Poslední dům nalevo (2009)

No, myslím, že kdyby ústředním motivem filmu (alespoň první části) nebyly dvě velmi mladé sexy roštěnky, které přicházejí do rozličných situací, ve kterých se musí roztodivně nakrucovat, plazit a pomalinku svlíkat, tak by pravděpodobně nebyl vůbec koukatelný. Skutečně jsem dlouho netušil, co že má být vlastně pointou tohoto „hororu“ (berte opravdu s rezervou), až pak mě to trklo – no jistě, nesnaží oni se náhodou tak trochu o něco - takového !? To na to jdou ale úplně špatně… Ovšem pak mě ta vznešená iluze, že to tvůrci vlastně mysleli ve skutečnosti dobře, naprosto přešla. Ty nesympatické ksichty bych jim třeba i odpustil, kdyby alespoň uměli trochu zahrát, ovšem předlouhé scény, natahující americké klišé jak stokrát ožvýkanou žvýkačku, působí skutečně DĚSIVĚ nudně, a jednání jednotlivých postav vám v průběhu filmu vyloudí na čele nejeden otisk "hrůzou" propocené dlaně. Ne, vážení přátelé, tohoto už máme dost. Slabé 2*

Hunger Games (2012)

Krásný příklad toho, jak se dá vykrást výborný nápad, a následně zprznit tak, aby byl lehce stravitelný pro náctileté americké nerdy a kikiny. Ze začátku se na to koukat dá, spousta oslňujících barviček a dlouhé, poetické záběry na rozkošný ksichtík Jennifer Lawrence, která je prostě k sežrání! Samozřejmě, že výsledná pointa musí být každému Twilightem nepostiženému divákovi jasná už od prvních minut, jen jsem byl zvědav, jak moc velká záplava dementního chování a emocionálního humusu se dostaví. A řeknu vám, že ke konci mě to málem odplavilo od monitoru. No, být to originální nápad, a ne prachsprostá americká drzost s pomyšlením, že když je něco z jiného konce světa, že na to nikdo nepřijde, řekl bych, že to je pro dospívající publikum docela přijatelná strava. Ovšem znechucen debilním a nic neříkajícím happyendem (knihu jsem nečetl, sorry) hodnotím záporně. Slabé 2*

Náš den přijde (2010)

Tak tato "sociální sonda" zajela řekl bych až moc hluboko, a bohužel ne do toho správného otvoru, kde by to bylo zrovna příjemné. Nechutná story o teplém retardovi a postarším úchylovi nemá opravdu nic, co by mohla "96-procentnímu" divákovi, ve kterém právě neklíčí nepochopený masový vrah, nabídnout. Je to zvláštní, ale snad bych si raději dal znovu aktuální extrémní kocovinu z Rychlé Univerzální Medicíny, než si ještě jednou pustit tenhle rozkošný snímek. 1* za dva nadějné magory, kterým bych to opravdu věřil.

V/H/S (2012)

Tady jsem s hodnocením opravdu na rozpacích. Po první půlhodině jsem se chtěl směle pustit do vyčítání velice otravné footage kamery, kterou už jsem prostě přejedený (a myslím, že nejsem sám), dále občasné nudy, přebytek zbytečné výplňové vaty a především mizerných hereckých výkonů, podpořených dost nelogicky napsanými charaktery. Prostě a jednoduše to není uvěřitelné, což by asi měl být „found footage“ horor především. Ale nakonec nadšení razantně přebilo zápory. Povídkový styl je prostě výborný, včetně samotného „rámce“. Skvělé a originální nápady, drsné exploitation scény (pro ne-fandy tohoto žánru a osoby se slabším žaludkem opravdu dost), a občas film nabírá neskutečné tempo (viz například poslední „povídka“). I přes malý rozpočet a viditelnou lacinost je z toho cítit profesionalita, originalita a ten správný cit pro důkladné strašení .) Vše, co si milovník hororu může maximálně užít, úhledně zabaleno po malých bonbóncích ve velmi různorodé bonboniéře, a rozhodně doporučuju si nabídnout! Zatím 4 a půl*

Chata v horách (2012)

Co se stane, když divákovi pustíme další debilní americký teen-age horor, s vylízanými předvídatelnými charaktery, scénami vzatými přes kopírák a dutou zápletkou, kterou znáte nazpaměť už po prvních pěti minutách? A co se stane, když mu pak najednou pustíme úplně něco jiného?! Toto jsem tedy nečekal. Ale upřímně doufám, že i bez těch pár deka sušeného zelí jsem prohlédl skrz to všechno, a nenechal se obalamutit feromonovým aerosolem, potajmu se vábně linoucím z větráku mého pozvolna dodělávajícího notebooku. Po dlouhé době jsem se opět výborně zasmál, ale přesto, ta pachuť z pocitu promarněné šance udělat opravdu něco perfektního a výjimečného mi zůstane v zubech ještě nějakou tu chvíli. Občas jsem úplně nepochopil, proč z ničeho nic dupnul film na brzdu, a nechával mě s nervy drásající myšlenkou, zda ta celá šílenost snad není doopravdy myšlena vážně! Ale při další scéně mě opět přesvědčil, že i když se povětšinou drží poněkud zpátky, opravdu se jedná o velice šťavnatý kousek, který je i přes kdejakou podobnost stále v dnešních dobách nevídaný, a zažrané ortodoxní konzervativce snad přivede k přesvědčení, že horor může mít spoustu podob. 4* a slza na krajíčku za lehce promarněnou příležitost.

Prázdniny v Římě (1953)

Velmi, velmi příjemná komedie, která má úžasnou schopnost zaujmout a nenudit ani na moment. Tento film není jen z jiného města, tento film je přímo z jiného světa. A dal bych cokoli za to, abych v něm také mohl žít. Hvězda navíc, za naprosto perfektní závěr dle mého gusta (čekal jsem nějaký rozplzlý romantický happy-end, naštěstí se nedostavil). Sečteno a podtrženo, jen těžko byste hledali hezčí prázdniny, než ty italské .)

Diktátor (2012)

No, možná lépe, když Cohen dělá „Aladeen“ na obličej Katy Perry, než když nám ho rozmazává na plátno. Očekávaná extrémní dávka boratovského humoru se nedostavila, a těch pár povedených scének drží pevně v kolejích stupidní americké komedie pro stupidní americké publikum. Nakonec, přesto že „Saša“ není v té formě, co býval, je to jediné, co ve filmu stojí za řeč. O Benu Kingsleym jsem si myslel už dávno, že se perfektně hodí akorát na béčkové americké komedie, ale nyní jsem zjistil, že se nehodí ani do nich. Zato Anna Farris zřejmě měla problém rozhodnout se, jestli má blbnout jako ve Scary Movie, nebo to vzít tak nějak vážně, tak zkusila zlatou střední cestu (bohužel). Ano, u scénky jako vystřižené ze závěru Osvícení s alternativní smrtonostnou zbraní (sekery už asi dnes nejsou v módě) jsem se celkem pobavil, ale jinak mi bylo spíše trapně (vyjmečně ne mou vinou). Larry z toho mohl prostě vytřískat daleko víc. A možná se pro příště nebrat tolik vážně. Takže, ač jsem se těšil, musím chtě nechtě hodnotit jako „Aladeen“… 2*

Půlnoc v Paříži (2011)

Příjemně naivní odlehčená komedie, na kterou se až překvapivě hezky dívá. Nikdy bych neřekl, že mě ten kyselý ksicht Wilson provede krásnými starými časy, a nechá mě snít o jedněch z nejinspirativnějších lidí naší doby. Po všech stránkách milý zážitek, který bych ani vůbec netipoval na Allena, kdybych si to již v úvodu nepřečetl. Ve kterém "zlatém věku" byste zůstali vy? 3 a půl *

Shutter (2004)

To se nedá shrnout jinak, než jako vynikající asijská duchařina. A to samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu. Skvělý horor se spoustou perfektních scének, na podobné filmy i poměrně zajímavým příběhem, a dokonce se jistě párkrát zachvějí i ti otrlejší, pro které není „statická kamera čumící do tmy, kde se občas pohne židle nebo přivřou dveře“ žádný horor .) Tady se skutečně něco děje, a jde to i bez zbytečných průtahů, počítačových efektů a bez "pravých amerických hrdinů". Kvalitní dávka poctivého strašení, několik vypečených okamžiků (scéna s žebříkem mě opravdu nadchla), a klasický asijský anti-happy end (jak já je zbožňuju!). Fandové žánru si tuhle lahůdku jistě vychutnají, hlavně si nesplést s o 4 roky mladším americkým remakem (jak já je nesnáším!). 4 a půl *

Temný rytíř povstal (2012)

Tak takhle těžký ústřel jsem od Nolana opravdu nečekal. Stále nemůžu uvěřit, že to všechno, co jsem skoro tři hodiny sledoval na plátně, bylo myšleno vážně. To kolem této série panuje opravdu tak masová kolektivní zblblost, že tu naprostá většina lidí nepozná nepovedený film, když ho vidí?! Připadá mi to podle komentářů stylu: „No co, bylo to sice nic moc, a ani mě nebavilo, ale je to přece poslední Batman, a ten byl minule tak dobrej! Takže pod 4* nejdu…“ To co jsem viděl já, to byla levná a špatně natočená americká demagogie, která nefungovala ani jako akční film, a rozhodně ne jako zpracování komiksu. Pan Nolan by se měl přiučit u Rodrigueze, aby viděl, jak má vypadat komiks na plátně. A v první řadě by se mohl rozmyslet, co vlastně chce točit, a nejít do toho pouze s představou, že to má být hlavně EPICké a hrdě americké. No, začal bych tím pozitivním. Co mě opravdu potěšilo (tím jsem si byl ovšem jistý už předem), to byl Tom Hardy jako Bane, a stejně tak princeznička Anne Hathaway, která roli „catwoman“ zvládla opravdu s přehledem. Dále se mi líbily alespoň občasné dozvuky noirové a dekadentní atmosféry předchozího dílu. A to je asi vše. Zbytek byla povětšinou vyloženě tragédie, a to dokonce i po té řemeslné stránce. Obdivuhodně špatné střihy, a scénář celkově, prošpikovaný nesmyslnými a nudnými „srdcervoucími“ dialogy, které jsou až neuvěřitelně utahané. Všudypřítomný vzorec „akční scéna/drsná hláška/emotivní rozhovor“ to ještě více zvýrazňuje. Ani nevím, co bylo otravnější, jestli trapnost oněch hlášek, při kterých by se chudák Arny červenal až na ****, nebo dědula Caine, který se celé dvě hodiny snažil vymáčknout nějakou tu slzu na kameru, až mu pak zřejmě něco natřeli pod čumák, jelikož na závěr se mu to skutečně povedlo. To, co mělo být podstatnou složkou této série, dech beroucí akční scény, ty se v tomto případě opravdu nekonaly. Všechno bylo očividně velmi levné a odfláknuté, počítačové animace i modely jako před 10+ lety. Skutečně nechápu, za co režisér utratil celý ten rozpočet. A ty pohledy na americkou vlajku, odhodlanost správných amerických hrdinů bojovat za „lepší svět“, zástupy amerických policistů, ze kterých ta národní hrdost přímo teče, zatímco se hrnou pod samopaly po zuby ozbrojených teroristů, no toto… kdybych byl na podobné věci zvědavý, tak si stačí zapnout TV Novu (pokud zrovna nechytnete Ordinaci). Dark Knight Rises prostě a jednoduše nefunguje. Není to dobrý akční film, po většinu času vyloženě nudný, a rozhodně velmi hloupý (zřejmě „nastavený“ vhodně pro zámořské publikum). Až na několik pozitiv, stále se jednoznačně vyplatí dát si raději znovu Temného Rytíře, pokud už máte neodbytnou chuť na tohoto ušatého okřídlence. 2*