Crash (1996)

Fakt hodně divné.... Nemůžu říct, že by se mi to přímo líbilo a nevím, jestli se na to ještě někdy podívám, ale na druhou stranu: tenhle film z hlavy jen tak snadno nedostanete. Některé scény přímo nezapomenutelné.

eXistenZ (1999)

V post pubertálních letech tento film ztělesňoval vše, co jsem si myslel a v co jsem věřil. Svět jako iluze, u níž nikdy nevíme, jestli už jsme za ní nebo ne. Cronenberg, který vždy použije něco divného, bizardního a rozhodně originálního. Aneb takový mobil, to jste fakt ještě neviděli:-). Výborné herecké obsazení a atmosféra, která upadá až v posledních patnácti minutách, to však vyřeší úplný závěr. Zkrátka výborná sci-fi - filozoficko - vizionářská, mírně úchylná záležitost, která není pro každého, to však obecně tento režisér není. Co dodat: srdeční záležitost aneb Matrix podle Cronenberga.

Kapitán Alatriste (2006)

Každý historický film, který mě překvapí nějakými prvky z minulosti, o kterých jsem nevěděl, mě vždy osloví. Tento film je spíše komorní, klidný, žádné mega akční scény, v podstatě spíše psychologický a Mortensen je v něm výborný. Vzhledem k tomu, že jsem si film koupil na dvd za 59kč, byl jsem příjemně překvapen, neb jsem nic nečekal a dávám čtyři. Chápu, že pokud bych na něj dlouho čekal a do kina pak šel, byl bych asi zklamaný, ale takhle ve mě zůstal.

Odpíchnout se (1999)

Jop, tak to se mi líbilo. Mladý muž vyjde z vězení ovšem nejistý sám sebou a ne zrovna s pocitem kompetence žít normálně mezi lidma. V práci však dostane staršího kolegu a .... ten mu bude učitelem, rádcem, ukáže mu svět... - mno tak to by byl takový ten krásný hollywoodský biják, u kterého by jsme si na konci všichni svorně zaplakali a pak na csfd psali, jak to bylo krásnééé. Ale tak to v tomto filmu není, neb se jedná o klasické americké nezávislé léto:-), takže hlavní hrdina dostane staršího kolegu, který je prostě obyčejný poměrně otevřený a lidský starší chlap, který zkrátka jen umožní navázat normální mezilidský kontakt. Film je naprosto obyčejný, žádné křečovité poučování a moudra, spíš zajímavý dialog dvou obyčejných amíků, kteří jsou vlastně na tom stejně jako my - snaží se svůj život nějak přežít co nejlépe a i nějakou tu moudrost získat. V některých scénách si říkáte, proč tak dlouhé a nevýrazné, ale to k nezávislým snímkům už jaksi patří a mi to za to stálo. Konec je nakonec přece jen dojemný a film byl opravdu moc krásnýýýý:-).

Moon (2009)

Slušné sci-fi postavené především na atmosféře. Příběh není špatný, ale jakoby záměrně rozkryt s pointou na můj vkus poměrně brzy, takže v poslední půlhodině už vlastně sledujete jen to, co očekáváte. Každopádně, kdo má sci-fi rád, tak to vidět musí, kdo ne, ať se na to ani nedívá, co by z toho měl...

Muži v říji (2009)

Tři a půl. Herci výborní, prvek vábení jelenů originální, zbytek už takové klasika. Docela jsem se pobavil, i když jsem ještě v prní půli doufal, že z toho dostanou víc. Ale poměrně inteligentní, jemnější, žádný humor na povel podávaný na talíři až do chřtánu a to vždy vítám.

Cesta (2009)

Tak to bylo opravdu depresivní. Nevděčný úkol natočit nevděčný příběh, ve kterém jde vše celou dobu od desiti k pěti. Film byl naštěstí natočen s citem, bez divokých akčních scén, což depresivnost snímku více méně prohloubilo, ale aspoň to mělo o to větší sílu. No ještě teď jsem z toho rozbolavěný, ale natočené to bylo dobře.

Happy (2008)

Tři a půl hvězdičky. Naprosto bezpointový film, který je postaven na zachycení náhodně vybrané části života ztřeštěné a bezprostřední hlavní hrdinky. Nasmějete se, pobavíte, i pozitivní energií nabije. A to je vše, ale není to málo - zkrátka tři a půl.

Pokrevní bratři (1999)

Takový styl vtipných, někdy kostrbatě vykonstruovaných, gagů, dynamické kamery a rychlých prostřihů mám napevno spojen s lacinými ,,béčky,,. Což tento film byl a ještě k tomu s nádechem crazy komedie. Co na tom, že Dafoe je herec, který se jen tak neokouká. Co na tom, že scény jako Dafoe dirigující rekonstrukci přestřelky nebo lékařská práce s žehličkou za chorálové hudby, jsou opravdu pohlcující. Levný kabát, který film dostal, z těch pár chytrých a vtipných nápadů, zajímavý film neudělal. Tohle je film, který jsem se dodíval jen jaksi skrze zdejší hodnocení, kdybych se s ním v televizi setkal, jistě bych přepnul. Jistě - zábavný námět, dobří herci, chytré gagy - kolikrát se podařilo dát to i za levný peníz do filmu a stal se z toho kult. Pro mě však Troy Duffy (ať je to kdokoliv, já ho neznám a ani znát nechci:-)) nový Trainspoitting nebo Mělký hrob nenatočil, no ani Pulp Fiction to není, že. Jeho mix mi opravdu nechutnal, za mě velmi slabé tři. Pro mě rozhodně dosavadní největší zklamání u filmu, který jsem si sehnal na základě doporučení na CSFD a od mé dvacítky obzvláště. Zvláštní, zdá se, že film své publikum našel a pro mnohé tento film novým, třeba Pulp Fiction, je. I tak se dá:-).