REC 3: Počátek (2012)

Tak to vypadá, že invaze zombíků je ve španělských končinách zcela běžným lokálním jevem… ano, na svatbě je to evidentně trochu překvapilo, nepříjemná to událost (Invaze, ne svatba. I když…), ovšem všichni to nesli statečně a s chladnou hlavou. Holt vědí, jak na to. Stačí obléct blyštivou zbroj, popadnout palcáty, motorovku, nebo třeba i mixér na koktejly, prostě co bude po ruce, a za zvuků lehkého popíku z 80‘ let se jde krájet šklebící spoluobčany. A když už začíná hodně přituhovat, vždycky se nakonec najde nějaký černoprdelník, který zarecituje pár záživných výtahů z bible, a je vyhráno. Mno, „Pako“ se z počátku vydal klasickou vyšlapanou cestičkou vykrádaček americké „hororové“ žumpy, ale pak si zřejmě řekl staré známé osvědčené pořekadlo „Why so serious?!“, a říznul to „Živým mrtvým“ Peterem Jacksonem. Proč by taky konec konců ne, sranda musí být, i kdyby... však to znáte. Mimo jiné je potřeba ocenit bravurní a velice promyšlené „vysvětlení“ počátku této nepříjemné nemoci, se kterou vám ani lékárník neporadí. Jedna hvězda za „funny moments“ v druhé polovině, a jedna za překrásně odporný „happy end“.

Sin City - město hříchu (2005)

Černo-černý noir, ve kterém se vždy utápím s ohromnou oblibou. Papírová i filmová verze jdou perfektně ruku v ruce, nedovedu si představit lepší zpracovnání Millerova díla. Úžasná vizuální stránka je doslova rozpohybovaný komiks na plátně, perfektní hra s barvami a black&white, zvláště v okamžicích, kdy se plátno vždy na moment promění na černobílé "okénko" s Frankovým rukopisem. Ano, pře-exponované "chladné" zpracování je záměrné, a ano, je to tak perfektní - vyčítat filmu (komiksu) "statičnost" je nesmysl, vizuální dojem pro vyprávění příběhu je ideální. Když je řeč o vyprávění příběhu, tak to je pojato naprosto skvěle, s nadhledem, a opět imho nejlepší možnou formou. Věřím, že někomu to sednout nemusí, ale všechny čtyři povídky, balancující na hraně akce, humoru a především parádní noirové "deprese", mě dokonale pohltily. Příznivci podobných monologů ve své hlavě, sebestřední nihilisté a masoví vrazi se mnou jistě budou souhlasit. Po shlédnutí obou verzí (theatrical / extended recut) musím říct, že obě mají něco do sebe. Rozhodně ale pro "fajnšmekry" a fandy komiksu doporučuji druhou variantu. Každopádně, obě dvě jsou pro mě jednoznačně za plný počet . 5*

Hit So Hard (2012)

Příběh Patty Schemel je velmi zajímavý, ať už z toho hudebního hlediska, od úžasného úspěchu s kapelou Hole, až po neshody, kvůli kterým kapelu tak trochu nedobrovolně opustila, a nebo z toho životního, kdy se z výborné bubenice stala zdrogovaná troska, která se ale nakonec dokázala vzepřít, a nyní dává příklad i naději spoustě dalším. Upřímně ale je pro mě osobně daleko zajímavější to, co se odehrává "v pozadí". Celé to zákulisí této "Nirvany" v ženském podání, která byla bohužel tak moc zástíněna svým legendárním protějškem, a zároveň také (nejen) slávou opojené Courtney Love, že neměla takovou možnost vyniknout, ač má rozhodně v hudebním světě i v dnešní době hodně co nabídnout. Také spousty velmi raritních záběrů, mimo jiné i společně s Kurtem, kde si ještě daleko víc uvědomíte, jak moc byly tyto dvě kapely propojeny, stejně tak jako jejich hlavní představitelé. Možná je Pattyno místy nesouvislé brblání na kameru až moc, možná film ke konci zachází až příliš jiným směrem, než měl, a stává se z něj spíše jakási protidrogová demonstrace. Ale co je podstatné, že je z něj cítit nádech těch krásných, zmatených a divokých 90' let, kdy zážívala alternativní rocková hudba svá nejkrásnější léta, a stejně jako v 1991: The Year Punk Broke, do této doby se přenesu kdykoli moc rád. Jako pocta té nejlepší hudbě, kterou znám, se tento film velmi povedl, a i s ohledem na závěrečnou část si zaslouží krásné 4*

Frankenstein (1994)

Tak takovouhle teatrální tragédii jsem tedy rozhodně nečekal. Dokoukat tenhle film, to vážně bolelo. Ale zapřel jsem se, a dostál jsem svému předsevzetí, že nic nebudu vypínat v polovině. Zuby zaťaté v křeči a nešťastné slzy na krajíčku, při sledování těch extrémně mizerných výkonů (herci si zřejmě spletli film s ochotnickým divadlem), kterým se bohužel ani nedalo smát, jak MOC byly bídné. Všemocná nuda, která se filmu celou dobu držela jak Frankieho přišité ucho, by ani nebyla tak nutně zlá, kdyby mě alespoň ty nesympatické ksichty nechaly v klidu přemýšlet o nesmrtelnosti chrousta (stačí několik elektrických úhořů, pár set litrů plodové vody a máte ho zase zpět, zajímavé že?!). Knihu jsem zatím nečetl, ale pokud jsou tam stejně debilní a utahané dialogy jako v tomhle patosu, tak jsem za to upřímně rád. De Niro sice hraje postiženého jako o život, ale tenhle slepenec všemožného hnusu sám prostě neutáhne. Sice nevím za co, ale tu 1* tomu dám, přece jen není odpad jako odpad!. PS: Helenku jsem nikdy neměl moc rád, ale po téhle roli jí začínám přímo nesnášet.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

Nejlepší Prcičky?! Ale jděte. Nudná taškařice, která sází jen na nostalgické vzpomínání na předchozí díly. Ty u mě mají dost daleko k nějakému sentimentu, takže tohle rozhodně nezafungovalo. Povedené scénky by se daly spočítat na prstech Jimovy ulepené ruky, a co téhle sérii opravdu nikdy nešlo, to je ta nablblá americká romantika. Připomíná mi to Sněženky a machři po 25 letech, utahaná vzpomínková "komedie", u které bohužel převažuje trapnost nad humorem. American Pie definitivně spadli do šedivého komediálního podprůměru, a co hůř, dokonce i Stifmeister kurevsky vyměknul. 1*, mimo jiné za přehnanou nadhodnocenost.

První den zbytku tvýho života (2008)

"Život je pohlavně přenosná choroba."... Ale někdy to může být to nejlepší, co vás potkalo. Naprosto úžasný film, jsem téměř beze slov, a jsem za to rád... dodám snad jen, že jsem ještě nikdy neviděl snímek, který by vás dokázal tak moc dojmout, a v další vteřině tak krásně rozesmát. A když se do toho přidá ještě můj milovaný "grunge", tak to prostě nemá chybu. Ohromný a nečekaný zážitek hrdě přidávám do své pomyslné TOP, a těším se, až si tento zachycený kus života budu moct opět vychutnat. "You see, Dad, that's grunge." 5*

Šílenství (1994)

Ale jo, nakonec jsem se přece jen zasmál a pobavil. Chyba byla ta, že jsem hledal spíše kvalitní hororovou podívanou, ovšem mohlo mě hned napadnout, že pod tímhle názvem se může skrývat pouze něco jako šílená parodie, nebo absolutně debilní "céčkový" horor. Jen teď nevím, co z toho to ve skutečnosti bylo. V první řadě, moje reakce na "šílence" hned ze začátku, když jsem si uvědomil, že je to Sam Neill, bylo něco ve smyslu "Jen to ne, tomu tohle nikdy neuvěřím", a taky že ne. Ovšem když jsem pak s údivem sledoval další obsazení, které je jako vystřižené z éry "legendárních" seriálů ala Dallas a spol, tak už jsem věděl, v co se to asi zvrhne. Celé to ale jednoznačně zachraňovala ta "krasavice" v bílém. Její herectví vyvolá spolehlivě úsměv na tváři i nejzarputilejším pesimistům, to je vyloženě komediální typ! Pedvádění emocí v jejím podání vážně nemá chybu, občas to bylo tak neuvěřitelně pitomé, až jsem se lekl, že to ve skutečnosti snad myslí doopravdy vážně. Nakonec tedy příjemné pobavení, přesto že jsem měl náladu na něco úplně jiného, fandům šílených hororových parodií můžu doporučit. A věřím, že koukat se na to v lehce podnapilém stavu s partou dobrých přátel, budete se chlámat jak o život. Takže 2* za velmi bizarní komedii, pokud ale hledáte nějakou skutečnou strašidelnou podívanou, tak jednoznačný odpad!

Zátah: Vykoupení (2011)

Občas se dá najít úžasný klenot tam, kde by ho zřejmě vůbec nikdo nečekal. Pro jednou jsem se rozhodl potlačit svůj silný odpor k akčním filmům, a se zatnutými zuby a nepříjemnou vidinou šikmookého indonéského Silvestra Stellona se odhodlal přehrát si tuhle "meganámrdovou" šílenost. A vida, strejda verbal opět nelhal! Luxusní akční jízda, z počátku jsem vůbec nevycházel z údivu, co se to v té alláhem zapomenuté zemi podařilo vytvořit. V druhé půlce už tempo malinko slábne, a lehce sbíhá do stereotypu, ale co naplat, pořád je to skvělá brutální akční nálož. Pokud jste příznivci těchto filmů, nebo se vám zachce čas od času úplně vypnout mozek a nechat se bavit výborným asijským divadýlkem, je tahle bomba právě pro vás! 5* za první půli, lepší 3* za druhou a pochvala za trik se špičatou ledničkou!

Gattaca (1997)

„Sci-fi“ detektivka, která vás nenechá ani na okamžik vydechnout. Krůček po krůčku, kapku moči po kapce, se budete dostávat až k samému jádru věci. Také jste chtěli vždycky zkoumat nejrůznější tělesné tekutiny, a všelijaký odpad lidského těla? Tento film vám nabídne zážitek téměř na „vlastní kůži“! No vážně, nevím, zda byla napínavější scéna s vyhodnocováním DNA ze zapomenutého vlasu, nebo z pašované lahvičky krve. Samotný Sherlock by to nevymyslel líp. A sci-fi prvky? Co vám mám povídat, podívaná k nezaplacení, Ridley Scott se může jít zahrabat. Velmi depresivní atmosféra blízké budoucnosti, kdo by taky tušil, že za pár (desítek?) let budeme mít počítače se starou dobrou tlačítkovou klávesnicí a monitorem s příšerně malým rozlišením, to zní opravdu děsivě! Ano, takřka puntičkářská propracovanost z toho dýchá na každé baňce vakuované moči. A samozřejmě, že ke každému správnému sci-fi nesmí chybět důkladná romantická složka stylu „vyvolená/vyvolený“, a ta zdejší se táhne v duchu nejlepších tradic starých černobílých šlágrů ze 40‘ let, tomu prostě nelze odolat! ... Ale teď vážně, je to nuda k posrání. Těžko se mi vybavuje lepší příklad tak tragicky nevyužitého potenciálu, a tak příšerného zpracování tématu, které mohlo být velmi atraktivní. 1* za nápad

Hrůzná minulost (2012)

Tak tohle jo!! A čert vem ten pokulhávající příběh. Za sebe musím říct, že to byla prostě paráda. Ona nechvalně známá hororová "amerika" z toho je cítit jen opravdu málokdy, a když už, tak pouze příjemně nasládle. Už jsem ani nedoufal, že mě nějaký nový snímek (zvlášť ne-evropský) takhle příjemně překvapí. Originální umělecké pojetí (ano pánové, takhle se dělá "Art"!), až jsem si občas připoměl starý dobrý Kruh (ale opravdu jen těmi krásnými záběry). Perfektní našlapaný horor s atmosférou, která by se dala krájet, a především se pomalinku neplouží, jako spousta ostatních, ale naopak to rozjede od prvních minut až do poslední vteřiny! Na závěr budete skoro rádi, že vás vysvobodí odlehčená znělka s titulky, ale víte co?! Já chci znovu. Krásný důkaz toho, že když se to umí, tak může forma jednoznačně zvítězit nad obsahem, a je to jenom dobře. Mimochodem, ta úžasná roštěnka v hlavní roli je celá Lindsay, a rozhodně zvedá emotivní prožitek ještě o hvězdu výš. 5*, jen do toho.