Sin City - město hříchu (2005)

Sin City je fenomén. Jako celek možná trochu nekonzistentně segmentované, takže jednotlivé epizody moc nepodporují nebo nedoplňují vývoj jiných, ale většinu segmentů z hlavy zkrátka nevyženu a podívám se vždycky a od srdce rád - Rodriguez naordinoval filmu ukrutně sexy stylizaci, naočkoval ho šťavnatým komiksovým násilím a napumpoval plejádou skvělých herců, kteří si své už tak zajímavé postavy naprosto podmaňují (nejlepší sestupně Rourke, Willis a Owen). Atmosféra funguje a Sin City je tak špinavé, bezútěšné a nepředvídatelné místo, že bych v něm vydržel klidně i o něco déle. Emoce stranou, tohle je čirý obrazový prožitek... 80%

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Značně vypiplanější než docela matná jednička. Hlavně proto, že scénář více vsadil na odlehčenost a místo toho, aby standardní akční vzorce tupě následoval, umí si z nich udělat velkou legraci. I když největší zásluhu mají samotní protagonisté, kteří ztělesňují svá kariérní alterega z obdivuhodnou vervou a nadhledem (bláznivé cameo Norrise v tomhle naprosto kraluje). A přestože se příběh vyloženě plácá na místě, když dojde na nějaké dialogy a osobní roviny, akční stránka je natolik vydařená a vygradovaná a záporáci v čele s chladnokrevným JCVD povedení, že se moc nudit prostě nebudete. Tentokrát spokojenost.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Epizoda, k níž chovám velmi speciální vztah. Příběh sice dost neohrabaně spojuje dvě základní linie a zahlcuje postavami, které nemají dost zaslouženého prostoru, ALE pořád se děje něco zásadního, z různorodých lokací padá brada až na zem, akční sekvence rvou diváka za pačesy a všechny postavy jsou jednoduše boží (bohužel kromě Anakina, protože Christensen je castingovým failem století). Miluji ten dobrodružný feeling a vývoj skloubený s objevováním nových a nových koutů galaxie, miluji světelné meče, miluji Obi-Wana i Yodu. Je to možná nejvíc guilty, ale zároveň snad i nejvíc pleasure zářez z celé frančízy. 80%

Občan Kane (1941)

Kinematografické poupě. Úžasná hra s mizanscénou, osvětlením a přímo revolučním vedením divácké pozornosti. Vynikající Welles a největší MacGuffin v dějinách.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Díl, na němž se fantazie George Lucase vyřádila asi nejvíce. Bohužel. Moje dojmy trefně charakterizuje známá historka Davida Lynche (ano, toho Lynche) - ten byl totiž Lucasovým hlavním kandidátem na režii šestky a oba se před natáčením osobně setkali. Lucas prý začal nadšeně vyprávět o všech těch divných SW postavách a světech a Lynch, který beztak neměl zájem a sešel se jen ze zdvořilosti, mu řekl, že nejlepší bude, když si to natočí sám. A tak byl dosazen celkem neznámý Richard Marquand a divák dostal v závěru největší vesmírné ságy všech dob partu srandovníh skřítků, mezi nimiž Harrison Ford, největší frajer hollywoodu, působí trochu jako Mr. Bean za volantem Ferrari. Na druhou stranu, linie kolem Luka funguje prostě výborně, aura temné strany je hodně cítit (i když kontrastuje s blbnutím s Ewoky) a triky jsou jasně nejlepší z trilogie, takže o vzrušující zážitek je bohatě postaráno. Fakt by mě zajímalo, jak by to vypadalo s mistrem deprese Lynchem u kormidla, ale vlastně díky bohu za tohle nadšenectví - bez něj by Star Wars asi nikdy ani vzniknout nemohly, tak jak jinak by měly skončit? Nové tisíciletí nám podává ironickou odpověď... 75%

Kung Fury (2015)

Několik kulervoucích nápadů na 20 minut šílené a proměnlivě vtipné vaty. Neohromilo mě to ani jako fanouška béčkových osmdesátek, i když celovečerák od nějakého schopného scenáristy bych bral.

Halloween (1978)

Základní kámen slasheru a dodnes jeho suverénně nejlepší zástupce. Občas jsem měl sice problém s rozvleklým tempem, ale jinak se jedná o mistrovské dílo - Carpenter se vyžívá v hlediskových záběrech, nepředvídatelně zasazuje maskovanou gorilu do pečlivě inscenovaného a snímaného prostředí a v závěru působivě oddaluje vyvrcholení ve prospěch momentu překvapení a gradace. A k hudbě není třeba nic dodávat, lepší hororovou main theme už nikdy nikdo nesloží. Rozsáhlou interpretaci sepsal na našem blogu uživatel Ruprechtos - a určitě stojí za přečtení! Najdete ji zde.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Jste hravé dítě, které vidí za každým rohem stometrové monstrum z vesmíru a představuje si, jak náhle vyroste a dá mu pěkně přes držku. No a pak vyrostete a natočíte Pacific Rim. Je to blbé, průměrně zahrané a plné militantních klišé, ale zároveň řemeslně na jedničku, s velkolepými záporáky a jednou dechberoucí scénou, plně odrážející del Torovo inscenační mistrovství (holčička). Za takový monstrfilm by v padesátkách prodali jaderný arzenál Rusům, dnes už je to zábava za zenitem, ale pořád aspoň zábava. Ron Perlman roluje.

Bezstarostná jízda (1969)

Svérázná psychedelická kultovka, která možná dobře vystihuje atmosféru své doby, ale pro mě se jedná o absolutně přežitý film. Takhle dlouhých devadesát minut bych nezažil snad ani v zubní ordinaci. Oceňuji skvělou muziku, božího Nicholsona a náročnější interpretační charakter, ale fakt je na tom občas znát, že celý štáb nonstop hulil jak Petty a Selma. Nic pro mě..

Maverick (1994)

Moc sympatické parodování základních westernových vzorců. Nechybí poker, bankovní loupeže, akce na dostavníku, přestřelky ani indiáni. A dohromady to překvapivě dobře odsýpá, nutno dodat s vydatnou výpomocí všech skvělých herců (pobavil hlavně odvázaný indián Graham Greene a kratičká role Dannyho Glovera, vtipně odkazující k Smrtonosné zbrani). Chvílemi se příběh trochu drolí do úzce propojených epizod, ale fakt pěkně se na to kouká a atmosféra Divokého západu na vás zaručeně a opojně dýchne. 80%