Predátor: Evoluce (2018)

V té záplavě mrtvol jsem nepostřehl, kdy Predátor zabil scénáristu. Přihlouplá vyvařenina z predátorského námětu, jen s velkorozpočtovými efekty. Asi na to někdo hodně vsadil. Do grácie starých dvou filmů mu schází napětí, a pro mne osobně alespoň nějaká smysluplnost děje.

Sázka na smrt (1988)

Zde již nestárnoucí (myšleno vizáží) akční "macho" děděk Eastwood završuje 2 dekády očišťování Ameriky od zkouřených hipíků, zdrogovaných černochů, milovníků hlučné hudby a vlastně všech odpůrců tvídových obleků, úhledně střižených vlasů a nixonovské rétoriky. Poslední film s Harrym Callahanem dotáhl ono černobílé vidění v kombinaci s "drsně drsným" hrdinou až do humorné, skoro parodické roviny ("bullitovská" honička s autičkem, nebo harpuna byly momenty, kdy jsem se od srdce zasmál). Zápletka v pozadí je opravdu jen aby film ubíhal a Clint měl na čím dělat svůj kyselý obličej. Ve chvílích, kdy zrovna hrdina přebíjí svůj šestiraňák a nerozdává republikánská moudra, pak z filmu zaujme pouze pár debutantů, z kterých se později staly AAA hvězdy.

Kočka (1971)

Mistrovsky ponuré a skličující líčení života dvou stárnoucích manželů, jejichž smutný konec dokonale ilustruje okolí mizející staré Paříže. Paralela již téměř zemřelého vztahu s bouracími koulemi a buldozery, které stejně tak dávají odejít malebnému předměstí je děsivě trefná. Člověku se z toho až svírá žaludek. SPOILER: Tragický závěr, jenž je zde již od počátku zjevný se zde paradoxně stává happyendem, zvláštně podtržený posledním kouskem citu, který je jeden partner schopen poskytnou druhému.

Draví ptáci (1973) (TV film)

Orgie kaskadérských kousků s helikoptérami, jaké jsem neviděl (a nejspíš už ani neuvidim bez notné příměsi počítačové grafiky). Jinak nic jiného ve filmu není co by stálo za řeč, a opravdu to není třeba. Vlastně ta asi 20 minutová "uslintaná" noční scéna je jenom na škodu. Zápletka jinak je poněkud načichlá dobovou společnskou náladou boje proti systému. ............A pak to začne zase létat.

Superžralok (2011)

"Co je to za zbraň", "To vám nemohu říci. Je to přísně tajné. Uvidíte ji zítra ráno na pláži" . První Céčko, které jsem poctivě zkoukl od začátku do konce. Souboj kráčejícího tanku se žralokem to důstojně zakončil. :-D Asi budu nucen dát jednu hvězdu.

Stážista (2015)

Po shlédnutí tohoto dvouhodinového instruktážního videa, kterak vést aktivní stáří jsem nabyl dojmu, že film natočilo americké ministerstvo sociálních věci v kooperaci s tamnějším pracákem. Film je tak kýčovitě přímočarý a nadupaný plochou dobrosrdečností, že jsem čekal jestli na konci DeNiro nevystřihne nějaké muzikálové číslo a neodletí s deštníkem jako Mary Poppins. Pár hvězd za několik momentů, kdy jsem musel nad kýčovitostí děje vyprsknout smíchy, za Anne H. , která už od dob princezny z království hrušek pobrala něco z kumštu, no a koneckonců De Niro, který něco hraje. Konec zvonec.

U konce s dechem (1960)

Avantgardní a drzé. Nicméně né tak dekadentní jako Buzící o dekádu později. Nikdo asi nemohl odstartovat novou vlnu jako Godardova naoko chaotická improvizace a v jejím středu "rošták" Belmondo. Výsledek vytváří filozoficky konverzační film s dějovým spádem, který vytváří na pozadí ubíhající dny Paříže a samozřejmě napětí, kdy a jak nastane typický francouzský závěr.

Muž, který pronásledoval sám sebe (1970)

Moore předvedl, že oproti Bondovi dokáže hereckým výrazem vyjádřit více než 2 pocity, to musím uznat. Mysteriozní thriller mu docela sedl. Samotný film nabírá dobrý spád především v druhé polovině, pravda konec pak je pro mne poněkud rozpačitý. Takže jedna hvězda navrch za Rogerům životní výkon a jeho vizionářskou narážku, která mne pobavila.

Perutě pomsty (1943)

Naivní válečná propaganda, a typicky americky vlastenecký slinták ve stylu horší verze Pearlu Harboru, a to i snahou vidět to očima doby. Za vše mluví, že všechny herecké charaktery jsou naprosto prvoplánové pro potřeby zdůraznit, kdo je neohrožený hrdina, kdo starej bodrej mechanik a kdo kverulant škodící válečnému úsilí. Ani fanoušek válečných filmů jako já si moc nepřijde na své, protože potěchu z nějaké technické stránky kazí (vyjma 100% historické nepřesnosti) momenty scenáristy, kdy si člověk řiká, že tohle je opravdu masáž mozku, s momenty až neplánovaně komickými. Na druhou stranu alespoň letecké scény a bitvy jsou svým zpracováním na svou dobu hezké.