Na doraz (2010)

Robert Downey Jr. je pečlivě oholený chlap v perfektně padnoucím saku, sexy slunečních brýlích a milovanou těhotnou manželkou na telefonu. Zach Galifianakis je zastydlý hippík s vystrčeným pupkem, trvalou na hlavě a buldokem pod paží. Tito dva se hříčkou osudu (nebo spíš „talentu“ Galifianakisova hrdiny) ocitnou v jednom autě na cestě přes celé Spojené státy. Aneb další road movie o tom, jak k sobě dva naprosto odlišní týpci nacházejí cestu, je tady. Rozdíl je v tom, že Na doraz chce být totálně šílený, supervtipný a naprosto bez servítek. A takový částečně je, jenže má problém: i když se u spousty scén chechtáte na celé kolo, jako celek pokulhává. Downey v jedné scéně říká: „Nefavorizované družstvo vyhraje v Super Bowlu? Takovej film se natáčí každý dva roky.“ Omyl. Takový film, jako Na doraz, se natáčí pořád dokola. Galifianakis s Downeym ho sice řádně opepřili, to ale stejně nestačí - celkově pořád průměr.

Domů na Vánoce (2010)

Štědrý večer na norský způsob... kdo nesnáší sentimentální, hřejivé vánoční slaďáky, je na správné adrese!

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

David Yates umí! Z roztahané předlohy vytvořil (zatím) nejlepší díl celé filmové série. Díl, který rozhodně není bez chyb, který je ale nabitý tolika výbornými scénami, že se občas ani nechce věřit, že toto je Harry Potter. No to trochu kecám:) Ale stejně: nejen na potterovské poměry se Relikvie smrti 1 mimořádně povedly.

Muž ve stínu (2010)

Výborná režie, herci, na které je radost se dívat, dialogy, které je radost poslouchat. Hudba, kamera a šedá atmosféra prosycená deštěm - to všechno dobře klape. Zápletka je ale už moc klasická, Polanski si s ní poradil velice dobře, ale přesto - takových témat tu už bylo moc...

Cesta (2009)

Nevíme proč, nevíme jak. Jediné, co víme, je, že „svět umírá“, jak říká otec v podání skvělého Vigga Mortensena. Depresivní, děsivé a místy i zvláštně dojímavé (uvidíte, jak moc vás dokáže rozzářit, když hlavní hrdina najde obyčejnou konzervu s jídlem) putování otce a syna postapokalyptickým světem za... Za čím vlastně? A čeho všeho jsou lidé schopni? Kdo je ve skutečnosti the good guy?

Rozchod (2009)

Vadilo mi čím dál tím víc iracionálnější a absurdnější chování hlavní hrdinky. Proto i přes výborné herce, kameru a slibný začátek dávám průměr a to ještě tak tak...

Neuvěřitelná cesta (1993)

Ale z nostalgie by se hodily čtyři *. Jeden z mých vůbec prvních filmů v kině a když si na něj vzpomenu, přepadá mě ještě dneska jakási zvláštní nostalgie. Možná za to můžou dikobrazí ostny v čumáku toho buldočka (nebo co to bylo), které mě tenkrát prostě dostaly :)).

Čarodějův učeň (1977)

Pohádka, která vůbec není pohádka, ale jedna velká ponurá deprese. Atmosféra, kterou by leckteré horory mohly závidět.

Amar te duele (2002)

Amar te duele = Milovat tě bolí... Ne, ne, koukat se na tento film bolí! Mexický Romeo a Julie se snahou o sociální přesah (a to dokonce několikanásobný!) se opravdu nepovedl. Jasně, pokus o zpravení mládeže o potřebě rovnosti ve společnosti stejně jako o jakousi výtvarnou stylizaci se cení, ale to je asi tak všechno. Jinak tu máme čest se špatným scénářem, dialogy pro smích, přehnaným jednáním a nelogickou motivací postav nebo značně pokulhávajícími hereckými výkony (představitelé ústřední dvojice sice nebyly úplná polena, debilní scénář jim ale neustále podkopával nohy). Celkově působí Amar te duele jako hodně amatérský pokus, u kterého se maximálně tak dobře zasmějete – což ale autoři asi úplně nezamýšleli. Que pedo! P.S. Ty pětihvězdičkový hodnocení tady jsou zaplacený nebo co?:)

Kuky se vrací (2010)

Svěží, roztomilé, vtipné, nedětinské, originální a příjemně zvláštní. Takhle by měy vypadat filmy "pro děti". Navíc je "Kolja v lese" Kuky paradoxně sympatická změna ze zavedených kolejí Svěrakových filmů.