Příliš pozdní hrdina (1970)

Nutno předeslat, že válečné filmy jsou moje srdcovka a tady jsem se nabažil po téhle stránce až až. Válka v džungli působí rozhodně zajímavě a skupinka zbabělců a kverulantů, která jí má projít také. Bohužel na popud produkce vykradená myšlenka Aldrichova slavnějšího válečného díla a hlavně nevraživost mezi Robertsonem a režisérem nadělali patrně své, a tak je hlavní devíza filmu tj. psychologická válka uvnitř jednotky poněkud nedotažená, což podtrhne Caine svou závěrečnou replikou. Skoro to působí jako by tvůrci chtěli práci do nejrychleji a filmu se zbavit. Recyklovaný koncept Tuctu špinavců prostě tentokrát nefunguje nebo funguje pramálo uvěřitelně. Film není zcela špatný a vytahuje jej technické zpracování.

Maigret - Maigret a případ mrtvého muže (2016) (epizoda)

Atkinson se vymanil se škatulky Beanů, Englishů a Černých zmijí, aby vyzval na souboj Gabina a Cremera v klasice francouzské detektivní školy. A daří se mu to velmi dobře. Děj má oproti například většině "Suchetových" Poirotů spád a zároveň je přehledný, což je u detektivky skvělá kombinace.

Specialisté (1985)

V jádru takový klasický film o vloupačce. Předehra, příprava, provedení a nějaké řízné "finito" na závěr, jak je u frantíků dobrým zvykem. Ihned mi naskočilo přirovnání s Melodií podzemí. Ale zatímco Gabin a Delon film podrželi svými charaktery, tady to zkrátka funguje celé koncepčně, nepočítaje, že oba pro mne bezejmení herci jsou prostě parádně postavení a zahraní, a i ve fázích přípravy má film spád. Možná i sledování generačního vývoje tohole typu filmů, když si porovnám hi-tech postupy Dannyho partáků s hrabáním VHS kazet na smetišti u mě hodnocení filmu vytahuje.

Wings (1927)

Kdo může natočit lepší válečný fim, než ti, kteří tím sami prošli v kokpitech dvojplošníků a dostanou hromadu prachů a k dispozici celý armádní fundus. Prim hrají samozřejmě velkolepé bojové scény, jako podklad pak relativně jednoduchý příběh, který přes lehkou naivitu a těžký patos, nepůsobí hluchá místa a vyustěním mě nadchl. Důstojný debut pro první ročník cen Akademie.

Velká žranice (1973)

Naprostá dekadentní zvrácenost, která strčí do kapsy všechny filmy Saschy Cohena. Samo o sobě je to vlastně příběhově vyprázdněná povídka o 4 lidech snažících se užrat k smrti a patrně tak vyřešit prázdnotu vlastního světa pomocí jakési poetičnosti okamžiku, tvořeném hromadou jídla a vilnými ženami. To co drží pozornost diváka je bizardnost situace a hlavně když vidí persony francouzského a italského filmu dělat takové prasárny. No, bylo to zajímavé. Aspoň, že Mastroianni projevil snahu zdrhout.

Godzilla - Útok z neznáma (1965)

Cha chá. Kdybych to viděl před 40 lety byl bych uvitržení. A dnes se správnou retrospektivou řikám pěkný "kaiju" film z jejich pionýrských dob a vlastně dobrá sranda. Tady se tvůrci efektů (ergo hlavně modeláři) vyblbli ještě víc než v "X nestvůře". Musím ale připustit, že by ty potvory zasloužily více prostoru.

xXx: Návrat Xandera Cage (2017)

Hodně blbá parodie. Jo, oni to mysleli vážně??? Tohle akční vyplachovátko by si mohlo potřást rukou s posledními díly Rychle a zběsile. Když řeknu, že jednička byl řadový akčnák s přehlídkou dobře odvedených kaskadérských kousků a dvojka měla ještě jakési kvality (!), tak tohle je už jen tupá, obyčejnými VFX efekty nadopovaná jednorázovka, na kterou vezme kapitán fotbalového mužstva miss roztleskávaček cestou z posilovny, aby si to mohli rozdat v poslední řadě. Hlavně, že všechno bouchá, střílí, skáče, svaly, prsa v plavkách a cameo Ice Cuba. Dokonce jsem měl občas dojem, že si z toho sám Diesel potutelně utahuje. 2 hvězdy tvůrcům za odvahu přivést tako kravinu na svět.

Malý svět dona Camilla (1952)

Skvělá komedie, založená na konfliktu dvou osob z níž však každá občas bojuje také s myšlenkou kterou zastupuje, a přičemž žádné nich nelze přičíst jednoznačně kladný a druhé záporný charakter. Vpravdě bych nikdy nevěřil, že lze postavit komedii na takovém tématu. O to více jsem přijemně překvapen. Chvalitebný byl také český dabing Heřmának/Donutil/Preiss.

Leopardí žena (1938)

Obdobná taškařice jako naše Eva tropí hlouposti. Pojetím i kvalitou.

Grimsby (2016)

Cohen opět svou vulgárnosti klesá na samotné dno a bagruje ho ještě níž. To je vlastně jeho recept na úspěch. Pokud chcete u filmu nechat vanout větry prázdnotou hlavy, stěží najdete něco lepšího.