• Pohádka

Pravidla moštárny (1999)

Půvabný příběh o životě sirotka, pro nějž se stává jedinou rodinou sirotčinec. Nový domov mu přesto dává téměř vše. Vše krom jediného, co mu nevědomně schází a zavede ho to do moštárny, kde poznává další (ne)štěstí lidského života. Příběh podle Irvingovi knihy je vyprávěn krásně pozvolna a plynule, bez přehnané nadsázky, přeslazení či jiného kousku navíc a tak, vhodnou formou, představuje nespočet podob lásky, která je pro příběh (život) vším.

Volání divočiny: Nové dobrodružství (1996) (TV film)

Typické kopírování již jednou úspěšného tématu pomocí juniorského provedení. Nová lvice Elsa se tentokrát učí přizpůsobit drsné přírodě se svými náctiletými přáteli. Dá se na to sice koukat, ale člověku to nepřinese vůbec nic krom znechucení nad důvodem natáčení takových filmů.

Anna a král (1999)

Přestože učitelka Anna Siam skutečně navštívila a film se snaží vyprávět její příběh, je ho nutné brát spíše jako přikrášlenou pohádku, kterou pro upravená fakta samotné Thajsko odmítá. Uvědomujeme-li si tuto skutečnost a také to, že jde o pohled americký, pro nějž je země vrcholnou exotikou jako pro nás, pak už si můžeme v klidu vychutnávat orientální kouzlo krajiny, překrásné umění a někdy až šokující zvyky na pozadí seznamování se svérázné výrazně zářící Jodie Foster a krále, jež už není všemi poslouchán na slovo.

Jak básníci přicházejí o iluze (1984)

Jak slyším klíííd či o Mirečkovi, hned si vzpomenu na mou nejoblíbenější část básníkova života. I když jednička se zdařila, "anča" je bez chyby, ať už zavzpomínám na Vendulku nebo třeba Svěrákův poučný seminář.

Jak svět přichází o básníky (1982)

Střední škola jako jedno z nejlepších období života bývá v českých filmech vtipným tématem a nejinak je tomu u debutu poety Štěpánka. Nápad maturantů s divadlem je vtipný stejně jako Štěpánovo první (za)milování a Šuby duby Amerika a kukadla jak zrcadla jsou nezapomenutelnými hesly jednoho z nejzdařilejších dílů básnické tetralogie.

Lolita (1997)

Jde o mé první seznámení s Lolitou a bez možnosti srovnání ho hodnotím velmi dobře. Ironsovo ztvárnění zoufale zamilovaného profesora je jedinečné, člověk neví, zda ho odsuzovat, nebo politovat, a Dominique ztělesňuje ideální "nymfičku", která ve mně vyvolává stejnou rozporuplnost - neviňátko a mrcha v jednom. Jako velké plus vidím upřednostnění psychologické stránky příběhu před erotickou.

Moje levá noha (1989)

Film je natočený podle skutečné události a je třeba uznat, že reality se drží zuby nehty - dějem i celou formou provedení. Hlavním tématem je smysl lidského života, s nímž musel již od narození hlavní hrdina bojovat. S ohromnou vůlí se naučil žít s mozkovou obrnou, kvůli níž byl schopen ovládat jen levou nohu, s níž však brzy dokázal věci tehdy zcela nepředvídatelné - stal se uznávaným malířem, spisovatelem a i přes svůj strašlivý handicap poznal smysl žití. Nelze dodat nic jiného, než že stejně jako oscarová komise smekám před výkonem Daniela Day-Lewise.

Scary Movie: Děsnej biják (2000)

Muset zvolit jediné slovo ke zhodnocení Scary Movie, tak ze mě okamžitě vypadne, že je to blbost, ale mít pár slov navíc, pak dodám, že to je zdařilá a nápaditá blbost. Na jednu stranu jde o typický americký humor, ale na druhou stranu zesměšňuje filmy, které jsou už sami o sobě hloubé. Vřískot a Tajemství loňského léta jsou spíše k smíchu než-li k vyděšení a je smutné, že právě tímto směrem míří spousta současných hororů. Scary Movie tento fakt jen podtrhává a poukazuje tak na stupiditu svých předloh. Každopádně výběr, úprava a spojení jednotlivých prvků je provedeno skvěle.

Krotitelé duchů II (1989)

Za prvním dílem, který oplívá originalitou a vkusným vtipem, pokračování výrazně pokulhává. Nebýt skvělých dialogů rodilého newyorčana se špatnou angličtinou, tak asi zvažuji pouhé 2 *. Jde vskutku o ne moc zdařilé rozvinutí původního námětu.

Krotitelé duchů (1984)

Nejlepší duchařská komedie, u které se skvěle bavim již léta. Má skutečně dobrý vtip, dokonalá strašidla a bláznivé krotitele.