Nekonečný příběh (1984)

Z výletu do Fantazie, který jsem si snad po deseti letech konečně zopakoval mám ve svém věku už trochu rozporuplný pocit. To se ale dalo čekat, přeci-jen mi už není nějaký ten pátek (bohužel) dvanáct. I nyní ale oceňuji představivost, propracovaný svět a originalitu scénáře a přestože nikdy nehodnotím sentimentem, při Nekonečném přiběhu rád udělám vyjímku (a to i přes ty šílené zadní projekce, LSD stylizaci a docela katastrofálního Bastiena alias hnidopišské dospělácké problémy). Takže - Ne že by na tom nějak záleželo, ale čtyři čisté hvězdy. Having a luck dragon with you is the only way to go on a quest.

Poslední tango v Paříži (1972)

Těžko hledat slova pro Poslední tango v Paříži. Snad jen otřepaná fráze: Filmová lahůdka Bernarda Bertulucciho. Jeho vidění, stylizace scén, cit pro záběr... To je prostě něco úžasného. Tak dobře "nasnímanou atmosféru" jsem dlouho neviděl. Ze začátku až surrenlisticky působící snímek se po celou stopáž nijak přehnaně nerozjíždí, naopak zlehka a jemně ukazuje kladné i záporné tváře Marlona Branda a Marie Schneider. No a právě v takové unylé citovce působí dekadentní sexuální scény jako pěst na divákovo oko. Bravo! To vše by však byla samozřejmě jen prázdná režisérova snaha nemít k dispozici takového Pana herece, jakým byl Marlon Brando. Velmi těžkou postavu uchopil naprosto skvěle a nedovudu si tady představit asi nikoho jiného. Ne vážně, snad žádný záběr tady není zbytečný nebo navíc, každá věta má svůj smysl (ale zase s tou hloubkou bych to nepřeháněl jako někteří zdejší)... prostě Tango mě dostalo. I'll show you this family's secrets!

Motýlek (1973)

Stop pozitivismu, krásy a jednoduchosti hollywoodských dobrodružství, řekl si nejspíše Franklin J. Schanaffner, a natočil Motýlka. Syrově-surový vězeňský útěk, který se nebojí ukazovat dobrodružství bez růžových klapek, který by však byl naprosto ničím a upadl v zapomnění, bez vynikajícího Steva McQueena a Dustina Hoffmana. Very good. You keep me alive until we land in Guyana, and I'll underwrite any escape you care to arrange.

Proboha! (2008)

Zvláštní a docela prvoplánová nasrávačka všeho křešťanského, která by zejména v našem národě mohla zaznamenat solidní úspěch. Ať už díky ateistické povaze snímku nebo jednoduše agresivnímu humoru Mahlera, který jde přes mrtvoly a diskuze se tak často zvrhává v nenaslouchající monolog. Někdy to je sice hodně zmatené a Bill Maher se věnuje pouze vypíchnutým tématům, které v dnešní kritice logicky nemůžou obstát, ale pořád je hodně zajímavé pozorovat jak lidi svými (ne vždy logickými) argumenty nahlodává. Pochybuju, že by jakéhokoliv křeštana/muslima/... tenhle dokument přesvědčil o neexistenci Boha - pro nás ateisty to je ale vyloženě slastné "rochňání". I když trochu arogantně prvoplánové. If you belonged to a political party or a social club that was tied to as much bigotry, misogyny, homophobia, violence and sheer ignorance as religion is, you'd resign in protest. To do otherwise is to be an enabler...

Sirotčinec (2007)

Atmosférická duchařina ze Španělska ve které se dá vyzdvhnout zejména výkon Belén Rueda v roli strádající matky a velice originální scénář, jež dostane zejména na konci hlavu a patu. To vše navíc v hávu tajmené atmosféry bývalého sirotčince je pro mě nakonec milým překvapením. 3,5 *

Sbal prachy a vypadni (1998)

Prvotina Guye Ritchieho, která definovala žánr londýnských kriminálních komedií a kterou se nesmazatelně zapsal do filmových klasik. Mrtě vražedných hlášek ničí divákovu bránici snad ještě více než jeho, zřejmě známější, Podfuck, naprosto neuvěřitelným způsobem. Sbal prachy a vypadni jsou prostě velice originálním snímkem (který Ritchie začal později vícemeně kopírovat, což však nijak nevadí), plný absurdit, který po celých 126 minut parádně baví. Co věta - to perla. Jasných pět... It's a deal. It's a steal. It's sale of the fucking century! Actually, fuck it, Nick, I think I'll keep it.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Tří hodinová pohádka pro dospělé, kterou Fincher dotáhnul skoro do dokonalosti. Každá scéna, každý záběr tady má své místo, všechno to krásně sedí. Přesto nemůžu dát pět hvězd. Benjamin Button mě tak nesebral a nevtáhnul mě do děje jako třeba Forrest Gump, ke kterému ho všichni, i díky Erica Rotha, přirovnávají. Ale kdo ví, určitě jsem Podivuhodný případ Benjamina Buttona neviděl poprvé. Did you know that I was struck by lightning seven times?

Předčítač (2008)

Komorní snímek založený zejména na brilantním herectví Winsletové, kterou by dle mého plešoun neměl minout. Přiběhově to však taková pecka není - možná že to je způsobeno oním pozvolným tempem narace, kdy se Daldry snaží pracovat zejména s atmosférou a morálkou, jíž dává přednost před dovysvětlováním. Těžko říct, jestli to funguje, já však zůstal po celých 124 minut chladným. Jako celek tedy tří hvězdičkové drama, které v kategorii nejlepšího filmu podle mého docela zbytečně ukradlo místo třeba Grand Torinu nebo i jiným snímkům... It doesn't matter what I think. It doesn't matter what I feel. The dead are still dead.

Ať žijí duchové! (1977)

Nestárnoucí snímek dvojice Lipský - Svěrák, který do skupiny klasika pozvedá zejména skvělá Uhlířova hudba. Kdo by neznal - Hajný je lesa pán, Ať žijí duchové nebo Pramen zdraví z PosázavÝ. A Leontýnka? Láska láska... I přes fakt, že jde nakonec jen o "pouhý" film o dvou strašidlech a bandě pionýrů tady všechno funguje jak má. A trpaslíci? Klobouk dolů... Slibuju za kluky , slibuju za holky, za každý strom dáme sto malých do školky