presne takto. Jediny rozdiel je v tom, ze mnohi ho zatracuju do samotnych pekiel, zatial co Airplane patri najma v USA medzi najznamejsie a najospevovanejsie komedie. V com je teda rozdiel? Je humor v tomto filme odlisny, inteligentnejsi? Ak sa pozriem na viacere scenky (kludnenie pasazierky, hadzanie veci do hlavy, pilot mladi nabozenskych fanatikov etc.), tak vobec nemam taky dojem. Dovody by som hladal inde. Jeden z nich je naozaj prozaicky - generacny rozdiel. Humor je velmi subjektivna zalezistost aj medzi ludmi v rovnakom veku, avsak pri odlisnych generaciach sa rozdiely este zvacsuju, Druhy dovod je tiez zrejmy, respekt voci autoritam. Airplane je vseobecne podla kritikov dobry film a tento nazor je aj uznavany, podobne ako pri mnohych inych mainstreamovo uznavanych snimkoch si ludia nedovolia spochybnit tento usudok "vseobecnej pravdy", pretoze by sa citili menejcenny. Tym samozrejme nechcem tvrdit, ze kazdy kto hodnoti tento film pozitivne je pokrytec a nezabavil sa pri nom. Tvrdim len, ze toto je presne ten isty zachodovy humor, aky pozname aj v sucasnosti a jediny dovod, preco posobi kultivovanejsie je ten, ze bol natacany v inej dobe.

Zpátky do ringu (2013)

Je to cele presne take, ako clovek ocakava. Enormna davka klise, sentimentality, vycitiek a lutosti so zavanom senility. Dolezite je vsak tiez spracovanie. Je zrejme, ze film v ktorom proti sebe boxuju sedemdesiatnici nebude smrtelne vaznou dramou. To vsak neznamena, ze Grudge Matchu chybaju emocie, obzvlast v zavere, napriek tomu, ze som citil kalkul som sa im neubranil. Humor mi sadol, obsadenie je sympaticke, film sa vydaril. Uprimne, nemame tu docinenia s nicim revolucnym, len s velmi sikovnou a prefikanou hrou s uspesnymi klise a keby som hodnotil uplne objektivne bolo by to na 3 -3,5 hviezdicky, ale kvoli naozaj prijemnemu filmovemu zazitku som sa nakoniec priklonil k lepsiemu hodnoteniu.

Herkules: Zrození legendy (2014)

Ked uz trailer vyzera zle, je jasne, ze samotny film nebude ziadna vyhra. Posobilo to tak, ako keby niekto zveril stabu zlozenemu z cerstvych absolventov VSMU 15 milionov dolarov a pustil ich z retaze. V realite tu mame Hollywoodsky prepadak so 70 milionovym rozpoctom, ktory zarobil cca polovicu z tejto sumy a niet sa comu cudovat. Ak si odmyslime, ze pribeh, herecke vykony atd je vsetko 100% hnoj, este vzdy by sa dalo hovorit o efektoch. Tie su niekde na urovni beckoveho hororu s velkym CGI medvedom spred 15 rokov dozadu. Nemozno sa cudovat, ze to nema hlavu ani patu, ked sa pozriete, ktori ludia patria do scenaristickeho kvarteta. Neviem koho v studiu napadlo, ze dat tomuto projektu zelenu je dobry napad. Jedine, co som si, uzil boli suboje v prvej casti, vcelku guilty pleasure, ktore v druhej polke pokazia nadbytocne efekty (bleskovy bic). Nech uz bude Rockova verzia legendy o Herkulovi akakolvek, horsia nez tato byt nemoze.

Paranormal Activity: Prokletí (2014)

Bohate biele predmestie je vymenene za chudobnu mexicku stvrt a dej sa uz neodohrava cely cas len v dome, ale inak je to ako cez kopirak. Ctrl + c prve styri casti, Ctrl + v latinoamericky spin-off. Divaka, ktory uz ma co-to zo serie napozerane, bude ubijat predvidatelnost, nielenze viete, co sa bude po cely cas diat, ale este aj lakacky su postavene tak, ze odhadnete kedy pridu takmer na sekundu presne. S kazdym dielom dielom sa dozvedame nieco viac o carodejnickom spolku, ale povedzme si uprimne, ak budu podstatu serie odhalovat po takychto omrvinkach, mozu kludne natocit dalsich 20 casti.

47 róninů (2013)

Pred spustenim som si pozrel hodnotenie na CSFD. Vidim celkove slabe hodnotenie, avsak mnoho 4* od top uzivatelov, hovorim si, treba si, ako vzdy utvorit vlastny nazor. Co som videl, ma nanestastie nijak neokuzlilo. Zbierku klise z americkej prirucky "ako by mal vyzerat azijsky film", vacsinou neprehladne akcne scenky a nekvalitne CGI. Nic, co by sme uz predtym nevideli spracovane lepsie a predovsetkym udernejsie. Tvorcovia sa bali pritlacit na pilu a tak vznikla len mdla jednohubka s meravym Reevesom.

Luther (2010) (seriál)

Jeden z najkvalitnejsich serialov sucasnosti, ktory si vsak akosi nedokazem oblubit. Londyn, podobne ako New York zvykne byt vyobrazovany dvomi sposobmi, bud ako svetova metropola plna zivota, alebo ako relativne temne miesto s poriadnou davkou kriminality. V tomto pripade plati to druhe, temna, alebo skor depresivna atmosfera je taka husta, zeby sa dala krajat. DCI Luther je jednym z tych policajtov, ktori vedia ako vykonavat svoju pracu, no nedodrziavaju pedantsky zakon. Serial analyzuje jeho psychologiu a z viacerych uhlov pohladov skuma tuto problematiku. Je Luther zly clovek, ked obcas stoji nad zakonom, aj napriek tomu, ze vdaka jeho usiliu zachranuje desiatky, mozno stovky ludskych zivotov? Jednotlive pripady su zaujimave, aj ked by som netvrdil, ze extremne vynimocne. Zaujme predovsetkym chemia medzi postavami, aj ked osobne si myslim, ze okrem Idrisa Elbu a Ruth Wilson (ktora je len v par castiach), by to chcelo este nejakeho dalsieho charizmatickeho herca do timu, ktory by to cele trochu okorenil (tak, ako sa to podarilo Guvernerovovi vo Walking Dead).