Sunshine (2007)

Uhrančivé meditativní sci-fi - můžu jen litovat, že jsem neviděl na velkém plátně. Škoda toho klasického akčního konce, jinak by bylo jasných *****.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Luxusní pohádka. Jistě mohl bych ubrat z komičnosti Moliny, ale musí se myslet i na děti a tak aspoň trošičku komická postavička k těmto filmům (bohužel) patří - naštěstí to bylo snadno únosné. Mohl bych ubrat na fantasknosti speciálního komanda a udělat je reálné, to by se mi líbilo. Mno a to je asi tak vše, co bych mohl udělat, aby se mi to líbilo víc. Jinak - ty skoky a akrobacie - paráda - správně pohyb prince ze hry jako parkúr - bomba, ta výprava, uměřená pohádkovost (strach, že to bude příliš dětinské se nenaplnil), v některých chvílích spíše až historičnost snímku, pohodový příběh (no ano, jak někdo může říct, že to nemělo příběh - důrazně žádám uvedení dobrého příběhu u akčního dobrodružného filmu:-)!), mno a časová smyčka! Co už bylo moc, dávám na vrub herní předloze. Naprosto povedené - nenechte se odradit brumly, co nemají rádi dobrodružné fantasy pohádky, na vánoce jim koupíme Kaurismakiho a my si to užijem s Písky času.-).

Serpico (1973)

Al Pacino jako mladík ještě nevybaven svými uhrančivými hypnotizujícími projevy i pohledy, ale pohodový věrohodný projev, který se asi hodil do takovéte, z dnešního pohledu, civilnosti filmů let 70. Silný příběh na základě skutečných událostí, který byl aktuální v 70. letech stejně jako dnes.

Ohnivý oceán (2004)

Krásných tři a půl. Příběh snad i založen na skutečné osobě závodníka a milovníka mustangů neprudil žádnými divočinami, ale ani nezářil v žádném ohledu. Příjemný film, který moc nenadchl, ale ani neurazil.

Štěstí na dosah (2006)

Tři a půl. Tento film mě zkrátka hodně rozčiloval, protože zápletku jsem absolutně nepochopil. Nechápu, že neměl žádné kamarády, kde si půjčit, nikdo mu nemohl půjčit (myslím nějaký ústav) nebo zkrátka měl nastoupit do druhé práce a kluka nechat v domě u ženských anebo rovnou nastoupit někde na manuálku s týdenním platem. Zkrátka ta zápletka pro mě žádnou zápletkou nebyla a celé mi to tak přišlo vykonstruované na základě ničeho. Proto - jakékoli hodnocení Smithova projevu a lidskosti ve filmu mi příjde nesmyslné, protože to celé mi přišlo strašně nerealistické. Každopádně - líbila se mi kamera, prostředí, rozdělení do kapitol, Will Smith (v rámci nesmyslnosti příběhu) a každopádně dobrý konec, u kterého prostě musíte aspoň slzu ukápnout, pokud jste někdy o něco dlouho usilovali a pak to dostali.

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Když se na nějaký film díváte už po šesté a pořád vás baví, asi to něco znamená. Film má hodně dobrou atmosféru a na té staví celou dobu. První půlka je napínavá a má to grády, cesta k lodi je pak hodně protahovaná scénami, které mají vše dovysvětlovat, což akční rádius strhává dolů. Na druhou stranu, proto mě asi čtverka tolik baví. Nejedná se o další pouhopouhou akční variaci, jak přežít boj s vetřelci, ale film se dívá více pod pokličku tohoto druhu a to mě co? To mě baví:-).

Apocalypto (2006)

Ach ta výprava!!!! Nádherná! Pestrobarevný bohatý (kolik to proboha stálo?) exkurz do tak trochu úplně jiné civilizace. Samozřejmě vše naroubované na klasický americký scénář akčního hrdiny (skoro no, sice nebojuje proti, ale zachraňuje spíš, pořád mě to zkrátka ale trochu zklamalo), ale tím jsem si nechal zkazit dojem opravdu jen trošku. Oči doširoka otevřené a hltající tu krásu a velkolepost. Proč ne.

Odpočítávání (2010)

Jistě - čtyři hvězdičky. Za originální téma. Za dusivou a temnou atmosféru celý film. Za úžasného Samuela L. Ale taky: poměrně nepřesvědčivý celý tým vyšetřovatelů, který někdy působil jako partička amatérů. Atmosféra, která jakoby slibovala víc než co film nakonec přinesl - nic - pouze nastolené otázky bez pointy. A koukat hodinu a půl na mučení člověka, to vlastně taky nebyl příjemný zážitek. Režie brilantní, scénář mě moc nepřesvědčil. Zkrátka, čekal jsem víc, na druhou stranu trochu v šoku: opravdu tohle někdo natočil? Pokud někdo chtěl nastolit otázku použití násilí pro ,,správné,, účely, tak přes nějaké ty kostrbatosti se mu to povedlo na výbornou! Je to jako nějaká úchylná hra, která vás vtáhne do děje a její naprosté nedávání odpovědí z ní činí hru poněkud nervydrásající. Z-a-j-í-m-a-v-ý film.

10 položek a méně (2006)

Taky máte ten pocit, že když uvidíte jeden nezávislý americký snímek, že už jste viděli všechny? Hooodně moc mluvení, vždycky i s nějakými moudry a životními zkušenostmi, pomalý, skoro žádný děj (takřka divadelní - někdy se vše odehrává v jedné jediné místnosti), nejlépe nějaký ,,opravdu ale opravdu,, realistický konec (rozuměj velký happy end ne - to se prý v životě nestává a velký špatný konec taky ne - to by bylo moc ,,okaté,,) a dobré nebo nadprůměrné herecké výkony. To vše najdeme i zde a i když je to opáčko nezávislého amerického léta po stopadesáté, pořád je to po běžné americké produkci vždycky tak trochu oraz a profouknutí svěžím vánkem, zkrátka víceméně příjemná změna. Tři a půl.

A-Team: Poslední mise (2010)

Liam Neeson se svou hlasovou výbavou se mi jako drsňák líbí fakt čím dál víc - zkrátka hustej týpek. Přidejte k tomu další tři mírně, či u jednoho více, bláznivé kolegy a máme zde klasickou akčňárnu. Dále posuňme akci daleko za hranici reality a ty tři týpky nechte tyto situace glosovat a máme zde opravdu hodně hodně vtipnou akčňárnu. Do kupy to zamícháme s poměrně chytrou zápletkou a mi nezbývá než dát pěkné čtyři a litovat, že u nás taky nemáme takové 3D kino jako měli v Německu.