Únos (1952)

Film je nefalšovaným propagandistickým dílem, jenž mělo přesvědčit naše občany, že na západ od našich hranic začíná cesta do pekel, nicméně ne tím nejhlubším dnem. Na rozdíl například od Botostroje, tady ještě jsem schopen pod hutným nánosem lži a překrucování skutečností, rozpoznat film, s hereckými výkony a nějakou zápletkou.

Mezi nepřáteli (2007)

Lehce nadprůměrné. Jakožto válečný film působí téměř dvouhodinové sypání si popela na hlavu ze strany Francouzů poněkud nezáživně. Příběhu schází hloubka a občas i spád, stejně jako postavám. Hlavní hrdina i hlavní záporné postavy (spíš než alžírští rebelové je jím francouzské velení) působí trochu brakově. Charakterově lepší jsou postavy kdesi mezi nimi. Vizuálně je film působivý, z hlediska vyprávění už tolik ne.

Generál Patton (1970)

Úžasná výprava a nezapomenutelný George C. Scott. Místy poněkud patetické a idealizované, což ale film vyvažuje i notnou dávkou kritiky. V daném žánru skutečný filmový požitek.

Botostroj (1954)

Špatně natočená propaganda.

U Konce světa (2013)

Wrigthovu Cornetto trilogii mám rád. Dokázal, že do stokrát propraných námětů a žánrových klišé lze vnést něco nového, třeba vměstnat postavy s psychologickou hloubkou, a ve výsledku z filmu udělat smysluplnou komedii. Vyvrcholením toho je právě tato skoroparodie, která plundruje mysteriozní sci-fi filmy (Invaze zlodějů těl apod.). Když řeknu hloubka postav, tak tady to s tím ztělesněním přestárlé dětinskosti a zmařených ideálů v podobě Peggova Kinga vytáhl na maximum, až to skoro vytváří dojem jakoby divák koukal na dva trochu nesourodé filmy v jednom. Závěrečné finále je potom už opravdu mimo tuto "dimenzi" a člověk si to musí s odstupem utřídit, co to vlastně viděl. Ale světe div se, ono to všechno dohromady funguje. - "sešít" tichou invazi emzáků s krizí středního věku a neudělat z toho hloupý kýč. Když tady tak čtu komentáře, připadá mi že spousta lidí ten film nedokáže docenit, protože ho pro jeho propracovanost a originalitu nedokážou zařadit. Považují za nějakou divokou slátaninu ale on je pouze vyjímečný svou kompaktností.

Fraška (1992)

Pár vtipných momentů a Superman v komické roli.

Bez soucitu (2010)

Taková ryze průměrná akce. Zatímco "bournovsky" laděných 96 hodin představovalo propracovanou kombinaci akce a napětí, tohle je spíš bezmyšlenkový akční vývar. Zápletka zjednodušena na (únosné) minimum, stejně tak herecké výkony a dokonce i ona akce. Pár vtipných momentů, pár těch, kde je spíš vynucený úsměv a zbytek vata. Nabývám dojmu, že tvůrci si chtěli natočit film pro radost, dali Travoltovi charakter nekompromisního bouchače, vzezření vybírače popelnic, parťáka zelenáče a čekali, že z toho vypadne úžasná "popkornovka". Bohužel jen průměr. "Royal sýr" (?!?!?!?) - to je všeříkající.