REC (2007)

Vynikající horor který dokazuje že když se s ním umí, tak akční pseudo-dokumentární styl prostě funguje. Navzdory ději a rekvizitém průměrné zombiárny v něm tepe napětí podporované kubíkem adrenalinu a rozklepaná kamera snímající přirozeně vypadající herce svým tlakem na realističnost svírá strachem i v místech, kdy tempo filmu až povážlivě klesá. Předvídatelný je film i přes pár zdání o opaku až do konce, ale i tak funguje velice dobře. 8/10

Tropická bouře (2008)

Komedie o krachujícím natáčení válečného filmu, které se jeho režisér rozhodne dotlačit do konce tím, že nezvladatelné herce vyhodí do skutečné džungle plné skutečně válčících Laoských vojáků a natočí je přitom skrytými kamerami - je to strašlivé maso, myšlenkově nepříliš nenáročně, ale i tak jednoznačně komedie roku. Velkolepější válečné scény jsem snad od Apokalypsy neviděl a když zrovna náhodou něco nevybuchuje, tak si film dělá neskutečnou prdel hlavně z neschopných, excentrických a rozmazlených herců, a paroduje natáčení filmů obecně... a do toho kolem pobíhají nádherně vyšinuté postavy a, protože autoři na nějakou "korektnost" zvysoka serou, hláškují takovým způsobem že i Pulp Fiction je vedle toho neškodným večerníčkem pro děti. Navíc, Tom Cruise tam provádí (a hlavně pronáší) takové věci, že jsem schopný mu z fleku odpustit veškeré jeho šaškování se scientology, od toho uberšovinisty v Magnolii mu nikdo takhle šťavnatou roli nedal. 9/10

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Úpadek potká všechno, geniální seriály nevyjímaje. A How I Met Your Mother geniální seriálem skutečně bylo, ještě žádný seriál, neřkuli sitcom, nedokázal podávat pravdy o vztazích tak lehkým a zábavným způsobem, aniž by ty pravdy ani v jednom díle ztratily svou trefnost. Brilantní mix romantiky s jejím melancholickým bilancováním a situační komiky plné legendárních hlášek (co Barneyho slovo, to perla) zákonitě nemohl vydržet věčně a už v druhá série je o něco slabší, byť zatím nijak výrazně. Třetí série se držela na podobné úrovni... až do příchodu jedné nové postavy, která jasně předznamenala definitivní propad seriálu do hlubin. Kdyby šlo jen o ni, tak se ještě nic velkého neděje, ale s ní začaly postavy upadat prakticky všechny. Z awesome Barneyho se pomalu ale jistě stává trapný trotl, Lily je otravná čím dál víc až k naprosté odpornosti, a ten zbytek také moc nestojí za pochvalu. Samozřejmě se to nestalo nějak skokově, šlo jen postupný propad díky kterému se ale na HIMYM od půlky páté řady takřka nedá dívat ani s největším sebezapřením. Chytrá romantika je pryč, dokonalé gagy zmizely v prachu dějin, trapnost a nuda ovládly vše. Ale ten dokonalý začátek už mi nikdo nevezme :) 1 série 5/5, 2 - 3: 4/5, 4: 3/5, 5: 2/5

Muž se zlatou zbraní (1974)

Vynikající, jeden z nejlepších filmů ze serie vůbec... jediné co bych jí mohl při nejvyšší snaze vytknout je že 007 nemá tvář Seana Conneryho, Roger Moore přece jen ve svém pohledu nemá až TAK velké charisma. Jinak ale všechno, co dělá bondovky bondovkami, sedí perfekně na svém místě - ať už je to excelentní záporák, technofetišistické hračky, přesně správný mix akce, napínavé zápletky a mírné nadsázky, vtip, styl... a samozřejmě, neodolatelné ženy které protentokrát nejsou jen pro potěchu oka a agentova libida, ale i hybatelkami děje. Stále jen povrchní a jednoduchá zábava, ale konečně opravdu "výborná" a ne jen "dobrá". 9/10

Scrubs: Doktůrci (2001) (seriál)

První díl... nezaujal. Nedá se říct že by se Scrubs nežily o určitou dávku stylu a švihu, ale není v nich ani nic nějak zvlášť zajímavého. "Nemocničních" seriálů je moc a snaha se od nich odlišit přibližováním se k sitcomu selhává ve své zásadní podstatě - není vtipná a zábavná, a nemá výrazné a dostatečně dobře napsané hlavní postavy. Prostě nuda. 5/10

Nekromantik (1987)

Jednoduše prvoplánovitý exploitation snažící se šokovat za každou cenu. Což mu moc nejde, na to jsou masky až příliš viditelně umělé, snaha o maximální perversi příliš zjevná a veškeré dění na plátně až příliš humorné. Takže horor se nekoná a zvracet taky nikdo nebude, protože Nekromantik pravidelně střídá jen dvě fáze - velmi zábavné nekrofilní sexuální scény (závěr mě smíchy složil ze židle)... a převelice nudný zbytek. Kde není příběh, nemá co zaujmout. 7/10

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Skoro stejně jako v It Crowdu je většina humoru v BBT založená na tom že skupina ubergeeků se ve společnosti chová divně - což je jednoduchý humor pro obyčejné lidi, nikoli pro ty kterých se přímo týká, a jako takový není nijak závratně vtipný, originální a nepředvídatelný. Opravdu dobrých geek vtipů je minimum, takže vážně netuším co činí tento seriál tak populárním a obdivovaným... pár celkem zábavných dílů je, ale naprostá většina z nich je do třináctého dílu druhé série, kdy jsem se seriálem skončil, příšerná nuda, točící se převážně kolem toho že Sheldon je mimoň i na poměry ostatních nerdů. Smutné je že nejsympatičtější (resp. jedinou kterou jsem nechtěl zabít) postavou se časem ukázala jednoznačně Penny což je obzvlášť tristní, vzledem k tomu že v normálním životě mám těžkou averzi na blbé blondýnky a navíc bych se vzhledem ke svému vzdělání a zájmům sám za geeka označit dal. Srovnávat TBBT s klasikami typu Red Dwarf je tudíž čiré zoufalství a fanboyovství. 5/10

Metal & metalisté (2005)

Velice kvalitní dokument o metalové subkultuře z přímého pohledu zevnitř... a podle mých zkušeností velice reálný a trefný pohled. Na můj vkus se zaměřuje až příliš na "nejtvrdší" odrůdy metalu zatímco odnože jako industrial, speed, gothic, nebo symphonic metal jsou zmíněny jen velmi okrajově nebo vůbec, ale záznam historického vývoje je bezchybný a i snaha o zasazení metalové subkultury do širšího kontextu celé společnosti, její historie a hlavně jejích (převážně odmítavých) reakcí na ni se rozhodně cení. Plus, každý fanoušek bude nadšením bez sebe ze spousty rozhovorů s obrovským množstvím velkých muzikantů. 9/10

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Čistokrevný popcorn stvořený jen a pouze pro potěchu oka a lehké provětrání bránice s dostatečně neurážejícími podřadnostmi jako je příběh, propracovanost a uvěřitelnost prostředí či romantika mezi postavami. Děj sice drhne na spoustě míst, jeho logiku hlavně co se týče chování postav bych radši neřešil a vůbec má ještě menší drajv než v tomhle ohledu i tak dost nevýrazná jednička, ale Hellboy s Abem běhá, střílí, hláškuje, mlátí pitoreskní potvory a prostě baví spoustou neuvěřitelných kousků... a co na tom že je to všechno gigantickým způsobem vykradené ze všeho co del Torovi přišlo pod ruku - ať už je to Gaimanovské prostředí, záporné postavy a jejich konflikt s lidmi jakožto hybná síla příběhu ze Sapkowského a Dungeons and Dragons mytologie, a příšerky si zase vypůjčil ze svých i cizách starých filmů, počítačových her, knih... originality při podrobnějším pohledu prostě moc není, ale hlavně že všechno funguje dost dobrým způsobem dohromady. Je to typická dvojka - všeho víc, rychleji, dráž, efektněji, vtipněji... ale jednička nicméně jako film působí o fous líp. 7/10

Žít a nechat zemřít (1973)

Negři, samý negři - ještě že je tu velký bílý boss James Bond, který jim všem nakope jejich černý řitě. Toliko k ději, který sice ničím příliš nevybočuje z řady Bondovek (slušně zahraný Bond, ženy, superzáporáci, vynálezy, atd.), ale je ho dost tak maximálně na hodinu a půl, zatímco Žít a nechat zemřít má přes dvě hodiny a tudíž nehorázně nudí a to nejen v dialogových scénách, ale i v těch kde by měl být nejvíce dynamický a výrazný - v akci. Napětí veskrze mizivé, opravdu dobré spektakulární trikové a eye candy záběry by mezi tunami vaty taky jeden lupou pohledal... aspoň ty ženy, resp. TA žena tentokrát opravdu stojí za to - Solitare v podání Jane Seymour patří mezi Bondgirls jednoznačně k těm nejkrásnějším. 5/10