Návrat Růžového pantera (1975)

Tady není moc o čem se dlouze rozepisovat. Skvělá zábava s Peterem Sellersem na scéně, ale mizerná bez něj. 3*, opět za něj.

Růžový panter (1963)

Postelové povídky ze staré Anglie (resp. Itálie) již dnes nemají moc co nabídnout, stejně tak jako úsměvně naivní příběh o rafinovaném Fantomovi, který se chystá uloupit svůj další úlovek v podobě sousta nejcennějšího, Růžového pantera. Ovšem co tento film rozhodně může nabídnout je perfektní Peter Sellers a jeho skvělé gagy, které zaručeně pobaví za každých okolností. Škoda jen, že si opravdový klenot "Panteří série" uvědomili až v dalších filmech, a tady mu dali tak málo vyniknout. Ale i přesto jsem se výborně zasmál. 3 a půl * za Clouseaua!

Zrcadla (2008)

Čekal jsem další klasickou americkou blbost, ale to, co jsem obdržel, mě poměrně překvapilo. Ano, má to spoustu chyb, především v logice a děravém scénáři, ale víte co?! Tady mi to vyjmečně ani nevadilo. Užíval jsem si to od skvělého rozjezdu, až po poněkud slabší konec. Spousta perfektních scén, výborná atmosféra, a dokonce i obstojné herecké výkony. Po řadě nepovedených amerických hororových remaků mě tento film dostal, a konečně po dlouhé době donutil k tomu, k čemu měl – přestat přemýšlet, a užívat si skvělou porci hutné atmosferické duchařiny, občas doplněnou o vyjmečně povedené drsnější scénky (na film podobného ražení). Příjemné 4*

Kůže, kterou nosím (2011)

Dva španělské filmy v jednom dni, a oba dva jsou si kupodivu docela podobné. Společně s La Cara Oculta, ani o tomto filmu jsem před projekcí nevěděl vůbec nic, takže hodnotím bez jakéhokoli zkreslení očekáváním. „The Skin I Live In“ i „La Cara Oculta“ se tváří spíše jako horor, což rozhodně nejsou, v obou filmech převládají nepovedené herecké výkony (v tomto ještě trochu víc), a u obou filmů stojí doopravdy za sledování až závěrečná třetina snímku, zbytek je prostě a jednoduše odpad. Zatímco v prvním zmiňovaném se jedná o nezáživnou romantickou břečku, tady je to zvláštní, těžce stravitelná všehochuť, kterou jsem upřímně naprosto nechápal, a ani jsem se o to příliš nesnažil. Přišlo mi to úplně bez jakéhokoli promyšleného děje, jen takové výstřely do prázdna, které ani samy o sobě za moc nestály. Chápu, že to zřejmě měl být jakože „art“, ovšem na těchto filmařských pokusech opravdu nic uměleckého nebylo, nemluvě o vážně špatných a přehrávajících hercích, v čele se staříkem Banderasem. Dalo mi to dost námahy, abych tento nechutný (po všech směrech) film dokoukal, a i když mě samozřejmě překvapila ta hlavní pointa (která mohla být podle zdejších komentátorů navíc vykradena z o rok staršího Victim), přesto jde podle mého názoru o skutečně nepovedený thriller, a rozhodně tento snímek doporučit nemůžu. 2*

La cara oculta (2011)

Velmi těžké hodnotit tento film. Dopředu jsem o něm naprosto nic nevěděl, neviděl jsem trailer, nečetl jsem obsah, takže jsem do toho šel s čistou hlavou. V první řadě, čekal jsem horor (název, žánr, obrázek), ale dostal jsem jakýsi romantický thriller (v tom nejhorším slova smyslu). V Los Ojos de Julia mi vadila přemíra nezáživné "romantiky", tady jsem jí dostal ještě jednou tolik. První polovina je naprosto o ničem, nebudu prozrazovat nic z děje, pouze řeknu, že 50 minut se odehrává obyčejná romantická slaďárna, s jen několika málo zajímavějšími momenty. Nepřesvědčivé výkony naprosto všech, dokonce ani tomu psovi jsem nevěřil štěknutí. Pak se ovšem ráz filmu poměrně razantním způsobem změní, a závěrečnou půlhodinku je z toho opravdový thriller s výbornou atmosférou, kdy už máte přehled o situaci, a užíváte si každou další minutu. Otázkou ovšem zůstává, jestli ta půlhodina pořádného filmového zážitku je dost na to, aby "La Cara Oculta" stálo za zhlédnutí. 3*

Vessel (2012)

Luxusní sci-fi / hororová povídka, perfektně natočená i ozvučená, a hlavně se tu během pár minut podaří vybudovat atmosféru, o kterou se mnohdy marně snaží spousta celovečeních filmů. Paráda, "way to go"!

Poslední dny (2005)

Bohužel, tohle prostě nevyšlo. Mé dva veklé vzory, Michael Pitt a Kurt Cobain "v jednom filmu", nevšední přístup, depresivní záležitost, prostě všechno tomu nahrávalo do karet. Ale nakonec je to jen jedno veliké cosi, které vás nebude bavit ani v depresi, ani v jakékoli jiné náladě, protože to prostě musí unudit každého. Teď je mi až docela líto toho, že to má být jakési zobrazení Cobainových "posledních dnů", protože tohle si jednoduše nezasloužil. Michael Pitt je úžasný a velmi osobitý herec, ale toto prázdné "nic" ani on prostě neutáhne. Škoda, škoda... 2*

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

Další lahůdka z dob, kdy naše kinematografie ještě za něco stála. Po pomalejším rozjezdu příjde úžasná sprcha situací a hlášek, která prostě musí rozesmát snad každého. Výborní herci, výborné gagy a skvělá parodie na mafiánské filmy. Taky je třeba zmínit atmosféru dotvářející komixové malůvky, které se velmi povedly. Legendárních hlášek je tu opravdu dost, mě osobně asi nejvíc rozsekalo : "Šéfe, já bych si chtěl koupit kytáru." :D krásné 4*

P.S. Miluji Tě (2007)

Takže, v úvodu předznamenám, že jsem byl, no, řekněme přesvědčen, abych se na tenhle film podíval, ale rozhodně toho nelituji. Dále bych chtěl varovat mužské publikum, aby (pokud tenhle druh filmů nemají zrovna v oblibě) se tomu raději vyhnuli velkým obloukem. Pokud na to tedy nekoukají s nějakou pěknou slečnou, té se to rozhodně líbit bude, což pak nese také jisté výhody. Dále varuji, že tento komentář obsahuje –SPOILERY- Máme před sebou příběh lehce ohyzdné Američanky Holly, která právě ztratila milovaného manžela kvůli nemoci (nádoru), ale ještě než se vydal do věčných lovišť, stihnul jí zanechat několik „překvapení“ v podobě dopisů, které jí budou záhadně doručovány po jeho smrti. Zní to spíše jako námět na béčkový americký horor, ale zvláštním způsobem se z toho podařilo utvořit malinko morbidní romanťák, který je přecukrovaný tak moc, až se z toho slabším povahám občas zvedne žaludek. Vše se tedy točí okolo Holly, která má stále plnou hlavu zesnulého Gerryho (ještě aby ne, když s ní komunikuje i „ze záhrobí“), a probírá ho úplně s každým. S mámou, s kamarádkami, se svým novým amantem v posteli… Nakonec ale přece jen musí pochopit, že život jde dál, a že se musí jednou pro vždy vzdát svého milovaného Irského hezounka (a evidentně ho vyměnit za jiný model, jak je ze závěru patrno). V ději je spousta naivních „nelogičností“, kdy něco opravdu hodně očividného celou dobu nikdo nevidí, až se to teprve nějakým způsobem prozradí (po „vášnivé“ noci překvapeně: „You’re Gerry‘s Holly?“ – jistě, v nějaké irské díře pobíhá hodně různých Američanek jménem Holly, kterým umřel nedávno manžel, nemluvě o tom, že jí tenkrát musel vidět taky, když byl u jejich seznámení, atd atd…), ovšem to už je asi výsada amerických romantických filmů (jež hrdě ignoruji). Komediální složka filmu na mě nějak nepůsobila (když už, tak spíše trapně), což je ovšem pochopitelné, jelikož je cílena výhradně na dámské publikum, a co si budeme povídat, ženy mají zpravidla tak trochu... "jiný" styl humoru, než muži (luckily for us!). No, mohl bych dále hanit hudební doprovod, který se skládá především z jedné nervy drásající odrhovačky, a herecké výkony (Gerard Butler je sice prvotřídní hezounek, ale přece jen mě daleko víc pohltil při výkřiku: „This is Spartaaa!“, než když se snaží rozpačitě uculovat na kameru), ale to už dělat nebudu. Musím uznat, že přes táhlý a nudný začátek v průběhu film nabírá tempo, a v závěru mě přece jen přesvědčil o té třetí hvězdě. Není to žádné zlo, přežít se to dá, zvláště (jak jsem naznačil v úvodu), pokud je k tomu ta správná atmosféra. 3*

Muž, který nebyl (2001)

Fíha, tak do téhle role ten nechutný slizký chlápek skutečně zapadl :) co naplat, životního loosera hraje prostě dokonale. Jinak moc krásný noirák, perfektně natočený, skvělý scénář, skutečně výborná filmová chuťovka. Zvlášť pro lidi, kteří mají plné zuby "emerických hepijendů", je tohle velmi příjemné odreagování. Silné 4*