Přepadení (1939)

Viděl jsem westernů hromady, i těch v otěžích dua Wayne/Ford a musím říct, že tenhle je jeden z nejlepších. Jak výpravou, která položila všechny znaky jejich rukopisu - záběry Monument Valley a americké kavalerie (plus opilí Irčani), tak napínavou zápletkou, která byla tehdy rozhodně novátorská a obstála by i dnes si myslím. Výborná je zvlᚍ nesourodá partička postav, z nichž většina má šanci diváka zaujmout. U mě vítězí především charakter Johna Carradina. "Duke" není špatný, ale furt spíš než komplikovaný charakter působí jak kovboj z reklamy na mýdlo. Každopádně skvělý film a ten kaskadérský kousek s indiánem pod dostavníkem stálo za to vidět.

Legenda jménem T-34 (2018)

Hodně ujetá pocta tanku T-34. Zpracování spíš odpovídá upoutávce na počítačovou hru - zpomalený průlet střel po každém výstřelu nebo věčné západy slunce na pozadí. O obvyklém ruské přikrášlování dějin ani nemluvě. Ale jako nenáročná oddechovka s občas nevyžádaným zasmáním, proč ne?

Co je šeptem... (2005)

Kterak z hollywoodské klasiky vyvařit ještě jeden film. Standartní nenáročná komedie s Rejčl v hlavní roli. A můžete tam nacpat dalších hvězd kolik chcete a stejně je to bída.

Dům dlouhých stínů (1983)

Dobrá plejáda stínových "sušinek". Asi jsem už zkažený moderními lacinými hororovými lekačkami, protože tohle mě drželo v napětí až do konce, zda se to zvrtne stejným směrem nebo to bude vzhledem k obsazení nějak důstojné. B je správně. Vyústění je opravdu super. Je vidět, že film pochází z dob kdy se i při psaní takových filmů používal mozek.

Death Race (1973) (TV film)

Válečný film 3. cenové. Toporně pronášené dialogy a béčkový scénář uhrály remízu s menší dávkou napětí a zajímavou, a ne zcela špatně zpracovanou myšlenkou. Vzhledem k tomu, že se jedná o komorní televizní dílko, kterému krátká stopáž (72 minut) vydrží tak akorát aby tu taškařici zbytečně neprotahovalo a ty scény s letadly jsou docela fajn, tak se u mě film s vypětím přehoupne přes laťku průměru.

Divoké husy (1978)

Za mě spokojenost. Původně jsem se bál, že to bude nevydařená akční trapárna, kde se půlka stopáže stráví filozofováním o právech černochů vs. "úděl bíleho muže" a že se tam herečtí bardi ztvárněním starých houserů budou akorát zesměšňovat. No naštěstí se nestalo, nebo toho bylo výrazně málo. Film dává znát, že tvůrci pracovali s profíky na dané téma (Mike Hoare, Ian Yule "and many others") a dokonce potlačili své umělecké úchylky, takže z toho vypadl čistokrevný a příjemně spádový akčnák, se řádně cynickými a žádnými čistě kladnými hrdiny - to mám rád. Je vidět že i dědkové si "hrábli" v akčních scénách, zvlášť vidět v detailu Burtona mlátit sebou o zem při výcviku je docela síla. Scénář je na svou dobu neotřele vulgární a bezohledný jak se film o žoldácích patří. Jediné co filmu dost škodí, je hudba, která jako by k němu prostě nepatřila a mnoha scénách působí dojmem, že si někdo ve střižně spletl film, ke kterému jí má napasovat.

Noční vrátný (1974)

Pro mě osobně umělecká nicota. Čekal jsem možná něco víc dramatického, napínavého či konspiračního ve stylu románu Frederika Forsytha. Na každý pád hlubšího a s větší spádem, než tuhle línou přehlídku artu a vizuálních vjemů. V prvé řadě mne celou dobu pronásledovala nepravděpodobnost zápletky, kdy se bývalá vězenkyně (které patrně povraždili celou rodinu) zamiluje do SSmana, který ji trýznil. Možná už to samo o sobě měl být tvůrčí "úder" na smysly diváka, každopádně na měl opačný vliv a zanechalo to ve mně dojem určité dětinskosti děje. Zadruhé mi tam prostě přišla nadbytečná všechna ta nahota a nakrucování postavy Rampligové, ale pak už by asi na to nekoukal nikdo. Italskou školu filmových hambáren 70tých let mám rád, když to má nějaké opodstatnění, ale tady to nějak vyšumělo do ztracena.

Zpívání v dešti (1952)

Tady není co vytknout. Skvostný scénář, úžasné herecké, pěvecké a hlavně taneční výkony, nádherné písně a grandiozní choreografie. Nadčasové dílo ve svém oboru a dnes troufnu si říct již nedostižné podobně jako výkon Zátopka na OH ze stejného roku. S postupem věku a získáním srovnání dávám plný počet, protože tohle je opravdu mistrovské dílo.