• Thriller

30 dní dlouhá noc: Doba temna (2010)

Tento film považujem snáď za najhoršie pokračovanie aké kedy bolo v histórii kinematografie natočené..Dôvod? Ben Ketai asi nepochopil podstatu veci pre mňa originálneho (možno už kultového) prvého filmu a tam kde David Slade exceloval v podobe nenormálnej atmosféry, Ketai naprosto zliháva. Je to doslova hanba a urážka "prvej" časti. Takto rozčúlený som nebol ani vtedy keď to naši hokejisti dodrbávali na domácich majstrovstvách sveta. Mám doslova nechuť porovnávať tieto filmy, ale inak sa to ani nedá. Masky? Aspoň tie mohol režisér obkukať, pretože napúdrovať pár upírov, dať im čierne kontaktné šošovky jednoducho nestačí. V origináli som mal s upírov doslova strach...tu som sa smial. S postavami som sa nestotožnil a bolo mi úplne jedno kto chcípne ako prvý. Miestami som mal pocit, že pozerám na pokračovanie Bladea kríženého s Resident Evilom....ááááách znova som sa rozčúlil...serem na to. Jedna hviezda za Flashback t.j. scénu útoku upírov natáčanej z vtáčej perspektívy.

Det okända. (2000)

Severskú produkciu začínam mať fakt rád. Po skvelom nórskom Trolljegerenovi ďalšia filmová lahôdka, ale nie až tak originálna ako spomínaný Trolljegeren. Najviac si cením dialógy a hlavne správanie sa hlavných hrdinov, ktoré vyznieva naozaj reálne. Žiadne stupídne a nelogické veci sa tentokrát nekonajú. Jednoducho keď je niekto nakazený..či je to kamarát alebo nie..srať na neho a utekať čo najďalej. Atmoška pekne graduje, prakticky stále sa je na čo pozerať. Za málo peňazí tentokrát veľa muziky. 70%

Gulliverovy cesty (2010)

Na Guliverových cestách som bol ako malý chlapec v divadle a musím povedať, že už vtedy to bol nesmierny zážitok. Tejto zfilmovanej verzii som sa trošku obával, ale ako sa ukázalo zbytočne. Treba si uvedomiť, že Gulliverove cesty sú určené hlavne pre deti, ktoré budú určite nadšené. Ja som bol príjemne prekvapený a takého Yogi Beara ,ktorého som mal možnosť sledovať asi dve hodinky predtým jasne prevalcoval. Jack Black sa mi pozdáva čoraz viac a s Amandou Peet, ktorá je ako vždy náramne sexy vytvorili naozaj milú dvojicu.

Insidious (2010)

James Wan je určite talentovaný človek, pretože budovať takto atmosféru filmu nedokáže mnoho režisérov. Po dlhej dobe som si pozrel fakt kvalitný horor pri ktorom mi zimomriavky nabehovali tak často ako často ma vie moja "svokra" nasrať. K tomu kvalitná hudba , príjemná kamera a v neposlednom rade sympatický herci. Škoda, že Wan neostal počas celého filmu na jednej hladine, pretože v druhej tretine filmu to už bolo trošku prekombinované (príliš veľa duchov mi tu naozaj prekážalo...viac som sa bál "tej jednej záhadnej" postavy ) a tu platí staré známe pravidlo ,že menej je niekedy viac. Záver prekvapujúci, čo je veľké plus tejto snímky a je to doslova rarita tohoto žánru. Spokojnosť ale obrovská:)

Zombies (2006)

Nechcem sa tu opakovať po iných užívateľoch, ale ide o naozaj slabučký horor bez akejkoľvek hrôzostrašnej scény po ktorej by som mal nasraté v gaťách. Už len názov filmu uráža celý Zombie žáner a skôr mi tieto decká pripomínali tie z "kukurice"...Hodinu som sa fakt nudil a posledných 20 minút to jednoducho nezachránilo. Jednu hviezdu však dávam za podarený plagát, ktorý môže a asi aj priláka viacerých hororových fanúšikov,

Nezastavitelný (2010)

Dôkaz toho, že aj z hovna je možné vytvoriť vybrúsený diamant. Keby tento námet zobrala do rúk nejaká menšia spoločnosť s malým rozpočtom, do hlavnej úlohy by obsadila "najznámejšieho béčkového" herca Deana Caina film by mal sotva 20 %. Chvalabohu nestalo sa a ja len môžem poďakovať Tonymu za pekný a napínavý filmový večer. Jednu hviezdu však musím stiahnuť za ten priblblý ,typický americký happyend, kde sa idú všetci utlieskať k smrti...na to som priam alergický.

Saw 3D (2010)

Som síce hororový fanúšik ,ale táto séria ma až tak veľmi nenadchla. Samozrejme až na prvú časť, ktorá už svojim nápadom prekonaná nebude. Z povinnosti som si pozrel aj túto časť a musím povedať, že ma milo prekvapila. Hlavne tým, že bola asi najjednoduchšie napísaná (po toľkých rokoch a dieloch som bol docela popletený) a vďaka častým Flashbackom som sa docela našiel a spomenul o čom to celé vlastne je :) Hlavným lákadlom filmu sú samozrejme pasce ,ktoré sú čoraz viac premyslené a 90% fanúšikov pozerá túto sériu len kôli nim. Záver filmu opäť otvorený a práve tu som si spomenul na jednu časť seriálu Dva a pol chlapa, kde Charlie zobral svojho synovca do kina a v pozadí bol vidieť na stene plagát z názvom SAW 23 (alebo 24?...to je jedno...séria určite nekončí..hm

Písečná smrt (2009) (TV film)

Mal to byť akčný-vojnový-horor s obrovitánskym prehistorickým červom a namiesto toho sa mi zdalo, že pozerám na telenovelu s komediálnymi prvkami. Toto malo byť americké špeciálne komando na misii v Afganistane? To keď tam berú takýchto týpkov, tak zbohom americká armáda... A keď sa jeden vojak doslova rozplakal nad tým, že mu Talibanci ukradli peňaženku s fotkami svojich dcér..nezdržal som sa smiechu a údivu nad kvalitou scenáristu a hlavne režiséra. Apropo Megačerv.. Nakrútiť jednu scénu s "hlavným predstaviteľom" a nakopírovať ju do jednotlivých scén je ukážka toho ako ušetriť na rozpočte filmu. Tlieskam. Jedna hviezda za celkom slušný filter..:)

Občanský průkaz (2010)

Musím sa priznať, že Českú tvorbu po 89-tom veľmi nemusím, pretože nedosahuje takú kvalitu ako pred revolúciou (týmto asi naštvem veľa Českých kolegov a fanúšikov filmu), možno je to tým, že hereckých velikánov jednoducho ubúda a nieje ich kým nahradiť. Nové "ksichty" mi jednoducho nesedia a už aj tá Geislerová ma trochu omrzela. Lenže Občiansky preukaz je predsa len o niečom inom a môže za to hlavne originálny námet (filmy z nádychom socializmu ma asi nikdy neomrzia) a zručná réžia Ondřeja Trojana. Prvá polovica určite 5 hviezdičková, náramne som sa bavil a zaspomínal som si na "tie" staré dobré české bijáky...lenže postupom času som sa začal nudiť za čo môže určite aj prehnaná stopáž. Celkovo je to dobre natočený film s coolovou hudbou a so sympatickými mladými hercami. Dostal som to čo som očakával a pre mňa silné 3 hviezdy.

Na doraz (2010)

Ale hej, konečne Amíci dokázali natočiť komédiu, ktorá sa vie zaobísť bez hlúpych, vulgárnych ,fekálnych dialógov a naopak "urobiť" ju dokonca citlivou a ľudskou. Robert Downey Jr. je pán herec ,k nemu netreba nič dodať a Zach Galifianakis dokázal, že nieje len fackovacím idiotom, ale že z hereckého umenia predsa len čosi pobral. Todd Phillips zase ukázal akým spôsobom by sa mohol uberať tento žáner pretože ani v jednom filme ma zatiaľ extra nesklamal. Príjemná nenásilná komédia, ktorá si u mňa zaslúži vysoké hodnotenie.