Lon McQ (1974)

Lehce braková "post-noir" detektivka, šířící zatuchlý odér sedmdesátek. Bohužel není tak učesaná jako Bullitův případ ani tak syrová jako Drsný Harry. John Wayne nahodil svůj herecký standart, který neurazí ani neoslní, ale díky němuž se dá snímek aspoň dokoukat. Pravda je, že už byl na úlohu akčního samotáře dost starý, i když už vidět ho v něčem jiném než ve westernu je samo o sobě svátek. Film má pár dobrých scén, závěrečná honička/přestřelka na pláži je fajn a vidět Duka mávat kolem sebe tak cool zbraní jako je Ingram namísto perkusního šestiraňáku je zvláštní pocit. Bohužel film zanechá leda dojem, že by to zrovna Sturges mohl natočit lépe.

RocknRolla (2008)

Mnoho postav a zápletek, super černý humor z prostředí zločinu, a libový soundtrack. Madonim bejvalej mi připomíná Tarantina, jen není tak těžkopádný. Byť britská škola filmové zločinu na mě působí přespříliš uhlazeně a někdy málo uvěřitelně(Dlouhý Velký pátek apod.), tak Ritchie to vždy dokáže podat takovým spádem, že to nějak neodsuzuji. A s tímhle rozhodně tak nemám problém.

Dobří holubi se vracejí (1988)

"Co jste chlastal?" "Pil jsem...." Neptám se vás co jste pil, ptám se co jste chlastal?". Čekal jsem depresivní sociální drama, ale Klein opět vytáhl poetický mustr Básníků, takže humorná filozofie, a to i z tak šedého prostředí jakým je léčení alkoholismu. Nevím jestli tam nestrčil i trochu kritiky vrchnosti v podobě postavy Hrušínského. Každopádně společnost charakterů pestrá jak karneval v Riu a zahraná dlouhým zástupem mistrů hereckého řemesla doby s vybroušenými dialogy na jazyku. Tohle opravdu sedlo.

Poslední údolí (1971)

Zajímavé ztvárnění historického tématu období 30.leté války, na svou dobu nepochybně neotřelé, a to jak syrovostí v jednání postav, tak i tvrdě kritický přístupem k náboženství. Skvělé jsou ty malé epizodky a problematika středověkého života, které dohromady vytváří originální a zajímavý děj se svižným tempem. Dialogy nejsou nijak překomplikované, přesto působí sofistikovaně, což dává filmu filozofický rozměr, obzvláště z úst bardů jako jsou Shariff a Caine. Příjemná dějinná látka, na rozdíl od skutečnosti kterou popisuje.

Příběh létající pevnosti (1944)

Skvělá záležitost válečné dokumentaristiky v rukou zkušeného hollywoodského filmaře. Pochopitelně je znát, že snímek vznikl na objednávku americké armády ergo propaganda, nicméně dramatické pojetí Wylera, které není ani příliš přikrášlené (narozdíl od hraného filmu z roku 90) a vypravěčský talent, dělá z tohoto videa k podněcování nákupu válečných dluhopisů působivé dílo, a to i po letech.

Korsický případ (2004)

Za mě skvělá komedie v poctivém francouzském duchu. Reno velmi přesvědčivý "duch" Korsiky, Clavier méně zajímavý užvaněný měšták, ne tak svérázný jako Depardieu v Drž hubu!, takže hlášky se nevryjí do paměti, ale stále je to vyšší dialogová škola. Satira na rázovité národy a všemožná osvobozenecký hnutí za nezávislost, kontra legislativní galymatyáš při jejich potírání ("Dobře, svěděk je váš ale ten kufr je náš") mě často donutila smát nebo alespoň pousmát, takže za mě spokojenost. Francouzká komedie se už léta topí ve scénáristickém hnoji a tohle je pořád pohodový nadstandart.

Vlčí volání (2019)

Trochu nesourodá slátanina. Film začne jako akční béčko, následně to přetne asi půlhodinou téžké emoční nudy, aby se v polovině rozjel alespoň jako slušná vykrádačka Neodvolatelné mise, respektive Dr. Divnolásky, plus snad všeho z pera Toma Clancyho. A nakonec nechybí trochu komického prvku, když si Francouzi utahují z vlastního vybavení nebo chvíli, kdy si prezident hodí krizový štáb na vytáčecí melodii.

Manžel kadeřnice (1990)

Film poetický, vyloženě pohodový a vřelý. Vyjma konce, který však je na místě a dodá filmu očekávané rozuzlení, protože jinak by přeci jen děj trochu přešlapoval na místě. Galiena je jako kadeřnice perfektní a Rochefort mi svýma tanečníma kreacema malém prorazil bránici. Jako milé a přesto nenaivní oddechovce není filmu co vytknout. Něco na těch "La coiffeuse" opravdu je.

For All Mankind (2019) (seriál)

Poutavá alternativní historie, zkouknutelná takříkajíc na jeden nádech. Scénář skvělý tak, že i momenty, které jinde představují nudnou vatu a citové slinty jsou zde poutavě vyprávěné, takže vytváří celé sérii vyvážené tempo a hlavně propracovanou zápletku. Nakonec se člověk smíří i s mexickou dějovou liníí, která tam po čase aspoň trochu zapadne. Kinnamanovi konečně někdo řekl, jak má hrát, Wrenn Schmidt mi připomíná moji učitelku matiky, takže jí uvěřím i tu raketovou vědátorku a zbytek ancámblu taky super. Technicky slast, byť občas si tvůrci v rámci alternativní historie dovolí s NASA mašinkama trochu víc, než by v reálu zvládly ale tak...Kažodpádně ještě pár takových počinů a uvěřím, že může mít formát VOD i uměleckou hodnotu.

Počítání mrtvých (1999)

Scorseseho lehce nadprůměrný pokus o psychadilický film, v němž přetažená alegorie vyplivne i několik hodně vtipných momentů. Bohužel to není tak řízný haluz jako třeba Strach a hnus v Las Vegas.