Bojovník (2015)

Inspirace Rockym tu je patrná, ale ne zase do očí bijící. Dneska už je v tomto subžánru těžké natočit něco nového, takže Southpaw stojí hlavně na opravdu vynikajícím hereckém výkonu Jakea Gyllenhaala a skvělě nasnímaným zápasům.

Vražda na objednávku (1954)

Dokonalou vraždu jsem již viděl, takže mě trochu mrzelo, že budu ochuzen o překvapení a veskrze budu vědět, jak se děj bude ubírat. Nicméně Hitch je borec, on dokáže vyvolat napětí na opravdu malém prostoru a bez pomoci násilí. Jednoznačným plusem tohoto v podstatě v jednom pokoji odehrávajícím se kousku je scénář, režie a vynikající herecký výkon pro mě neznámého Raye Millanda. Jediným mínusem pak sice krásná, ale naivní postava Grace Kelly.

V pravé poledne (1952)

Skvělý western jiného ražení, než byste od USA 50. let čekali a velký plivanec do tváře všem těm McCartneyům, Waynům apod. Nezapomenutelný Gary Cooper, zasloužený Oscar. John Wayne ať se jde vycpat!

Pret-a-Porter (1994)

Další setkání s mým "oblíbencem" Altmanem. Samozřejmě jsem si to stáhl kvůli silnému obsazení, ne kvůli autorovi, jehož auru a reputaci jsem nikdy nepochopil. Skončilo to průměrem, což je vzhledem k mému hodnocení zbylých filmů tohoto režiséra vlastně úspěch.

Dej si pohov, kámoši 2 (1995)

Přiznávám, že jsem neviděl žádný film s dvojicí Lemmon/Matthau, dokonce jsem neviděl ani první díl "Kámošů", a tak nemohu srovnávat, ale tohle se mi opravdu líbilo. A to filmy, v nichž většinu hlavních rolí hrají senioři moc nevyhledávám ani nemusím. Možná ale díky této zkušenosti změním názor, každopádně chci vidět více filmů hlavně s Lemmonem. Je to opravdu sympaťák a i v pozdějším věku neztrácí nic ze svého charisma a optimismu. Plus Burgess "Mickey" Meredith jako nadržený osmdesátník, chrlící jednu perlu za druhou. Doporučuji a jsem zvědavý na jedničku.

Zvláštní den (1977)

Ten závěr to málem povýšil až na plný počet. Excelentní (filmové) zakončení jednoho smutně veselého dne ve smutném životě dvou lidí předválečné Itálie.

Gangsterova milenka (1975)

Podle počtu zdejších komentářů asi v Čechách ne moc známé dílo, což je škoda. Dvojice SL/MM se tentokrát sešla u oddychového scénáře připomínajícího francouzské komedie s Funesem apod. Byl jsem rád, že dvojice si tentokrát vyměnili role a tak Sophia nebyla za tu hysterku, ale plachou děvu, co dostávala pořádně po čuni. No a MM samozřejmě největší pozitivum filmu. Svoji postavu si nadmíru užívá, vždy když je na plátně je zkrátka radost ho sledovat. A propó, ten jeho sluha, to je klasa, lepší mafiánskej xicht byste nenašli :D.

Mortadela (1971)

Strašná kravina vydávající se za rádoby kritiku systému a zákonů. Kritiku beru, ale ne v takovémto podání a s tak nesympatickými postavami. Sophia je sice stále pěkná, bohužel ale předvádí přesně to, co jí šlo ze všeho nejlíp. Tedy uječenou, hysterickou Italku, která se chová jako totální kráva a i přesto jí všichni chlapy padají k nohám, skládají za ní kauce apod. To chování zdejších chlapů mě snad vytáčelo ještě více než to její. Dobře jim tak, že se na všechny vysrala. Měli ji hned na úvod poslat s tím smradlavým salámem zpátky do Itálie a byl pokoj.

Operace Crossbow (1965)

Na dobu vzniku výborné akční sekvence, atraktivní děj, zajímavý hlavní představitelé, kteří se na plátno poprvé podívají až po 30 minutách a parádní lokace podzemní základny v závěru. Trochu bych film přirovnal i k "Kam orli nelétají", i když ten byl přeci jen ještě o hvězdu lepší. Ale skutečně nemám větších výhrad.

Včera, dnes a zítra (1963)

Další povídkový film s rozdílnými kvalitami jednotlivých příběhů. Nejlepší je tentokráte hned ten první s výtečným nápadem o vyhnutí se vězení za pomoci několika těhotenství. Druhý je o ničem, nudný a trapný, naštěstí trvá jen 19 minut, což je více než dvakrát méně oproti zbytku. Třetí o prostitutce je průměr. Od jiných podobných děl se "Včera, dnes a zítra" liší ústřední hereckou dvojicí Loren/Mastroianni, jenž je stejná ve všech příhodách. Bohužel Lorenka všude předvádí víceméně totožné herectví, její hrdinky jsou tak dost podobné. Její kolega se snaží trochu více, ale po první výtečné povídce jsem byl zkrátka moc namlsán, škoda.