Street Kings (2008)

Hodně dobrá a temná kriminálka o tom, že všichni se dají koupit a ti kteří koupení nejsou, tak brzy budou. Skvělý Keanu Reeves v hlavní roli a opravdu mu to hraje. Akorát jsem trochu zklamaný z toho na můj vkus až skoro happy endu. Pravda, Keanu tam vystřílí celé oddělení, ale nakonec za to dostane ještě metál a poplácání po zádech? Kde to jsme? Na Francouze (kteří IMHO točí nejlepší kriminálky o zkorumpovaných poldech) to ještě nemá. Kdyby to skončilo tak, že vnitřní záležitosti Keanu na konci "odstraní" tak bych tomu dal pět hvězd. I kvůli tomuhle vyměknutí na konci dávám "jenom" čtyři hvězdy.

Jak na věc (2002)

Nechci říkat, že Hugh Grant je zárukou příjemného, citlivého humoru, ale je opravdu velký rozdíl mezi americkým a britským přístupem. Životní situace hlavního hrdiny, který si jenom užívá a proplouvá životem od ničeho k ničemu je krásně zahraná a zrovna Hugh Grant je pro takovou roli jako dělaný (a vlastně se už v několika podobných rolích ocitl). Malý Nicholas Hoult hraje velmi dospěle.

Memento (2000)

Opět originální Nolan, který umí udržet i to, co by se jinému rozpadlo pod rukama. Přeci jenom točit "pozpátku" to chce už nějaký kumšt.

Pokoj 1408 (2007)

Klasický horor ze staré školy. Žádné motorovky, žádné digitální příšery z vesmíru. Prostě jenom jeden (prokletý) pokoj a jeden muž proti němu. Kdo zvítězí? Výborně zahrané (počáteční skepse Johna Cusacka je výborná) a napětí je velmi dobře odstupňované a navíc ten závěr mne opravdu překvapil (přebliknutí hodin zpět na začátek).

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Moc krásný příběh, opět s originalitou Tima Burtona. Do toho všeho (opět) zapojený Johny Depp. Vynikající hudba i animace. Nevím jestli z takového filmu jde udělat opravdový trhák, ale je to milé, vtipné a originální. Co více si přát.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

I když člověk tak nějak tuší (nebo si myslí, že tuší) co od Burtona očekávat, tak tenhle chlap skoro vždy dokáže vyrazit dech. Celý svět, který si vytvořil na základě tak originálního námětu, hudební předěly jsou prostě fantastické a Johny Depp? Skorem by se dalo říci dvorní herec měl roli jako obvykle zmáknutou do posledního detailu. Jeho postavě jsem věřil vše od začátku až do konce. Navíc vše prokládáno skvělým humorem. Skvělý příběh pro celou rodinu.

Mars útočí! (1996)

Z tohoto filmu plyne nadšení pro věc. Je vidět, že Burton je fanouškem klasických invazních scifáren z 50. let, které jsou inspirovány Válkou světů. Je to film dělaný pro radost a od fanouška pro fanoušky.

Planeta opic (2001)

Jakmile bylo jasné, že novou Planetu opic natočí Tim Burton, tak zkušenějším muselo dojít, že to nebude asi tak úplně normální remake. A taky že jo. Burton se sice inspiroval původním filmem (o knize ani nemluvě), ale přidal tam ty svoje drobné parádičky, pro které ho tak všichni milují (nebo nenávidí). Já jsem rozhodně z tohoto filmu odcházel s výborným pocitem. Sice to tady už bylo, ale stejně to bylo pojmuto nově a zajímavě.

Obvyklí podezřelí (1995)

Vynikající kriminálka i když nejsem fanouškem tohoto žánru, tak dovedu ocenit vytříbený scénář a hlavně herecké výkony. Těžko natočit něco jinak - lépe.

Ten nejlepší (2000)

Americký sen zabalený do sladkobolného blábolu o překonávání překážek, tentokrát ve vojenském prostředí z poměrně atraktivního prostředí potápěčů.